Четвер, 28 Березня

Сенсорний сад для собак — реальність?

Тим часом муніципальний притулок для тварин так і не збудували

З 1 листопада у Львові розпочали збирати підписи на другу чергу робіт з облаштування сенсорного саду для собак на майданчику Гуляй Поле (вул. Промислова, біля ЛКП «Лев»), — пише Dailylviv.com.

«Сенсорний сад для собак — місце, призначене для стимуляції та збагачення досвіду за допомогою рослин, матеріалів, текстур, форм і запахів. Він покликаний зменшувати стрес, тривожність та напругу, а також допомагати собакам бути більш впевненими у навколишньому середовищі. Облаштування сенсорного саду на майданчику біля ЛКП «Лев» буде на користь як безпритульним собакам, так і місцевим домашнім», — зазначає авторка ініціативи Ольга Кирилович.

На другу чергу проєкту, вважають його ініціатори — Ольга Кирилович і Володимир Вань — потрібно 425 200 грн. Вони нагадують, що в серпні 2021 року в рамках «Майстерні міста» вдалося провести першу чергу робіт з облаштування сенсорного саду для собак. «Ми висадили 60 саджанців сезонних корисних і декоративних рослин та облаштували мінімальні тактильні зони, — зазначає авторка проєкту. На що підуть додаткові майже півмільйона гривень, докладно розписано в проєкті: «Для повноцінної роботи сенсорного саду та максимально ефективної реабілітації собак, що потрапляють в ЛКП «Лев», нам необхідно доповнити колекцію лікарських рослин, облаштувати тактильні зони для фізичної реабілітації собак після травм та операцій, встановити звукові тренажери для роботи з фобіями та для релаксу. Також ми хочемо, щоб на майданчику були встановлені затишні «купе» — зони для спокійного спілкування собак із потенційними господарями.

Ми передбачили у проєкті встановлення садового госпблоку для зберігання інвентарю, мисок для собак, іграшок, а також системи для поливу рослин і напування собак, що значно полегшить працівникам і волонтерам ЛКП «Лев» догляд за сенсорним садом і роботу з собаками на майданчику (оскільки підприємство розташоване через дорогу з дуже інтенсивним рухом). У кошторис також включено систему відеоспостереження». Кардинально протилежну думку щодо цього проєкту має голова ГО «Західноукраїнське товариство захисту тварин» Володимир Мішенчук. Він вважає, що у Львові є нагальна потреба — збудувати муніципальний притулок для тварин, а не розпорошувати кошти на ефемерні проєкти. «У серпні, коли ми зустрілися на «Майстерні міста», міський голова Львова сказав: «Гето ми будувати не будемо», — переказує вердикт мера Володимир Мішенчук і підсумовує: муніципального притулку немає, його ніхто не будує і, як я зрозумів зі слів міського голови, його не буде. Відмову будувати притулок, яку мерія мотивує браком грошей, Володимир Мішенчук нівелює своїми аргументами. «Кажуть, немає грошей. Але я був присутній на «Майстерні міста» навпроти ЛКП «Лев», де є вигульний майданчик для тварин. Цього року там організували сенсорний сад. Різні лікарські рослини: базилік, лаванда, м’ята, чебрець у горщиках, виставляють на 3-4 сотих вигульного майданчика, щоб покращити слух, зір, нюх наших собачок. Мало того, коли тваринки прогулюються там, у них, як розповідають автори саду, покращується психоемоційний стан. І на все це пішло 30 тис. грн. Не вистачає грошей на медикаменти, переноски — латають пластмасові, а 30 тисяч на чебрець і базилік є. І все це супроводжують піар-акціями: садять тую Садового, ставлять табличку. Все пофотографували, зробили піар. Мало того, сказали, що це — лише початок. Навесні вони ще там планують додаткове покриття зробити, щоб собачка ще ліпше емоційно себе почувала, і коли вона повернеться холодна, голодна на вулицю, щоб вона пам’ятала — як добре там, в ЛКП «Лев», було в сенсорному саду», — іронізує Володимир Мішенчук.

Він наголошує, що ці сенсорні сади хочуть масштабувати — створювати в інших локаціях Львова і відповідно — масштабувати на це кошти. Тоді як ці гроші можна було би вкладати в конкретний притулок.

Софія Артемчук, львівська зоозахисниця, у коментарі «Ратуші», зазначила, що ідея добра, але сумнівна. «Ідея хороша, навіть «вау». Однак реалізація її можлива тільки в умовах супільства, яке вже забезпечило всі інші потреби тих же ж бездомних тварин. Йдеться про медикаменти, умови проживання в наявних притулках, платню людям, які справді з любов’ю доглядатимуть тварин. Не всьому ж триматись тільки на волонтерстві і пожертвах добрих людей», — додала вона.

Своєю чергою, Анастасія Окряк — депутатка Львівської міськради від «Європейської Солідарності», член комісії екології, природокористування та енергозбереження, у коментарі «Ратуші» висловила думку, що сама ідея такого сенсорного майданчика у Львові — гарна. І добре, що люди можуть подаватись на Громадський бюджет, збирати голоси, і потім їм з бюджету виділять на це кошти. «Разом із тим є низка проблем у Львові, на які заплющувати очі ми не маємо права. Тому що поки ми говоримо про будівництво сенсорного саду для вигулювання собак, висаджування там рослин за 30 тисяч гривень, в інших районах міста немає й простих майданчиків для вигулу собак. І тим часом в Брюховичах є притулок для собак, і цим тваринам бракує елементарних речей — їжі, антипаразитарних засобів, теплих речей на зиму для спання. Коли є дві такі сторони, ми повинні зважено витрачати кошти. І варто не забувати, яким чином усе відбувається в ЛКП «Лев». Там собаку відловили, пролікували, стерилізували, чіпували, певний час він перебуває в ЛКП, поки його прилаштують. Якщо ж не прилаштують, тварину випускають назад. Тобто собака буде гуляти по сенсорному саду, а потім знову опиниться на вулиці і шукатиме собі їжу в смітниках. Це дуже добре, що у мешканців є гарні ідеї, але ми також не можемо забувати про нагальні проблеми міста, які треба вирішити. Волонтери постійно збирають гроші на догляд за безпритульними тваринами, тому питання притулку для тварин досі відкрите. Профільна комісія була «за», на пленарному засіданні Львівської міськради депутати також голосували «за». Тому думаю, краще закумулювати кошти на цей проєкт і хоча б почати роботу в тому напрямі», — вважає депутатка.

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply