П’ятниця, 29 Березня

Початок вакцинації: кількість, якість, кримінал

Сьогодні на календарі 17 лютого. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявляв, що постачання вакцин від COVID-19 очікується 16-17 лютого.

«Я говорив, що з 15 лютого розпочнеться вакцинація. Це дата, яку я особисто називав, виходячи з поставки вакцин. Джерела поставки вакцин — це COVAX — Pfizer, і Astra Zeneka, згідно з контрактом. Вакцина трошки затримується. Десь 16-17 лютого ми очікуємо вакцину в Україні», — сказав Степанов. Він додав, що всі формальності Україна виконала, але триває процес відвантаження вакцини для України, — інформує «Укрінформ».

За словами Степанова, вже сформовано 347 мобільних бригад, які на першому етапі будуть проводити вакцинацію. Всього планують, що до вакцинальної кампанії проти COVID-19 буде залучено 572 мобільні бригади. Як повідомляв «Укрінформ», згідно з повідомленнями МОЗ, Україна має отримати в лютому 117 тис. доз вакцини Pfizer в межах глобальної ініціативи COVAX , які заплановано використати на вакцинацію медичних працівників.

Нагадаємо, перший етап вакцинації від коронавірусу в Україні розпочнеться в другій половині лютого і буде безкоштовним. На цьому етапі вакцину отримають медики, а також і військові, які служать в операції Об’єднаних сил на Донбасі.

   Голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда, пояснює, чому треба інформувати людей про важливість процесу вакцинації та набуття колективного імунітету? «На сесії Львівської обласної ради на розгляд депутатського корпусу внесли заяву щодо широкого інформування населення області з цього питання. COVID-19, на жаль, нікуди не подівся і специфічного лікування, як такого, нині нема. Ми розуміємо, що люди досі помирають від цього захворювання. Натомість широкомасштабна вакцинація дає можливість зупинити процес поширення вірусу.  Хочу зазначити, що у деяких країнах, наприклад в Ізраїлі, де практично досягнули колективного імунітету, 60 % населення провакциновано. У країнах ЄС провакциновано 18 млн людей. У США — 45 млн громадян. У Польщі — понад 2 млн осіб. А у нас ще нічого навіть не розпочалося. Саме тому важливо вже тепер проінформувати населення про те, які будуть вакцини і коли розпочнеться вакцинація. Потрібно всі незрозумілі для людей моменти пояснити. Дуже тривожно, коли до питання вакцинації додають політичну складову. Це лише сприяє пробудженю антивакцинальних рухів і може призвести до того, що люди взагалі відмовлятимуться від вакцинації. Ми не можемо допустити цього. Хочу додати, що на засіданні нашої депутатської комісії з питань охорони здоров’я та материнства було внесено окрему стрічку до цільової програми, аби за потреби обласна рада мала можливість закупити засоби для вакцинації та самі вакцини. На сьогодні можливості купити вакцину не існує, адже вони усі законтрактовані державами. Однак ми розуміємо, що до кінця року така можливість може з’явитись і це буде тим резервом, який дасть нам провакцинувати населення за потреби. Нам критично необхідно зробити все, аби українці набули колективного імунітету. Інакше пандемію не здолати», — додав Олег Дуда.

А якщо вже хворів?

Завідувачка відділу вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Алла Мироненко стверджує, що вже більш ніж половина населення України перехворіла на COVID-19, сказала вона в інтерв’ю «Главкому».

Мироненко наголосила, що людей, які перехворіли на COVID-19, вакцинувати не потрібно, принаймні тих, які мають документальне підтвердження, що перехворіли. «Людина не хворіє на одну інфекційну хворобу кілька разів. Розумієте, вже більш ніж половина населення перехворіло на COVID-19. Отже, скорочується кількість тих, кого поки що коронавірус оминав. Врахуйте, що чимала частка людей перехворіли і навіть про це не знають, проте в них є антитіла. Нині вже є суттєвий прошарок населення, який не чутливий до цієї хвороби, тому що це вже в них позаду. Скоро взагалі не буде кому хворіти», — заявила Мироненко.

Однак цю теорію спростовує іноземний досвід. Наприклад, у лютому йому діагностували коронавірус і помістили в ізоляцію в токійській лікарні. За даними японського телеканалу NHK, він одужав і повернувся до звичного життя, навіть їздив громадським транспортом. Але за кілька днів він знову занедужав, у чоловіка піднялась температура. Він повернувся до лікарні, де здивував себе і лікарів позитивним тестом на вірус. Луїс Енхуанес, вірусолог в Іспанському національному центрі біотехнологій (CSIC), розповів BBC, що принаймні 14 % пацієнтів, які після лікування отримали негативний тест на COVID-19, за деякий час знову мали позитивні результати.

Він вважає, що це не повторне інфікування, а випадки «відскоку» вірусу.

«Моє пояснення, серед багатьох інших можливих, полягає у тому, що загалом цей коронавірус імунізує населення, але імунна відповідь не дуже сильна (у деяких людей. — Ред.)», — говорить Енхуанес.

«Коли ця імунна реакція сповільнюється, вірус, який залишається в якомусь резервуарі в організмі, повертається назад», — додає вірусолог.

Христина СЛЮСАРЧУК

  P.S. Міністерство охорони здоров’я запустило інформаційний портал з питань вакцинації від коронавірусу в Україні. На сайті можна дізнатися про етапи та цільові групи вакцинації, які вакцини будуть використовуватися та як відбуватиметься сам процес щеплення, повідомляє пресслужба МОЗ. Записатися на вакцинацію можна буде через платформу «Дія».

P.P.S. Розслідування Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) щодо можливих зловживань під час закупівлі вакцин проти коронавірусу не може створити перешкоди для закупівель препаратів у постачальників, як заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Про це повідомили у пресслужбі НАБУ ввечері у вівторок, 16 лютого.

   «Сам факт початку розслідування не є доказом вини або ж підтвердженням вчинення злочину. І він жодним чином не може становити перешкод для закупівель вакцин у постачальників, тим більше вже після спливу терміну обіцяного початку вакцинації», — йдеться у повідомленні.

   Також у НАБУ уточнили, що підставою для початку розслідування стала заява генерального директора держпідприємства «Медзакупівлі», відомості з якої детективи були зобов’язані і внесли до ЄРДР.

Share.

Leave A Reply