Світ проти агресора
Після визнання країною-агресором “незалежності” контрольованих терористами територій “Л/ДНР” країни-союзниці України запровадили проти агресора пакети санкцій, — інформує “Економічна правда”.
США проти окупантів та РФ
Сполучені Штати заявили, що забороняють будь-які фінансові, інвестиційні та торговельні операції громадян США з територіями так званих “ЛНР” і “ДНР”, або з їхніми представниками. Надвечір президент США Джо Байден оголосив основний пакет санкцій проти Росії. Передусім йдеться про санкції проти великих фінансових інституцій РФ — Внєшекономбанку та “військового банку” Промсвязьбанк.
ВЕБ.РФ володіє активами на 55 млрд доларів, що робить його одним із п’яти найбільших банків Росії. Він обслуговує суверенний борг РФ та фінансує експорт, а також національні економічні проєкти країни, зокрема у частині критичної інфраструктури. Разом із материнською компанію під санкції потрапили 25 “дочок”, серед яких і українська філія — Промінвестбанк.
Промсвязьбанк (ПСБ) є основним джерелом фінансування російської армії, міністерства оборони та підприємств оборонного сектору. Наразі він обслуговує майже 70 % оборонних контрактів.
Крім того, США вводить фінансову заборону для російських державних запозичень. Відтепер РФ не зможе фінансувати свій бюджет шляхом розміщення євробондів на західних фінансових ринках, зокрема — європейських.
Третя частина пакета стосується санкцій проти російських еліт та їхніх родин. Йдеться про:
– Деніса Бортнікова, сина Алєксандра Бортнікова — очільника ФСБ Росії та члена Радбезу РФ. Деніс Бортніков є віцепрезидентом та головою ради директорів російського державного ВТБ Банку.
– Пьотра Фрадкова, голова ради директорів Промсвязьбанку, який працював над його трансформацією у військовий банк. Його батько, Міхаїл Фрадков, є колишнім прем’єр-міністром РФ та головою Служби зовнішньої розвідки РФ.
– Владіміра Кірієнка, заступника голови Офісу Путіна. Раніше він був віцепрезидентом Ростелекому, а тепер — виконавчий директор групи ВК (власник “Вконтактє”). Його батько, Сергєй, також раніше був прем’єром Росії та очолював корпорацію Росатом.
Німеччина та Північний потік-2
Канцлер Німеччини Олаф Шольц уранці у вівторок заявив про зупинку сертифікації Північного потоку-2. Газогін, що належить однойменній “дочці” Газпрому, було побудовано для транспортування російського газу безпосередньо до Німеччини в обхід України.
Газовий монополіст не раз використовував ПП-2 як важіль газового шантажу на Європу, чим утримує ринок на рекордно високих цінах ще з минулого року.
Реакція Росії не забарилася — член Радбезу РФ Дмітрій Мєдвєдєв пригрозив європейцям “газом по 2 тисячі євро за тисячу кубів”.
Ввечері на пресконференції Байден заявив, що США працювали разом із Німеччиною для зупинки ПП-2, хоча в цьому ніхто не мав сумніву.
Британія проти росбанків
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон оголосив про санкції проти п’яти російських банків: “Росія” (основний акціонер — друг президента Росії Юрій Ковальчук. — Ред.), Промсвязьбанку, Генбанку (один із найбільших банків Криму. — Ред.), Чорноморського банку розвитку та реконструкції та Індустріального ощадного банку. Також Британія вводить санкції проти Геннадія Тимченка та братів Ротенбергів, наближених до президента РФ олігархів. Будь-які активи, які вони мають у Британії, будуть заморожені, а особам буде заборонено приїжджати в країну.
Крім того, країна висуває законопроєкт про економічні злочини. Він перешкоджатиме російським компаніям залучати кошти в фунтах або доларах на ринках Британії і “зніме завісу, яка приховує право власності на власність у цій країні та на всьому Заході”. Джонсон заявив, що це перший етап санкцій і будуть наступні, якщо Путін піде далі.
ЄС та фінансові ринки
Євросоюз запровадив санкції проти 351 члена Державної думи, які голосували за звернення до Путіна про визнання ОРДЛО. Також у списку 27 осіб і об’єднань, які відіграли роль у підриві територіальної цілісності України. Крім того, санкції стосуються банків, які фінансують відповідальних за прийняття рішення на окупованих територіях осіб.
ЄС також націлився на економічні відносини з окупованими територіями Донбасу та обмежує можливості російської держави та уряду на доступ до капіталу та фінансових ринків та послуг ЄС.
Японія та російські бонди
Японія вводить заборону на обіг російських державних облігацій у Японії та замороження активів деяких росіян. Країна сонця, що сходить, раніше заявила, що готова приєднатися до США та інших промислово розвинених країн G7 у таких заходах. Нові санкції мають доповнити ті, які були введені проти Росії в 2014 році після окупації Криму. Країна розглядає заборону на експорт напівпровідникових мікросхем та інших ключових технологій, а також жорсткіші обмеження для російських банків.
Канада проти Думи, банків і РФ
Канада заявила про заборону громадянам на будь-які фінансові операції із так званими “ЛНР” та “ДНР”. Також будуть заборонені операції з суверенним боргом Росії — санкції, аналогічні до тих, що запровадили США та ЄС.
Санкції стосуватимуться також двох підтримуваних державою російських банків. Оттава накладе санкції на членів російського парламенту, які проголосували “за” визнання ОРДЛО.
Трюдо заявив, що санкції “діятимуть доти, доки не буде відновлено територіальну цілісність України”.
Інвестори готуються до санкцій: падіння російських акцій та рубля
Торги на фондовому ринку ще 21 лютого показали: інвестори не готові ризикувати в той час, коли російська влада зробила все, щоб західні санкції проти російських компаній стали невідворотними. Одразу після звернення Володимира Путіна та підписання указів про визнання “незалежності” незаконних збройних угруповань “ЛНР” і “ДНР” ціни на акції російських компаній впали. Наприклад, постраждали банки: “Сбербанк” і ВТБ — в той же день вони втратили по 23 %, — інформує “Радіо Свобода”.
На відкритті торгів 22 лютого два ключові індекси російського фондового ринку — РСТ та індекс Мосбіржі — впали на 9-10 %. Це найбільше падіння у відсотковому вираженні з березня 2014 року, коли Росія окупувала Крим. Але впродовж дня ціни на російські цінні папери почали стабілізуватися. Це типова ситуація після такого панічного падіння, пояснює інвестиційний банкір, заступник директора з питань торгівлі цінними паперами Dragon Capital Сергій Фурса.
“Інвестори злякалися, що те, що вчора заявляв Путін, відкриває дорогу для антиросійських санкцій, а деякі вирішили, що Путін готовий розпочати третю світову війну. Оскільки це панічний переляк на очікування, то не варто очікувати вже нам, що це продовжиться досить довго”, — каже експерт.
Крім того, експерти звертають увагу на те, що постраждали далеко не всі російські компанії. Деяким навіть вдалося виграти через події, які відбуваються, каже фінансовий аналітик, керівник аналітичного департаменту Forex Сlub Андрій Шевчишин.
“Сбербанк” падає, “Роснафта” падає, а ось “Газпром” росте. Сьогодні ціни газу на європейському ринку підвищились на 10 %, вже більш як 900 доларів. Росія заявила, що вона буде зберігати поставки газу, є довгострокові контракти, і поточні ціни, звичайно, вигідні “Газпрому”, — розповідає Андрій Шевчишин.
Одночасно з нестабільною ситуацією на фондовому ринку Росії хитало і курс рубля. Після звернення Путіна валюта обвалилася до психологічної відмітки у 80 рублів за долар. Це було найбільше падіння за останні два роки, і російська валюта стала найбільш волатильною у світі, випередивши турецьку ліру, повідомляє Bloomberg.
Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК