Понеділок, 20 Березня

Робот вам у поміч!

«Борсуки» і «Кесентай», які допомагають на війні!

Стрімкий розвиток роботизованої техніки в Україні набирає обертів. Наочним прикладом стала цьогорічна виставка «Зброя та безпека-2021», на якій чимало нових роботів представила не лише вітчизняна «оборонка», а й приватний сектор, — повідомляє АрміяInform.

Щобільше, дослідження в галузі мобільної робототехніки тривають і у вишах. Зокрема, інженер-механік, доктор технічних наук, доцент кафедри автомобілебудування НУ «Львівська політехніка» Роман Зінько докладно розповів про перспективні розробки від львівських інженерів, електриків, механіків та програмістів. За його словами, у цій тематиці робота розпочалася ще у 2014 році з початком російської агресії. Фактично всі напрацювання доводилося створювати з «нуля». «Звісно, зі світовими гігантами й іншими професіоналами важко конкурувати, але напрацювання НУ «Львівська політехніка» доволі суттєві, — розповів Роман Зінько. — Нині винахідники відпрацьовують можливість використання групи роботів. Мова йде про так звані бойові рої. Також працюємо над вдосконаленням окремих елементів бойових роботизованих машин. На відміну від інших держав, що не воюють, Україна має унікальну можливість випробовувати комплекси і платформи в бойових умовах», — розповів Зінько.

За словами інженера, дотепер вже створено 11 типів макетних, експериментальних та дослідних мобільних робототехнічних платформ, комплексів та їхніх модифікацій масою від 15 до 200 кг. Вони належать до розвідувальних, розмінувальних, транспортних, охоронних і навчальних класів машин.

Наразі машинами керують дистанційно з пультів. Пізніше заплановано впроваджувати елементи штучного інтелекту. Тобто, якщо машина рухається за кількасот метрів від оператора і на її шляху виникає перешкода, то у програмному забезпеченні потрібно встановити стандартні процедури, щоб робот міг працювати навіть у разі втрати зв’язку. «В кінцевому результаті плануємо створити штучний інтелект із відповідними нейромережами, за допомогою якого комплекси працюватимуть без втручання людини», — значив інженер. Зазначимо, що проєкт зі створення роботизованої техніки фінансують спонсори, вкладають і власні кошти.

Першою мобільною робототехнічною платформою від НУ «Львівська політехніка» була МРП-01 — дистанційно керована машина з набором функціональних можливостей, здатна реалізувати на фізичному рівні рішення в певних класах ситуацій, що визначають стан середовища. Відповідно до встановленого спеціалізованого обладнання, її можна використовувати для конкретних завдань. Так, на неї можна встановити той же маніпулятор для проведення вибухотехнічних робіт. Ще однією цікавою платформою від львів’ян є МРП-05 «Борсук», який використовує універсальний маніпулятор. Він дає змогу розширити транспортні та інспекційні функції платформи, забезпечує виконання підйомно-вантажних операцій. Роман Зінько розповів і про МРП-12 «Кесентай», створений, щоб доставляти вибухові пристрої для знищення вогневих опорних точок противника, транспортних засобів та іншої військової техніки. Також серед перспективних платформ — і МРП-10 «Пластун», що дозволяє своєчасно виявляти противника, спостерігати за його діями, розвідувати місцевість, здійснювати пошук із застосовуванням засобів радіолокаційної, оптико-електронної, оптичної, звукової, сейсмоакустичної, геофізичної, магнітоелектричної розвідки.

Share.

Leave A Reply