Субота, 3 Червня

У Львові створили Центр гідності дитини

Його фахівці займатимуться питаннями запобігання сексуальному насильству щодо дітей

Центр гідності дитини, який займатиметься питаннями запобігання сексуальному насильству щодо дітей, створили у Львові при Українському католицькому університеті (УКУ), — інформує «Радіо Свобода». Такі центри захисту дітей працюють в усьому світі. Це має бути координаційний і навчальний центр для різних інституцій — поліції, прокуратури, судів, шкіл, дитячих садочків, релігійних організацій. Центр гідності дитини  розробить спеціальний курс, організовуватиме навчання для духовенства, поліцейських, суддів, прокурорів, психологів, вчителів, вихователів.

Педофільські злочини, які нині розглядають у Львові

Нині у судах Львова на розгляді дві гучні справи, які стосуються злочинів, скоєних щодо дітей. 47-річного львів’янина Романа М., колишнього керівника незареєстрованого молодіжно-християнського товариства, підозрюють у розбещуванні і зґвалтуванні неповнолітніх дівчат. У слідчій справі описані 147 епізодів, із них 20 зґвалтувань, а решта — розбещення дівчат віком від 10 років.

Інша справа стосується зґвалтування 11-річного хлопчика торік у червні, якого хитрощами заманив у відлюдне місце 18-річний молодик. Ця справа перебуває на розгляді у суді. Судові засідання затягуються, оскільки обвинувачена сторона знаходила кілька причин не з’являтися у суд.

«У день злочину було 4-5 допитів дитини, яка про важкі речі говорила незнайомим людям, які не так ставили питання і не вміють працювати з дітьми. Потім дитина ходила на слідство. Викликали сина і дітей, які були свідками, у суд. Діти мали стрес, говорили про пережите в присутності злочинця, хоч він сидів за ґратами», — розповідає батько постраждалої дитини Олег Я.

Інституції повторюють одну дію, і тим травмують дітей

Керівниця Центру гідності дитини при УКУ Христина Шабат розповіла «Радіо Свобода»: «Багато дітей не говорять, що з ними відбувається якесь насильство, а це тому, що вони не знають, що це щось недобре. Часто злочинці кажуть дітям, що всі батьки так роблять або всі люди, що діти для цього створені».

А ще проблема у тім, що кожна інституція, яка спілкується з жертвою, ніби добре робить свою роботу, але часто повторюють одну дію, замість того, щоб обмінюватись матеріалами — каже Христина Шабат: «Ми хочемо зробити міжінституційну співпрацю, щоб кожна сфера знала, хто чим займається, щоб якнайменше травмувати дитину, як ми це бачимо у справі хлопчика, якого постійно водять на суди, допити.

Нормально було би, якби всі спеціалісти допитали дитину один раз у дитячій кімнаті. Це мало б використовуватися, як відеодоказ на суді. Дитина б мала давно про це забути і працювати з психотерапевтом».

Ідею про створення Центру гідності при УКУ, який діятиме з превентивною метою, підтримав голова УГКЦ Святослав Шевчук і духовенство УГКЦ.

Реєстр педофілів у країні досі не сформований

Верховна Рада України ще 19 грудня 2019 підтримала законопроєкт, який передбачає створення Єдиного реєстру педофілів. За проголосували 325 народних депутатів. Згідно з документом, до реєстру «вноситимуться відомості щодо прізвища, імені, по батькові засудженого, дати народження, місце проживання чи перебування, злочину, за який його було засуджено, виду кримінального покарання, який до нього був застосований, інформацію про фактично відбуте ним покарання, а також про порушення правил адміністративного нагляду».  Внесені до реєстру особи мають повідомляти поліцію про зміну місця проживання чи роботи.

Але сьогодні в Україні реєстр педофілів не сформований, каже Христина Шабат. Відтак при працевлаштуванні не можна перевірити, чи людина мала якісь випадки, пов’язані з розбещенням неповнолітніх. А директори шкіл не вміють опитати особу при працевлаштуванні, щоб визначити її схильності до насильства.

Майже щотижня з’являється інформація від правоохоронців про випадки сексуального насильства над дітьми в Україні. Цього року порушено понад 70 таких кримінальних справ. У середньому педофіл має чотири жертви, — каже сумна статистика.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply