Тарифи тихого жаху: ми в неоплатному боргу!
З 1 січня в Україні зросли тарифи на тепло та електроенергію. Також у 2021 році українці платитимуть більше не тільки за газ як товар, але і за його постачання. “Ратуша” намагалася з’ясувати, що ж і скільки повинні заплатити українці за комунальні послуги. Адже скасування субсидій, постачальники блакитного палива і нереальні тарифи на тепло переходять усі межі допустимого.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переглянула тарифи на виробництво теплової енергії для населення, бюджетних і релігійних організацій та інших споживачів на 2021 рік. Про це йдеться у документах НКРЕКП.
Середньозважений тариф для постачання тепла населенню для 23 ТЕЦ і когенераційних установок після підвищення сягнув 1121,71 грн за Гкал.
Нацкомісія обґрунтувала необхідність підвищення тарифів на теплову енергію в 2021 році істотним зниженням обсягів виробництва теплової енергії, підвищенням фонду заробітної плати для ліцензіатів, зростанням цін на паливно-енергетичні ресурси, а також зростанням витрат на послуги з розподілу природного газу.
Теплоенергія
Уряд з 1 січня затвердив фіксовану ціну на електроенергію для населення на рівні 1,68 грн за кВт-год. Про це йдеться у відповідній постанові Кабінету Міністрів.
Цей тариф діятиме до 31 березня 2021 року і не передбачатиме “пільгових” 100 кВт-год., які діяли до 1 січня. Документ ухвалено “з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення”.
“Термін дії чинного механізму ПСО спливає 1 січня 2021 року, і, в разі неприйняття запропонованих змін, ціна на електроенергію для побутових споживачів мала б формуватися на ринкових умовах, що призвело б до різкого, більш ніж у 2,5 раза, зростання тарифу на електричну енергію для населення (до близько 3,30 грн за кВт-год)”, — пояснили у Міністерстві енергетики.
Що стосовно газу?
Ще у кінці грудня 2020 року вітчизняні трейдери відреагували на зростання цін у Європі. І більшість постачальників оприлюднили свої ціни на січень. Не виконали вимогу законодавства лише “Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія” та “Херсонрегіонгаз”. Усі постачальники підвищили свої ціни порівняно з попереднім місяцем. Нагадаємо, що у кожного постачальника своя ціна. З 1 серпня 2020 року в Україні нема єдиної ціни для всіх клієнтів. А хаос — є. Ціни не встановлюються для окремих областей, громад чи міст. Навіть на одному поверсі багатоквартирного будинку вартість газу для різних квартир може відрізнятися на кілька гривень. Щоб дізнатися вартість газу на наступний місяць, споживач повинен знайти в квитанції назву постачальника, яких наразі понад 50, і перейти на його сайт. Саме там постачальник вказує актуальну ціну. За законом, кожен постачальник повинен оприлюднити свою цінову пропозицію за п’ять днів до початку нового місяця. Якщо споживача не влаштовують ціна або якість послуги трейдера, можна перейти до іншого постачальника: напередодні запуску ринку ця процедура була суттєво спрощена. Постачають блакитне паливо оператори ГРМ або так звані облгази, які отримують плату за кожен доставлений споживачу кубометр товару. Вартість доставки встановлює Національна комісія з регулювання тарифів, і в кожному регіоні вона різна. Щоб вирахувати повну суму, до ціни постачальника необхідно додати вартість доставки, яка з 1 січня 2021 року зросте, — інформує УП.
Реакція населення і влади
У неділю, 10 січня, в низці регіонів України пройшла низка акцій протесту проти підвищення комунальних тарифів. Деякі області навіть готують звернення до вищого керівництва країни про недопустимість та неспроможність даних тарифів.
На нараді в президента повідомили, що Кабмін “готує системні рішення щодо вибудовування балансу на енергетичному ринку”.
“Юрій Вітренко представив попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача. Рішення, які обговорювали на енергетичній нараді, передбачають також збереження макрофінансової стабільності, розвиток чесної конкуренції на ринку та допоможуть уникнути фінансового дисбалансу”, — йдеться у повідомленні.
Аргументація та вихід?
Політична партія “Європейська Солідарність” вимагає негайно збільшити видатки на субсидії, передбачені в бюджеті на 2021 рік, у зв’язку з невмотивованим підвищенням цін на газ. За іронією долі точнісінько рік тому Зеленський пообіцяв зменшити тарифи вдвічі, натомість їх підвищив. Як справжній господар свого слова, “сам дав — сам забрав”. У той же час уряд Зеленського скоротив видатки на субсидії, які є дієвим механізмом соціального захисту незаможних громадян від ринкових тарифів. Порівняно з 2018 роком обсяг субсидій зменшився майже удвічі. Його урізали з 71-го млрд грн до 36 з половиною млрд грн.
Видатки на субсидії можуть падати лише у двох випадках: або зі зниженням цін на енергоносії, або зі зростанням доходів громадян. У Зеленського все з точністю до навпаки. Доходи громадян він обвалив своєю бездарною економічною політикою, а тарифи — підвищив явно в інтересах відомого газовидобувача і вигодонабувача Коломойського.
Перше, що ми вимагаємо зробити у цій ситуації — збільшити видатки на субсидії та ухвалити відповідні зміни до Державного бюджету вже на першому в цьому році засіданні Верховної Ради. Дуже складна тарифна реформа 2014-17 років, яку впроваджували уряди Яценюка та Гройсмана, була частиною боротьби за енергетичну незалежність від Росії, і ми важкою ціною “зіскочили” з російської газової голки. У “Європейській Солідарності” не відкидають, що теперішнє невмотивоване підвищення ціни на газ є частиною багатоходівки, в якій російська агентура спробує повернути Україну в енергетичну кабалу до Москви. Недарма п’ята колона вже домовляється про нібито знижку на нібито дешевий російський газ.
Христина СЛЮСАРЧУК