Середа, 7 Червня

Ріші Сунак офіційно став прем’єр-міністром Британії

Король Британії Чарльз ІІІ попросив колишнього міністра фінансів Ріші Сунака сформувати уряд. Про це, як пише ”Європейська правда”, повідомляє Sky News. Король прийняв Ріші Сунака у Букінгемському палаці. Сунак став 57-м прем’єр-міністром Британії. Він є третім прем’єром цього року і увійде на Даунінг-стріт як наймолодший глава уряду за останні два століття.

Перед цим попередниця Сунака Ліз Трасс прибула до короля на аудієнцію, щоб офіційно заявити про свою відставку. Король відставку прийняв. На посаді глави уряду Ліз Трасс пробула 49 днів. Трасс минулого тижня оголосила про відставку після шести тижнів перебування на посаді, й розпочалися вибори нового лідера Консервативної партії.

У понеділок стало відомо, що Пенні Мордонт відкликала свою кандидатуру на посаду очільниці торі, у результаті чого її автоматично посів колишній міністр фінансів Ріші Сунак.

42-річний Сунак входить до списку 250 найбагатших британців, значною мірою він потрапив туди завдяки дружині Акшаті Мерті, яка є дочкою індійського бізнесмена-мільярдера Нараяні Мерті.

У політиці Сунак перебуває з 2015 року і до призначення прем’єром він встиг попрацювати в парламентському комітеті з питань екології та міністерствах житлобудування й фінансів (останнє очолював з лютого 2020 по липень 2022 року).

Що відомо?

Батьки Сунака, вихідці з Індії, приїхали до Великобританії зі Східної Африки. Він народився в Саутгемптоні в 1980 році, де його батько був терапевтом, а мати володіла та керувала аптекою. Він навчався в елітній приватній школі, вступив до Оксфорду для вивчення філософії, політики та економіки. Під час навчання за програмою MBA у Стенфордському університеті зустрів свою майбутню дружину Акшату Мерті, дочку Нараяни Мерті, індійського мільярдера та співзасновника величезної компанії ІТ-послуг Infosys. Він вважається одним із найбагатших депутатів парламенту, але публічно не коментує свого стану. Багатство Сунака та його освіту, здобуту у престижній приватній школі, теж нерідко ставали предметом обговорення, – пише Кореспондент.

Провідна телекомпанія Sky News Кей Берлі запитала його, як він сприймає заяви про те, що він надто багатий, щоб бути прем’єр-міністром. У відповідь Сунак нагадав, що інфляція б’є по всіх громадянах, і що, на відміну від своєї попередниці Ліз Трасс, його програма на минулих виборах лідера торі передбачала насамперед допомогу незаможним.

Політичні погляди

У лютому 2020 року Сунака було призначено міністром фінансів і спочатку активно підтримував Бориса Джонсона, але потім подав у відставку, заявивши, що вважає, що його власний підхід до економіки фундаментально відрізняється від підходу прем’єр-міністра.

Сунак говорив, що був відданий Джонсону, але пішов у відставку, тому що його уряд виявився “по інший бік” серйозних етичних питань.

Сунак – прихильник Брекситу і голосував за вихід Великобританії з ЄС. В інтерв’ю газеті Yorkshire Post він сказав, що, на його думку, це зробить Велику Британію вільнішою, справедливішою та процвітаючою. Ще однією причиною, яка спонукала його голосувати за Брексіт, стала міграція.

“Я вважаю, що грамотна імміграція може принести користь нашій країні. Але ми маємо контролювати наші кордони”, – говорив він. Сунак тричі голосував за проект Терези Мей щодо розлучення з ЄС, коли той виносився на розгляд парламенту.

 Ставлення до України

“Якщо я стану прем’єр-міністром, я подвоюю наші зусилля і зміцню нашу політику всілякої підтримки України”, – обіцяв Сунак влітку. “Президент Зеленський, хоробрі громадяни України, не сумнівайтеся: що б не трапилося тут найближчими тижнями, Сполучене Королівство залишиться вашим найсильнішим союзником”, – говорив він.

Сунак пообіцяв, що його першим закордонним візитом як прем’єр-міністр буде поїздка до Києва. У День незалежності України 24 серпня Сунак оприлюднив листа до народу України, в якому обіцяв, що, щоб не сталося, Британія залишиться найпослідовнішим і найсильнішим союзником України.

З самого початку військових дій Сунак, який на той час був міністром фінансів, публічно висловлював підтримку Києву, визнаючи при цьому, що вона недешево обходиться британському бюджету.

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply