Четвер, 28 Березня

Рада відклала обов’язкові РРО для ФОПів

Верховна Рада схвалила компромісний проєкт закону, який відкладає запровадження РРО (реєстраторів розрахункових операцій) для більшості категорій фізичних осіб-підприємців щонайменше на рік.

“За” проголосували 319 депутатів.

Це відбулось після кількох невдалих спроб досягти компромісу в парламенті, масових акцій протесту під стінами Верховної Ради і навіть втручання у ситуацію Володимира Зеленського.

Спочатку монобільшість не хотіла відкладати запровадження РРО, проте врешті пішла на компроміс. У парламенті за згоди всіх фракцій за один день розробили та ухвалили спільний документ.

Усі фракції погодились застосувати процедуру ad hoc — тобто ухвалили за один день без усіх передбачених регламентом процедур проходження проєкту.

Протестувальники, які вимагали відкласти запровадження РРО, перекривали центральну вулицю Грушевського, чим викликали невдоволення багатьох киян. Представники бізнесу наполягають, що повна фіскалізація може знищити їхній бізнес. Хоча багато експертів наголошують, що запровадження РРО допоможе здолати сірий ринок та полегшить роботу білого бізнесу.

РРО для ФОП. Що мало бути

Раніше касові апарати були обов’язковими лише для двох категорій “спрощенців” — тих, хто торгує технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, та лікарськими засобами й виробами медичного призначення. За законом, ухваленим восени минулого року, планували, що вже за рік, у жовтні 2020-го, РРО мають стати обов’язковими для певної групи так званих “ризикових” видів діяльності для ФОП (фізичних осіб-підприємців) ІІ-ІІІ групи.

До них віднесли підприємства ресторанного та готельного бізнесу, інтернет-торгівлі та секондхенду, продавців ювелірних та текстильних виробів, а також туристичних послуг та автозапчастин.

А з 2021 року класичні РРО (або ж касові апарати) чи програмні РРО мали стати обов’язковими для всіх, хто користується спрощеною системою оподаткування і чиї доходи не перевищують 1 млн грн на рік.

Проте коронавірусний карантин навесні цього року скорегував ці плани. Депутати вирішили відкласти обов’язкове застосування РРО для ризикованих бізнесів до 1 січня 2021 року, а для усіх інших — до 1 квітня 2021 року.

Паралельно з 1 серпня цього року в підприємців з’явилася можливість протестувати безкоштовний програмний РРО від Державної податкової служби. Винятки залишилися незмінними: на підприємців

I групи, тих, хто працює у сфері виробництва, а не торгівлі, або ж хто торгує лише без готівки, вимоги щодо фіксування своїх операцій через касу — реальну або ж віртуальну — не поширюються. Також, наприклад, для бабусь, які торгують картоплею на базарі, будь-який реєстратор операцій не потрібен.

Обман та спосіб виживання

Під час ухвалення законів про детінізацію розрахунків, і весь рік після цього дискусії щодо правильності цього кроку не вщухають. Вони навіть ще більше загострилися на тлі поширення коронавірусу та весняного карантину, який боляче вдарив по економіці, і, зокрема, по малому та середньому бізнесу.

Проте прибічники запровадження касових апаратів і надалі твердять, що вони допомагають виводити приховані доходи із тіні й наповнювати бюджет, а надто у такий складний час, коли витрати на медицину та соціальні видатки різко зросли.

Противники називають це процесом “тотальної фіскалізації”, здатним взагалі зруйнувати малий бізнес та систему спрощеного оподаткування.

При цьому і на найвищих щаблях державного управління, й у дописах на соцмережах від прибічників та противників РРО лунають приблизно однакові аргументи.

Наприклад, перед першою спробою провести у парламенті відтермінування обов’язкового запровадження РРО, спікер Олександр Разумков щиро сподівався, що “ніхто не буде проти” відтермінувати фіскалізацію торгівлі для “спрощенців”.

Натомість голова Фінансового комітету Данило Гетманцев після першого невдалого голосування за перенесення запровадження РРО подякував колегам-депутатам.

“Хочу подякувати колегам за сьогоднішнє неголосування за законопроєкт про відстрочку фіскалізації”, — написав він у Telegram. “Друзі мої, обратися депутатом і голосувати за популярні речі легко, і традиційно для нашої політики. Але стати депутатом, щоб проводити складні, непопулярні, але потрібні для країни рішення — це дуже складно”, — додав він. Коли ж з’ясувалося, що у провальному голосуванні за відстрочку не брали участь понад половина депутатів від “Слуги народу”, соцмережі вибухнули обуренням.

“Це жах. Чоловік-ФОП в шоці. Навіщо народ гнати в пандемію в податкову встановлювати це програмне забезпечення? Щоб поперезаражати один одного, не кажучи вже про безглуздість цього закону про ФОП?” — написала Наталія Карпенко. “Нічого страшного, закрию ФОП, і більше х* ви від мене побачите сплату податків. Іду максимально в тінь. А коли вся ця історія з ковідом минеться, взагалі поїду звідси подалі”, — попередив Михайло Чернов.

Протестувальники кажуть, що фіскалізація на руку великим мережевим компаніям, але знищить дрібний бізнес. Утім, серед купи гнівних дописів є й такі, де автори намагаються захистити думку, що податки мають платити всі.

“Податки потрібно платити. Але введення різних “прибамбасів”, які настільки здорожчують ведення бізнесу, що вчорашній ФОП прийде на біржу претендувати на соціальну допомогу — нонсенс. На сьогодні РРО для багатьох і є таким додатковим тягарем. Але як контролювати тих, хто порушує закон і незаконно має статус “малого бізнесу” — то завдання влади”, — такі аргументи Михайла Боровського.

Більшість підтримують РРО

Загалом, за опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”, понад половину опитаних (51%) вважають, що розширення застосування касових апаратів свідчить про наведення ладу у сфері сплати податків. Водночас 37 % переконані, що це свідчить радше про утиски малого бізнесу.

Так само більш ніж половина учасників опитування (54 %) вважають, що якiснi товари та послуги можуть надавати тiльки тi продавцi, якi чесно сплачують податки. А кожні чотири з п’яти (81 %) опитаних уже не згодні купувати складну техніку без чека.

Христина СЛЮСАРЧУК

експертна думка

   Директорка Центру досліджень сучасного суспільства Оксана Кузяків висловила свою думку: чи справді є компромісним закон, який відкладає запровадження реєстраторів розрахункових операцій для більшості категорій фізичних осіб-підприємців, і наскільки вплинули на швидке ухвалення рішення депутатами саме мітинги і протести підприємців, які відбувалися не один день: “Такі події, як активність підприємців і ці мітинги, які відбувалися в Києві, — це один із факторів, який примусив депутатів подумати і відкласти запровадження РРО. А щодо самого рішення — насправді немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Коли ми не можемо вирішити питання, ми хочемо заплющити очі, нічого не бачити або відкласти. Тобто питання короткостроково вирішено. Для ФОПів не створено додаткового бар’єру. Однак крайні позиції залишилися незмінними — з одного боку, касові апарати врятують нас від тіньової економіки та контрабанди, а з іншого — це фактично придушить малий бізнес”.

   На питання, скільки втратить бюджет від цього рішення Верховної Ради, експертка зазначає: “Не можна втратити того, чого ви не мали. В Україні рівень тіньової економіки в межах 30-32 %. Тінь обліку не веде.  Чому підприємці бояться фіскалізації? Спрощена система оподаткування — це перш за все спрощений облік. Нині не йдеться про те, щоб купувати касові апарати. Йдеться про те, щоб поставити програму на смартфон. Проте необхідно вести облік. Наші підприємці бояться держави. Люди пам’ятають часи Азарова, коли за гіпотетичну помилку завжди буде винуватий підприємець. Спрощену систему оподаткування, яка мала на меті спростити життя тим, хто не турбує державу, а створює сам робочі місця для мікробізнесу, замість цього використовують більші бізнеси для оптимізації. Це і є соціальна несправедливість, яка рве наше тіло. З одного боку ті, хто чесно працює, бояться, що для них можуть бути штрафні санкції за якусь незначну помилку. З іншого боку, є група компаній, які користуються ФОПами. Але чи допоможе впровадження касового апарата подолати проблему з такими компаніями? Вони насправді не роблять нічого протизаконного. Вони сплачують податки. Тут проблема в іншому. Ми не знаємо, хто вийде з тіні”.

Share.

Leave A Reply