Вівторок, 30 Травня

Смерть Полякова: «сакральна» жертва?

Смерть нардепа Антона Полякова шокувала всі пласти українського суспільства — по-перше, за незрозумілих обставин помер молодий політик, за яким зовні не було помічено проблем зі здоров’ям і який не був схожий на наркомана (експертиза ж виявила в нього в крові метадон). По-друге, цей чоловік не раз розказував про корупцію у фракції «Слуга народу». Останню гучну заяву він зробив буквально за кілька днів до смерті. 5 жовтня в ефірі одного з телеканалів Поляков повідомив, що «слугам народу» роздавали гроші за підтримку закону про олігархів «просто в туалеті Верховної Ради», і про те, що він ходив давати покази з приводу цього в НАБУ. По-третє, всі вкотре випали в осад від цинізму і моральної деградації голови Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової, яка публічно пораділа через смерть колеги, написавши у партійному чаті: «Мінус один ворог».

Правоохоронці з’ясовують, злочинний характер смерті Полякова чи ні, але багато хто вже тепер до об’єктивності результатів розслідування налаштований скептично. «Я прекрасно розумію, що навіть коли правоохоронні органи  оприлюднять результати свого розслідування, у багатьох людей не буде ніякої довіри до цієї інформації і багато хто буде продовжувати пов’язувати смерть молодого депутата із його діяльністю в якості парламентаря, навіть якщо ніяких реальних доказів цього зв’язку так і не буде надано», — зазначив журналіст Віталій Портников. Хай там як,  «Ратуша» намагалася зорієнтуватися в калейдоскопі новин і подробиць слідства.

Непритомний Поляков лежав на задньому сидінні

Як повідомила вранці 8 жовтня патрульна поліція Києва, Антона Полякова знайшли у таксі. Патрульні спинили водія за перетин подвійної суцільної смуги, — інформує 24tv.ua.

Коли патрульні перевіряли документи таксиста, помітили на задньому сидінні напівлежачого чоловіка і побачили блювоту на сидіннях. Підійшовши ближче, побачили, що чоловік непритомний. В нього вже не було пульсу і дихання. Поліціянти терміново викликали швидку і витягли його з авто. Йому зробили серцево-легеневу реанімацію, згодом її продовжили медики. Втім, не допоміг навіть дефібрилятор: чоловік помер. Тоді з’ясувалося, що це — нардеп Антон Поляков.

8 жовтня в Київській міській прокуратурі опублікували перші результати розтину тіла загиблого нардепа: «За результатами розтину, смерть народного депутата настала внаслідок гострої коронарної недостатності, гострої ішемічної хвороби серця. Слідство наразі очікує результати інших судово-медичних досліджень».

Бар, таксі і депутатська лав сторі

Того ж дня правоохоронці повідомили подробиці, які вдалося з’ясувати. Очільник київської поліції Іван Вигівський на брифінгу зазначив, що у крові Полякова було близько 1 проміле алкоголю (це, як на статуру Антона, близько 200 грамів горілки чи коньяку). Перед смертю Поляков увечері відпочивав у компанії знайомого — помічника нардепки Анни Скороход Руслана Джамбулатова — у київському ресторані «Нуар».

Уже відомо, що Анна Скороход була для Полякова не просто колегою із депгрупи «За майбутнє», яку також виключили з фракції «Слуга народу» 2019 року. В них були стосунки і останнім часом вони жили разом. Втім, він із нею посварився і відмовився до неї їхати. Натомість десь 1,5 години Поляков і Джамбулатов каталися на машині вулицями Києва. Згодом помічник Скороход спровадив його на таксі, аби той врешті поїхав додому.

Руслана Джамбулатова уже допитали і відпустили правоохоронці. Попри заяви, які поширювали у ЗМІ, у поліції дійшли висновку, що помічник Скороход не є «кримінальним авторитетом», щодо якого РНБО вводило у травні санкції. Просто повний тезка — за ім’ям і прізвищем.

8 жовтня, коли стало відомо про смерть Полякова, Скороход знепритомніла в приміщенні комітетів Верховної Ради. У стані шоку жінку забрала карета швидкої медичної допомоги.

У крові знайшли алкоголь і метадон

Скидається на те, що в «Слузі народу» результати токсикологічного дослідження крові Антона Полякова  знали швидше, ніж в МВС. 9 жовтня народна депутатка з фракції «Слуга народу» Галина Янченко заявила: смерть Полякова настала через одночасну дію на організм алкоголю та метадону. 11 жовтня в поліції підтвердили, що в крові депутата виявили, окрім алкоголю, сліди метадону.

«Але який саме метадон, коли він потрапив в організм, стосовно часу смерті, і як це могло безпосередньо вплинути на смерть потерпілого, — ще буде встановлюватися», — заявив речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко в ефірі «Україна 24». Шевченко додав, що розглядають дві версії події. «Версії дві — або був злочинний характер смерті, або ні. Або він сам вжив препарат, який можливо став причиною смерті, або його отруїли», — сказав він.

Метадон — наркотик, що за своєю дією схожий на героїн та використовується у замісній терапії для людей, залежних від героїну (синтетичний героїн — так його ще називають). У поєднанні метадону з алкоголем дуже посилюється його вплив на організм, що підвищує ризик передозування та смерті.

Народні депутати, які приїхали до Чернігова попрощатися із загиблим 8 жовтня колегою Антоном Поляковим, не вірять у те, що Антон вживав наркотики.

«Те, про що сьогодні говорять, не схоже на ту поведінку, яку я особисто бачив з боку Полякова. Тобто, питання є», — сказав, зокрема, ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков, передає «Укрінформ».

Таксист змінив свідчення

11 жовтня водій таксі, в чиїй машині було виявлено тіло нардепа Антона Полякова, змінив первинні свідчення під час розслідування його смерті.

Чоловік вказав, що політика в непритомному стані підвезли до нього в іншій машині і попросили відвезти додому, повідомляє ТСН, із посиланням на адвоката таксиста, — інформує «Слово і діло». Юрист стверджує, що його підзахисного побили у відділку поліції за зміну показань.

«Спочатку він збрехав, що Поляков сам його зупинив на вулиці голосуванням. Просто таксист не знав, хто що вживав і що виявиться в його крові. Тому просто не хотів вплутувати інших людей і сказав, що сам підібрав парламентаря на Дарницькій площі», — пояснив адвокат.

Те, що таксиста могли бити правоохоронці, у поліції категорично заперечують і додають: «Точно він (Поляков. — Ред.) не був випадковим пасажиром, таксист спеціально слідував за машиною, де був Поляков з другою особою», — розповів ТСН речник МВС Артем Шевченко. Він розкрив ще одну важливу деталь справи. Мовляв, того вечора із Поляковим та помічником Скороход Джамбулатовим у ресторані був третій чоловік.

Також ЗМІ вдалося з’ясувати, що вищевказаний таксист стикається з правоохоронцями не вперше. У 2017 році він проходив як підсудний за кримінальною статтею, яка передбачає торгівлю людьми: разом із подільниками вивіз 19-річну громадянку України до Туреччини для надання сексуальних послуг за гроші, — інформує «Слово і діло».

Автори ютуб-каналу «Самий сок» заявляють: таксист також зізнався, що отримав 1000 доларів за те, щоби викинути Полякова в районі Щасливого. Але про це поліції дана команда мовчати. «Ще раніше була інформація про те, що цей таксист спеціально порушив ПДР на очах у патрульної поліції, щоби його зупинили, бо зрозумів, що вляпався у погану історію і почав боятися за своє життя», — повідомляють інсайдерську інформацію блогери.

Чорна мітка для критиків Зе-влади?

Блогер, політтехнолог Тарас Березовець у своєму ютуб-каналі висловив думку щодо смерті Полякова: «Це виглядає як попередження критикам влади (…) Припустимо, це було показове вбивство з ціллю залякати — як версія. Чому не почали з Гео Лероса? Бо якби прибрали Гео Лероса, це було б надто очевидно — людина, яка наводила факти корупції Єрмака, оприлюднила інформацію щодо вагнерівців, офшорів, про найближче оточення, зв’язки з криміналітетом, з Коломойським. А прибрати Полякова — це не так «паливно», не так грубо. (…) Поляков — це сакральна жертва, попередження всім критикам Зеленського, що пора заткнутися. Ще раз кажу, це припущення, це моя версія». «Знаю, що багато народних депутатів зараз в паніці, налякані — і в монобільшості, і в інших фракціях, бо вже зараз всі читають цей сигнал однозначно — це «чорна мітка» всім критикам влади — повторю, неважливо, що влада буде робити — страх посіяний, ціль досягнута, люди перелякані. Хтось зараз буде виїжджати за кордон, хтось — посилювати свою особисту охорону, хтось взагалі замовчить, перестане щось про президента говорити», — каже політтехнолог.

Ще одна версія — ревнощі?

Позафракційний народний депутат Євген Шевченко висунув у своєму Telegram-каналі ще одну версію смерті колеги по парламенту Антона Полякова. Він натякнув, що до загибелі може бути причетний чоловік депутатки Ганни Скороход, — передає «Фокус». «Як нас вчили на парах криміналістики, мотивами вбивств в першу чергу є гроші, ревнощі і помста», — написав Євген Шевченко. Парламентарій порекомендував правоохоронцям встановити стеження за чоловіком колеги, поки той не покинув країну.

Чоловіком Анни Скороход є бізнесмен Олексій Алякін. В кінці 90-х він придбав частки в кількох російських банках. У 2013 році Алякін перепродав частки в двох банках, один з яких — «Пушино» — в тому ж році позбавили ліцензії і незабаром визнали банкрутом. Російська влада оголосила його в розшук за звинуваченням у шахрайстві. З 2014 року Алякін живе в Україні. 14 листопада 2019 року Олексія Алякіна затримали за зверненням заступника генерального прокурора України. Анна Скороход тоді заявила, що її чоловіка затримали через її неодноразові голосування проти лінії політсили.

Що відомо про народного депутата Антона Полякова

Антон Поляков народився 11 листопада 1987 року в Чернігові. Освіту здобував у Чернігівському колегіумі. Служив у Внутрішніх військах МВС України (Одеса), де охороняв рухомий склад під час етапування ув’язнених.

Після 2010 року він зареєстрував торговельну марку «Підрахуй», магазин, що спеціалізується на продажі підлогових покриттів. Від 2016 року був очільником громадської організації «Український центр протидії злочинності та корупції».

Батько двох доньок: старша — першокласниця, молодшій близько року. Навесні 2021 року розлучився із дружиною Галиною. Як розповідав Поляков газеті «Вєсть», з листопада 2020 року в родині зіпсувалися стосунки. За його словами, дружина його не підтримувала.

У 2020 році Поляков закінчив Київський університет ринкових відносин за спеціальністю «Право». У 2019 на позачергових парламентських виборах балотувався від партії «Слуга народу» по мажоритарному округу № 206 в Чернігівській області. «Раптом зелена революція в затуманених головах українських виборців винесла Полякова на вершину. Але сталося це, здається, випадково. Можна сказати, всупереч. Полякова виставили на 206-й мажоритарний округ проти співвласника корпорації «Укрбуд» Максима Микитася. Уявляєте собі ресурси Микитася і ресурси Полякова?», — акцентують автори ютуб-каналу «Самий сік». Поляков мав програти ці вибори, але все пішло не так. «Пізніше Поляков робить гучну заяву, що Микитась з «Укрбуду» за те, щоб проти нього виставили слабкого опонента від «слуг», заплатив півтора мільйона доларів представникам партії «Слуга народу» і ще півтора мільйона повинен був доплатити після перемоги на виборах. Поляков також розповів, кому, на його думку, були заплачені гроші: головному технологу, а нині голові партії «Слуга народу» Олександру Корнієнку, а також депутату «слуг» Павлу Халимону і депутату групи «Довіра» Валерію Давиденку. Знаєте, що цікавого сталося з Давиденком? Застрелився через борги. Після того, як Поляков зробив ці заяви і пішов з ним в НАБУ, його в листопаді  2019 року виключили з фракції «Слуги народу». Пізніше, в березні 2020-го стається смерть Давиденка. Тепер — смерть Полякова (…) Ходять чутки, що забудовник Микитась таки хоче пролізти у парламент… ну і от, якраз Поляков помер, конкурент по виборчому округу. А Корнієнко хоче стати віцеспікером у Раді. І за тиждень до голосування помирає головний свідок можливої великої корупції, в якій Корнієнко був прямо замішаний. А нема свідків — немає й справи», — проливають блогери світло на ймовірний розвиток подій.

Поляков став одним з перших депутатів, яких виключили з фракції «Слуга народу». Це сталося в листопаді 2019 року. Сам Поляков назвав це рішення політичною розправою за критику фракції. 2020 року став членом депутатської групи «За майбутнє». Того ж року балотувався на посаду мера Чернігова, утім, не набрав потрібної кількості голосів.

За інформацією руху «Чесно», у вересні 2020 року на нардепа Антона Полякова напали невідомі в Києві.  Він розповідав, що його вдарили кілька разів, а потім зловмисник втік на автомобілі «Тойота».

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply