«Росте древо»: краса і сила народного мистецтва
Як одягалися, в якому посуді готували та з якого їли, які ритуальні речі використовували та чим прикрашали оселю наші предки з Наддніпрянської України — про це розповідає виставка «Росте древо» в Національному музеї ім. Андрея Шептицького на вул. Драгоманова, 42. Водночас ідеться не тільки про прикладний аспект, а й про «красу і силу» народного мистецтва, про естетику, якою оточували себе українці і яку вони творили на щодень і на свята. І все це – крізь призму продуманої експозиції, яка показує нам цю красу і силу.
Народне та декоративне мистецтво Наддніпрянщини — Київщини, Черкащини, південних районів Чернігівщини та Сумщини, північних районів сучасних Кіровоградщини та Дніпропетровщини, а також Полтавщини подано з фондів Національного музею, Музею етнографії та художнього промислу та приватних колекцій, від XVII до середини XX ст.
Представлено зокрема білі рушники, які використовували в період посту і в поминальні дні, замінюючи ними яскраві різноколірні. Кольорові й густо вишиті весільні рушники. Вишивку козацької старшини — окрайки, вишиті шовком із додаванням металевої нитки технікою гладі. Вибійку XVIII століття — на дерев’яне кліше наносили олійну фарбу, відтискали цим кліше полотно й отримували візерунки, вибійчасті тканини. Килими початку XVIII століття з помешкань заможних жителів. Кераміку для приготування їжі на щодень і зооморфні вироби для свят. Вишиті сорочки, плахти, весільні строї. Одяг із фабричної тканини початку XX століття, зокрема спідниці, які тоді почали носити замість плахт уже навіть у селах. Вишивку з артілей 60-х років XX століття.
Експозицію побудовано відповідно до трьох рівнів дерева життя (світового дерева): коріння, яке уособлює підземний світ, наше минуле; стовбур, що втілює світ живих, життя людини з усіма його численними подіями; крона, яка відображає сакральний світ, уявлення наших предків про небесне життя. Щоб передати атмосферу, кожен із трьох залів оформлено у відповідній стилістиці та колористиці, розповідає заввідділу народного мистецтва Національного музею імені Андрея Шептицького, кураторка виставки Любава Собуцька. Спокійні кольори та приглушене світло в першому залі, в якому йдеться про пошанування предків та наше минуле; буяння кольорів та взорів, святкове вбрання й прикраси в залі «Життя»; акцент на іконах та рушниках як складових народної оселі та образи світового дерева, представлені зокрема в петриківських орнаментах — у третьому залі.
Народне мистецтво Наддніпрянщини вирізняє насамперед орнаментика, а також техніки вишивки, силует та комплекти вбрання, зазначає Любава Собуцька: «Якщо на Гуцульщині, Покутті, Бойківщині переважають у декоруванні геометричні мотиви візерунків, то на Наддніпрянщині вже з XVIII століття використовують квіткові мотиви».
Наталя ДУДКО, фото Євгенія КРАВСА
P,S. Виставка «Росте древо» чекає на вас після завершення карантину, коли музеї знову відчинять свої двері. Оглянути експозицію можна до 29 серпня.