Прапори, що пройшли крізь вогонь і перемоги
В Історичному музеї демонструють прапор із канцелярії Степана Бандери у Мюнхені
У Музеї визвольної боротьби України відкрили виставку «Прапори — свідки історичних подій». В експозиції хронологічно представили стяги, пов’язані з боротьбою українців за свободу та державу, а також прапори і транспаранти, які були свідками важливих історичних подій. Про це повідомила пресслужба ЛОДА, пише Dailylviv.com.
Як розповів доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Микола Литвин, українці активно використовували синьо-жовтий прапор у час Весни народів 1848 року, також у таких організаціях, як «Сокіл», «Пласт», «Просвіта». У 1917 році прапор став ознакою Легіону Січових Стрільців.
Серед експонатів виставки — Великий Синьо-Жовтий Прапор, обгорілий на барикадах Революції Гідності у лютому 2014 року, та сокільський прапор українців Перемишльщини початку ХХ ст.
Важливим свідком боротьби українців середини ХХ ст. у лавах ОУН та УПА є синьо-жовтий прапор оригінальної форми, який знайшли в церкві преподобної Параскеви Сербської у с. Крехів та передали до Львівського історичного музею у 2018 році.
Українські події кінця 80-х років та відродження національних символів репрезентує синьо-жовта пов’язка представників Львівського історичного музею на відомому «Живому ланцюгу» січня 1990 року, Синьо-Жовтий Національний Прапор України, який уперше встановили у сесійній залі Львівської міськради першого демократичного скликання у квітні 1990 року.
На виставці також представили національний біло-червоно-білий прапор білоруських вірян, які зустрічали папу Івана Павла ІІ у Львові в червні 2001 року.
Відображені в експозиції також події українських революцій 2004 та 2013-2014 років. Зокрема експонують прапор Італії з підписами українських волонтерів із Неаполя. Події російсько-української війни репрезентують два прапори Василя Сліпака: синьо-жовтий та червоно-чорний із підписами українських вояків. «Героїчному співаку Василю «Міфу»», «З побажанням успіхів та перемог від побратима», «Здобудеш волю — заслужиш небо» — написано на полотні.
Також серед експонатів — Прапор Першої медичної роти Національної гвардії України. Ще одним цінним артефактом є синьо-жовтий стяг, який належав Провіднику ОУН Степану Бандері й стояв у його канцелярії у м. Мюнхені (вул. Цеппелінштрассе, 67). Його урочисто передав до Львівського історичного музею Ярослав Лемик 28 червня 2009 року на День Конституції.
Окрасою виставки є прапор Пластового куреня «Лісових Чортів» з 1927 — 1928 років, освячений в соборі Святого Юра 22 червня 1929 року з надзвичайною історією, наданий УСП «Велике Плем’я Лісових Чортів».
Оглянути виставку можна до початку жовтня у Музеї визвольної боротьби за адресою: Лисенка, 23-а, щодня, окрім середи, з 10:00 до 17:00.
Наталя БОРИСЛАВСЬКА, фото з фейсбуку ЛІМу