Неділя, 4 Червня

Шафка з Бородянки – музейний експонат

Проведено культурну «спецоперацію» з музеєфікації легендарної кухонної шафи та збереження її вмісту. Тепер вона перебуває у фондах Національного музею Революції Гідності. Разом із шафою передано декоративного керамічного півника, який вистояв під час вибуху рашистської авіабомби, повідомляють у Музеї Майдану.

Кухонна шафка на стіні вщент зруйнованої бомбою багатоповерхівки у Бородянці на Київщині стала одним із символів стійкості українців. Уціліла там, де шансів, здавалося б, жодних, зі своїм вмістом: порцеляновим посудом, скляними віконцями дверцят, баночками для спецій, традиційними сувенірами. І навіть керамічною декоративною посудиною для напоїв у вигляді півника, яку виготовили в 1960-х роках видатні майстри художньої кераміки із Василькова Валерій та Надія Протор’єви. Звичайний елемент кухонного інтер’єру став легендою завдяки світлині київської фотокореспондентки Єлизавети Серватинської, що облетіла увесь світ.

Фото півника із шафкою, уцілілою з усім начинням, на рештках багатоповерхівки стало ілюстрацією чи не найпоширенішої сьогодні переклички серед українців: «Ти як? – Тримаюсь…».

14 квітня з дозволу власниці квартири Надії Сватко шафку дбайливо демонтували. Важливим було зберегти кожну деталь, аж до шурупів, на які шафка кріпилась до стіни. Навколишня місцевість, руїни будівель і сама стіна із шафкою були задокументовані Dron.ua за допомогою дрона для створення 3-D моделі, здійснено фото- і відеозйомку, зафіксовано розміщення кожної деталі, що у майбутньому дозволить відтворити розташування і середовище з максимальною точністю. Також представники Музею Майдану та Довженко-Центру зафотографували навколишність, зібрали предмети та усні свідчення мешканців прилеглих будинків.

Непросту операцію зініціювали та реалізували культурна інституція «Міжвухами» у партнерстві з Музеєм Майдану, Штабом порятунку спадщини та ПрАТ «Систем Солюшнс». Музеєфікація стала можливою за сприяння Бородянської селищної ОТГ і Міністерства культури та інформаційної політики. А завдяки високому професіоналізму співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій бородянський символ стійкості, невмирущості та перемоги світла над темрявою відтепер став надбанням музейного фонду України.

Це перша експедиція, якою Штаб порятунку спадщини разом із партнерами розпочинають системну роботу зі збору історії цієї війни росії проти України. Завдання штабу – фіксувати і зберігати матеріальні та нематеріальні свідчення стійкості і сміливості українців, їх здатності до взаємодопомоги, взаємопідтримки та непоступливості перед ворогом, героїчну боротьбу українців за гідність та свободу.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply