Четвер, 28 Березня

Сила недовченості: КИВдидат держНЕУК?

Викладач Українського католицького університету, колишній речник МОЗ Олександр Ябчанка 26 квітня привселюдно спалив свій диплом кандидата медичних наук перед Львівським медичним університетом ім. Д. Галицького. У такий спосіб він висловив протест проти того, що депутат Верховної Ради від «Опозиційної платформи за життя» Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію.

«3 квітня 2014 року мені присудили науковий ступінь кандидата медичних наук. Сьогодні Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію. Комісія з 13 членів одноголосно проголосувала «За». Зважаючи на це, мені надалі соромно називатись кандидатом наук. Це звання остаточно дискредитовано. Прошу вважати це офіційною заявою з вимогою позбавити мене наукового ступеня кандидата медичних наук», — написав Ябчанка.

Він також закликав інших кандидатів та докторів наук вчинити аналогічно і не йти на компроміси зі совістю: «Лише так у нас може з’явитись шанс на науку, за яку нам не буде соромно перед нашими нащадками».

Чи стане Кива кандидатом наук із державного управління, вирішуватиме Атестаційна комісія Міносвіти. За процедурою, описаною в постанові Кабміну, МОН має чотири місяці, аби ухвалити остаточне рішення щодо кандидатських дисертацій, пише «Бі-Бі-Сі Україна». Комісія проводить експертизу захищеної дисертації і готує експертні висновки. Атестаційну колегію Міносвіти очолює голова відомства Сергій Шкарлет. Раніше Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти виявило плагіат у чотирьох роботах Сергія Шкарлета. Шкарлет звинувачення відкидає і не раз заявляв, що плагіату в його роботах немає, інформує «Радіо Свобода».

   Тема дисертації Іллі Киви — «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)». Захист проходив в Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості Міністерства соціальної політики України. На нього не пустили низку журналістів, натомість там були працівники каналів Віктора Медведчука. Вхід блокували троє чоловіків. Кива заявив, що не знає, хто це, але, як зазначають журналісти, ці чоловіки супроводжували нардепа у вбиральню.

Видання «Бігус.інфо» напередодні оприлюднило розслідування, в якому йшлося про те, що Кива нібито додав до своєї дисертації довідку з підробленим підписом, а серед підтверджень апробації своєї роботи вказав неіснуючі матеріали науково-практичних конференцій: «У дисертації Киви, опублікованій на сайті Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості, вказано, що Ілля Кива брав участь у двох наукових конференціях МАУПу в 2018 та 2019 роках. При цьому там вказано, що роботи Киви опубліковані в збірниках на ст. 152-154 та ст. 414-416 відповідно». Але знайти підтвердження цьому журналісти наразі не змогли — виявлений у мережі збірник матеріалів конференції 2018 року має лише 144 сторінки, а збірник конференції 2019 року — 414 сторінок. В обох збірниках робіт Киви нема. Журналісти також поцікавилися в координаторки цих конференцій, Оксани Пархоменко-Куцевіл, чи брав у них участь Кива, однак пригадати нардепа вона не змогла. Кива у розмові з журналістами заявив: «Якщо є якась інформація щодо недостовірності тих чи інших документів, прошу всіх подати заяву до правоохоронних органів».

У Міністерстві освіти й науки обіцяють перевірити пакет документів та саму дисертацію нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви, та стверджують, що цей захист став проявом свободи закладів вищої освіти, повідомляє «УП» з посиланням на слова заступника міністра освіти Андрія Вітренка в ефірі «Україна 24»: «Відповідно до позиції МОН, я хочу сказати, що в цьому захисті ми бачимо прояв свободи закладів вищої освіти. В автономному закладі вищої освіти функціонувала Спеціалізована вчена рада, яка своїм рішенням визнала дисертаційну роботу шановного пана такою, що відповідає формальним вимогам, які висувають до дисертаційних робіт. Але хочу сказати, що від процедури захисту і до процедури підтвердження та затвердження рішення вченої ради атестаційною комісією міністерства буде ще подоланий важкий шлях», — зазначив Вітренко.

Як зазначає «Громадське», наявність звання кандидата наук, серед іншого, дає доплати до зарплат на державних та педагогічних посадах. Як пише «Чесно», Ілля Кива отримуватиме надбавку 15 % до посадового окладу та вважатиметься кандидатом наук з державного управління. Загалом серед нардепів фракції ОПЗЖ наразі 12 кандидатів наук серед 44 членів.

Ілля Кива часто фігурує в скандалах. У 2019 році на зауваження про чисельну охорону від перехожого він пригрозив, що відріже тому голову. У січні 2020-го влаштував бійку в ресторані. Того ж місяця став на захист водія маршрутки, який відмовився вимикати російський серіал на зауваження українських волонтерок. А раніше, разом з Вадимом Новинським, — за поліцейського, якого підозрювали в побитті активістів і кричав «Ложись, бандера». У Киви часто виникають конфлікти з журналістами, а також з колегами.

Підготувала Наталя ДУДКО

Коментарі у фейсбуку

Ігор Танчин: «Думаю, Кива зробив послугу українській науці, ставши аргументом «reductio ad absurdum» (доведення до абсурду). Його випадок переконливо демонструє неспроможність наявної системи наукових звань і ступенів, що ґрунтується на формальних і, на жаль, наскрізь корумпованих процедурах. Віхові постаті: проффесор Янукович, міністр освіти Шкарлет, кандидат наук Кива, а поміж ними ще тьма-тьмуща менш відомих, але таких самих фейкових учених. Якщо казусу Киви виявиться недостатньо, якийсь жартівник неодмінно зробить кандидатом наук свого собаку, причому за документами все буде «абсолютно законно», із проходженням усіх необхідних бюрократичних процедур. Вже скоро: кандидат наук Рекс!».

Лариса Пильгун: «Багатьох обурило, що Кива матиме науковий ступінь, але мало хто обурився з приводу того, що тривалий час пів НАДУ (Національна академія державного управління. — Ред.) працювало на Киву — складали за нього іспити, писали статті, брали участь у конференціях, писали саму дисертацію, автореферат, проходили передзахист. Усе це відбувалося в стінах НАДУ, яку нещодавно закликали рятувати її працівники, слухачі та випускники.

В НАДУ були люди, які сумлінно ставилися до своїх обов’язків, були люди, які приходили по знання. Останнім було соромно дивитися в очі, тому я власноруч переписала так званий підручник, який написала одна пані з комісії Киви, нині доктор наук, для слухачів дистанційної форми навчання. Вона того і не помітила, оскільки примусити її, викладача, долучитися до навчального процесу, було практично не можливо. «Постав їм що-небудь», — відповідала вона на усі мої прохання дати завдання, перевірити  роботи, виставити оцінки. Кажуть, у неї були якісь впливові родичі, тому вона швидко рухалася кар’єрними сходами та захистила докторську.

Кива — наслідок. Причиною є система, яка живе для таких кив і ними живиться, виживаючи людей, які намагаються щось змінити. Система, яка з початку 90-х сама себе реформує».

Антон Сененко: «Останньою барикадою на шляху імітаторів науки була Атестаційна колегія МОН, яка могла не погодити присудження ступеня кандидата чи доктора наук. Коли ж прийшов Шкарлєт, звідти «попросили» притомних людей, тому сподіватися на те, що Киву не затвердять, не варто. Все.освячено.Зеленським.особисто.

В 2014-му громадяни з подивом дізналися, що через свою неуважність прогидили одну з найпотужніших армій у світі, за що потім було сплачено величезну ціну кров’ю, а тепер всі з подивом дізнаються, що Кива може бути науковцем і отримувати доплати за свій науковий ступінь з бюджету.

Не можу окремо не відзначити рівень інтелекту Киви, який можна оцінити з оцього абзацу посту Інни Совсун: «Про рівень захисту можна зробити висновки з відео, на якому Киву запитують, що таке «демократичний євроінтегрований державний управлінський апарат», а він відповідає:  «Дякую за запитання. Зрозумів його повністю і хочу сказати, що відповідь ми надамо у наступній нашій науковій роботі, яку будемо обов’язково запроваджувати». У відповідь лунає: «Зрозуміло. Задоволений».

Висміювати Киву — треба. Але утримайтеся, будь ласка, від узагальнень, що наука в Україні мертва або всі науковці — жомові. Кива і його посіпаки-наволочі — не вчені. Вони імітатори. Те, що вони роблять — не наука. Вони хакнули систему так само, як Зеленський хакнув українську демократію. Але згоден. Схоже на фільм жахів. І титрів щось не видно».

Share.

Leave A Reply