Вакцинування: не перетворитися на інформаційне шимпанзе?
Відомий український адвокат-блогер Сергій Гула, ознайомившись із офіційним перекладом інструкції до вакцини CoviShield, яку привезли в Україну (перші 500 доз) на сайті Державної лікарської служби України, озвучив низку непростих питань.
Документ на 26-ти сторінках, і перше запитання, яке виникло в адвоката: як так вийшло, що англійський текст інструкції має 16 сторінок, а його український переклад — тільки 10 сторінок тим самим кеглем? Той, хто хоч колись перекладав англійські тексти на українську, може підтвердити, що зазвичай у 90 відсотках випадків перекладеного українською мовою завжди більше.
Питання друге: в цій інструкції, вкінці англомовного тексту, є сфотографовані, схожі на інвойси, документи в надзвичайно поганій якості, які не можна опрацювати. Власне питання: чому так? Адже, переконаний адвокат, вони дають надзвичайно важливу інформацію і також повинні бути перекладені. Але українською мовою вони не подані.
Третє, одне з найважливіших питань, на якому закцентував пан Гула: а з чого складається ця вакцина? Найкритичніший аспект — що будуть колоти людям, що там є, окрім консервантів, окрім різноманітних хімічних добавок? «Ця вакцина вироблена у 293 клітинах генетично модифікованих нирок ембріона людини. Тобто, треба стверджувати, відповідно до цього перекладу, що ця вакцина містить змінений ген, генетично модифікований організм, який мають вколоти в наш організм», — шокований юрист-блогер.
Нам дуже важливо знати, переконує юрист, що також ця вакцина містить рекомбінантний аденовірус… шимпанзе.
Те, що Сергія Гулу неймовірно вразило і він впевнений, що це становить величезну небезпеку, це пункт 4.5 цієї інструкції, яка називається «взаємодія з іншими лікарськими засобами». «Думаю, я не помилюсь, якщо скажу, що більшість людей, можливо 80 %, вживають ті чи інші ліки. І от який висновок? Це щось взагалі вражаюче: не проводилося ЖОДНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ щодо взаємодії з іншими засобами. Ви це чуєте?! Кожен тією чи іншою мірою, особливо люди похилого віку, вживає ліки, але як вакцина накладеться на ці ліки, і який буде результат, ніхто не знає. Чому? Тому що виробник просто не провів жодних досліджень. Ви розумієте?!! — висловлює крайній ступінь обурення блогер. — Поясніть мені та іншим громадянам, як можна пропонувати за наші ж гроші, отримані з наших податків, препарат, який не пройшов усіх стадій випробування, досліджень, особливо завершальних. Тобто ніхто взагалі нічого, по суті, друзі, вам не буде гарантувати і не може гарантувати апріорі. Який це буде результат — ніхто не знає».
Але чи не найбільш разючим аспектом дописувач вважає те, що «Тривалість рівня захисту наразі ще не встановлена» і «вакцинація препаратом CoviShield може захистити не всіх реципієнтів вакцини», —цитує інструкцію Сергій Гула.
Не «ноунейм» і не «шмурдяк»
Натомість на ресурсі «По той бік новин», журналісти якого озвучують свою місію як протистояння фейкам та маніпуляціям, висловлюються про вацину CoviShield більш толерантно.
«CoviShield — це не який-небудь «ноунейм» або, як пишуть фейкороби — «шмурдяк». Її виготовляють у індійському Інституті сироватки крові за ліцензією британсько-шведської компанії Oxford-Astra Zeneca, — переконують на фейсбук-сторінці «По той бік новин».
Водночас, автори намагаються розвінчувати деякі, на їх погляд, фейки:
Фейк 1. «Вакцина прекваліфікована ВООЗ»
«Вона прекваліфікована ВООЗ та рекомендована до екстреного використання. Serum Institute постачає свою продукцію в 140 країн світу», — пише міністр Максим Степанов у своєму фб.
Спростування: Прекваліфікація — означає, що майданчики, на яких виробляють вакцини, мають усі потужності і відповідають стандартам. Степанов помиляється. Насправді ЖОДНА вакцина від коронавірусу в світі НЕ МАЄ прекваліфікації від ВООЗ.
Фейк 2. «Вакцина зроблена на основі абортивного матеріалу»
Останнє речення в інструкції англійською звучить так: «Produced in genetically modified human embryonic kidney (HEK) 293 cells». У буквальному перекладі через гугл транслейт — «вироблено в генетично модифікованих ембріональних нирках людини». Припускаємо, що саме звідси ростуть ноги у фейків про те, що «вакцини виготовляють з людських ембріонів, випатраних із заражених вагітних жінок, без наркозу».
Спростування: Насправді «human embryonic kidney (HEK) 293 cells» — це ніякі не нирки, а клітинна лінія — безсмертні клітини, що ростуть у спеціальній культурі. У 1973 році їх справді штучно отримали з нирки абортованого людського ембріона невідомого походження. Але сьогодні всі маніпуляції проводять у лабораторних умовах, і пов’язувати їх із людським ембріоном без пояснення суті — некоректно і маніпулятивно. Розмножили це поза живим організмом, нікого не вбивали, все зроблено зумисно так, щоб воно було безпечним і надійним, — роз’яснила журналістам «По той бік новин» біологиня Дарія Озерна.
Побічні ефекти «ковішилду»
Серед побічних ефектів вакцини повідомляли про підвищену чутливість, біль, почервоніння, свербіж або висип, набряк або синці в місці ін’єкції, почуття втоми, озноб або лихоманка, головний біль, нудота, біль у суглобах і м’язах, запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, надмірне потовиділення тощо.
Це далеко не повний перелік можливих побічних ефектів вакцини CoviShield. Можуть виникнути інші серйозні та несподівані побічні наслідки. Вакцину все ще вивчають у клінічних випробуваннях. Кожен вакцинований може повідомити про побічні ефекти, які виникнуть — pharmacovigilance@seruminstitute.com, — пишуть у фейсбуці журналісти «По той бік новин».
Втім, чимало підписників цієї фб-сторінки вважають, що тема «ковішилду» тут розкрита занадто м’яко:
Людмила Михалєвська: «З написаного я зрозуміла, що вакцина клінічних випробовувань не пройшла, «екстрена вакцинація» є продовженням досліджень її впливу на організм людини. Чим вплив вакцини може закінчитися для людини, взагалі не відомо».
Tanya Holod: «У мене одне питання — чому вакциною CoviShield не вакцинувались у жодній цивілізованій країні світу, окрім дуже бідних країн — Бутан, Непал, М’янма, Мальдіви, Бангладеш?»
То все-таки — чи уподібнимось ми до мавп?
Вакцина від Oxford/AstraZeneca належить до вакцин векторного типу. Вона справді створена на основі генномодифікованого аденовірусу шимпанзе, — інформують texty.org.ua. Цей рекомбінантний аденовірус шимпанзе нездатний до розмноження, і він є безпечним для людини, — пише DW. В цей аденовірус вставили ген, що кодує поверхневий білок шипа (колючки) на поверхні вірусу SARS-CoV-2. Інші генетичні зміни внесені для того, щоб аденовірус не міг розмножуватися у людських клітинах. Після ін’єкції аденовірус потрапляє всередину клітини та використовує код шипа як інструкцію, щоб людська клітина почала його виробляти, разом з іншими протеїнами. Створений таким чином протеїн із шипа коронавірусу (антиген) викликає реакцію імунної системи — з’являються антитіла, які здатні нейтралізувати живий коронавірус.
До поширення страшних мемів і фейкових новин про вакцину від коронавірусу нового типу, яку розробляють у Великій Британії (AstraZeneca), можуть бути причетні російські чиновники, — писало ще торік 16 жовтня британське видання The Times, зазначаючи, що така дезінформація може вдарити по продажу вакцини на ринках, на які також націлена Росія зі своєю вакциною «Спутник V», — передає ВВС.
Позаяк робота AstraZeneca заснована на доставці ділянки геному коронавірусу за допомогою аденовірусу шимпанзе, то в Росії, за інформацією газети The Times, створили меми, які обігрують цей момент і створюють у користувачів інтернету відчуття, що використання такого препарату може перетворити людину на мавпу.
AstraZeneca та її індійський аналог — у чому різниця?
Повністю ототожнювати вакцини AstraZeneca та CoviShield не варто, наголошує DW директорка програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» Вікторія Тимошевська. Вона пояснює, що вакцина CoviShield генетично побудована з такого ж самого аденовірусу шимпанзе та містить в собі частинку (спайковий протеїн) від вірусу SARS-CoV-2, як і вакцина від AstraZeneса.
«За всіма документами вона подібна до вакцини AstraZeneca», — коментує експертка і проводить паралелі з генеричиними лікарськими засоби — генериками. У випадку вакцин такі препарати доцільніше називати біосимілярами або біологічними аналогами. Експертка пояснює, що юридично це два різних препарати, однак CoviShield «зроблений за тією ж технологією, тими ж самими складовими і змістом, як і препарат компанії AstraZeneса». Співрозмовниця DW додає, що результати клінічних досліджень вакцини AstraZeneса можна повністю екстраполювати на індійську вакцину лише припускаючи, що «технологія повністю дотримана і зміст вакцини такий самий». Зважаючи на авторитет компанії-виробника є усі підстави вважати, що це має бути якісна і безпечна вакцина, підсумовує Тимошевська.
На вакцинацію погоджується лише третій-четвертий медик
Колоти собі індійську вакцину погоджується лише кожен третій-четвертий медик, — пише «Главком». Попри широку рекламну кампанію, яку розгорнуло Міністерство охорони здоров’я України, за даними відомства, станом на 1 березня усього в Україні вакцинувалася 3141 особа.
Відповідно до цифр, які «Главком» отримав від обласних державних адміністрацій та їхніх профільних департаментів ситуація і справді далека від ажіотажу: на Волині 574 із 1543 медиків, які працюють із «ковідними» пацієнтами, дали згоду на щеплення; Полтавщині — 538 із 2014 медпрацівників; Сумщині — 489 із 1246; Івано-Франківщині — 2797 із 10514; Хмельниччині — 2653 із 6742; Харківщині — 4234 із 6273.
«Люди хотіли вакцинуватися вакциною Pfizer, бо тоді невідомо було, яка саме буде вакцина. Потім отримали вакцину виробництва AstraZeneca, і через це деякі медичні працівники відмовилися від вакцинації», — пояснила директорка Одеського міського департаменту охорони здоров’я Олена Якименко.
Таємно: знання породжують печаль?
Громадський діяч Зіновій Гузар звертає увагу на своїй фейсбук-сторінці: Міністерство охорони здоров’я наказом № 298, від 19.02.2021, оголосило конфіденційною будь-яку інформацію щодо виробників та / або постачальників, ціни на вакцини проти COVID-19.
Наказ МОЗ: «Нерозголошення інформації щодо виробників та постачальників»
І справді, в 5-му підпункті пукту 2-го цього Наказу МОЗ (2. Керівнику Державного підприємства для постачання медичних установ «Укрмедпостач» Міністерства охорони здоров’я України забезпечити) йдеться:
«5) нерозголошення конфіденційної інформації (будь-якої інформації щодо виробників та/або постачальників, ціни на вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, тощо), яка стала відома в процесі виконання даного наказу».
Світлана АНДРОСЮК,
Микола САВЕЛЬЄВ,
Надія ДУДОК