Четвер, 28 Березня

Війна і мир

Залякування війною

За останні тижні напруга навколо України досягла небачених за багато років війни Росії проти України масштабів. Кремль перекинув бойову техніку і війська до кордонів України та 10 лютого розпочав масштабні навчання з Білоруссю. Захід інформував, що вторгнення може розпочатися будь-якої миті, навіть «15-16 лютого».

Кремль поставив ультиматум: ніякого НАТО для України. Йому відповіли відмовою. Москві загрожують найжорстокіші санкції. Отримавши дружного одкоша, Росія заявила, що не має наміру нападати. Союзники терміново передають для армії України розмаїте сучасне озброєння. ЗСУ готується зустріти ворога. Президент Росії відверто ображає президента Зеленського, цитуючи рядок із вульгарної пісні: «Нравітся нє нравітся — тєрпі, моя красавіца!» На цей політичний ляпас український гарант відповідає незрозумілим белькотінням на кшталт: «Україна — дійсно красуня, а в нашому терпінні — наша мудрість», чим принижує не тільки себе, а й всю державу, бо повний куплет пісні звучить так: «Лєжит красавіца в гробу, я подкрался і є…у! Нравітся нє нравітся — тєрпі, моя красавіца!» Цитування цього некрофільского віршика багато говорить про рівень президента РФ, а відповідь на цю образу — про боягузтво президента України. Наразі загальне враження, що пан Зеленський просто плутається під ногами в дорослих політичних дядьків, і це втомило вже навіть милого його серцю Ігоря Валерійовича Коломойського, котрий почав шукати інших маріонеток для свого театру.

Свій серед чужих

  Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитись від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини.

Про це він заявив в інтерв’ю BBC Radio 5 Live. На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, Пристайко відповів: «Ми могли б». Дипломат уточнив, що «враховуючи ту загрозу, яка є», Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок. «Запитання, яке ставить собі 40-мільйонна країна, як ми виживемо, якщо вони (Росія. — Ред.) прийдуть завтра?», — заявив Пристайко, зазначивши, що Україна може залишитися беззахисною в той час, як всі її західні сусіди є членами НАТО. Згодом ведучий перепитав, чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО.

«Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції, — заявив він. — Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це (я маю на увазі. — Ред.), що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно». Водночас посол підкреслив, що вступ України до НАТО не змінить суттєво безпекової ситуації для Росії. «Якщо чесно, Росія вже оточена країнами НАТО. Польща є членом НАТО, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Туреччина. Всі ці країни, які межують із Росією, вже є членами НАТО. Це не змінило безпекову ситуацію. Це не змінило безпеку для Росії. Тож Україна також особливо не змінить цього», — заявив Пристайко. Він висловив думку, що Москві значно більше не подобається, що Україна може стати «чимось іншим, ніж Росія», і тоді росіяни захочуть також змінити напрям своєї країни.

Калейдоскоп бурхливої середи

Міністр оборони Британії Уоллес стверджує, що біля кордонів України «залишається 60 % сухопутної міці Росії». Генсек НАТО Столтенберг заявив, що розвідка Альянсу поки що не помічає ознак деескалації на кордоні України. Хоча дрони та розвідлітаки США і НАТО щодня тут усе відстежують. Кібератаки проти України відучора продовжуються. Спікер Путіна запевняє, що Росія ні до чого.  Глава МЗС РФ Лавров пригрозив, що Росія у відповідь на британські санкції може ухвалити закон про санкції проти компаній та осіб, пов’язаних із Лондоном.

Львів – центр всезагальної дипломатичної евакуації

Дипломатичні співробітники посольства Сполучених Штатів Америки, що лишилися в Україні після хвилі евакуації, переїжджають працювати до Львова. Про це розповів «Європейській правді» співрозмовник у дипломатичній службі США. Рішення про переїзд було ухвалене терміново, як відповідь на зміну безпекових оцінок. «Це тимчасове рішення, команда посольства повернеться до Києва, щойно це дозволить безпекова ситуація», — розповів представник Держдепу, що спілкувався на умовах анонімності. Наразі у Сполучених Штатів немає оцінки того, коли відновиться робота посольства у Києві. Ізраїль евакуює сім’ї дипломатів із Києва та застерігає співвітчизників від поїздок в Україну. Також відомо, що Канада перенесла посольство з Києва до Львова. До такого кроку готова і Велика Британія, англійці наразі евакуйовують тільки членів родин дипломатів. Це — жест політичної підтримки України. Евакуювала своє посольство й Австралія. Крім того, низка країни ЄС закликали громадян невідкладно залишити Україну на тлі повідомлень про зростання загрози російського нападу. Повідомляється, що у Польщі готуються до хвилі біженців з України.

Трохи насмішила всіх Росія, яка теж почала евакуацію деяких членів сімей дипломатів. Бо якщо РФ ні на кого не збиралася нападати, то навіщо виїжджати, чи не так?

Відбули у невідомому напрямку навіть працівники ЦРУ. Сполучені Штати тимчасово евакуювали резидентів Центрального розвідувального управління (ЦРУ) з Києва через загрозу російського вторгнення в Україну. Це сталося через день після того, як Держдеп оголосив про переїзд дипкорпусу до Львова, пише з посиланням на американське видання The New York Times. Не здивуємося, якщо американські розвідники теж гуляють Львовом.

Кінець Мінським домовленостям?

Державна дума Росії 15 лютого ухвалила проєкт звернення до президента РФ щодо визнання самопроголошених Донецької та Луганської «народних республік» самостійними, суверенними і незалежними державами. За результатами рейтингового голосування депутати вирішили — поставити це питання на пленарне засідання та одразу скерувати його Володимиру Путіну.

За результатами голосування більшість голосів набрала постанова № 582-43-8, авторами якої виступили фракції КПРФ та «Справедливая Россия». «Таке визнання створить підстави для забезпечення гарантій безпеки та захисту їхніх народів від зовнішніх загроз та реалізації політики геноциду стосовно жителів республік, а також для зміцнення міжнародного миру та регіональної стабільності відповідно до цілей і принципів Статуту Організації Об’єднаних націй і покладе початок процесу міжнародного визнання обох держав», — йдеться у зверненні до Путіна.

Таким чином Держдума звернулася до Путіна з проханням «розглянути питання про визнання Російською Федерацією Донецької народної Республіки та Луганської народної Республіки як самостійних, суверенних і незалежних держав». Крім того, у документі йдеться про «якнайшвидше проведення переговорів із керівництвом Донецької народної республіки та Луганської народної республіки з метою створення правової основи міждержавних відносин, що забезпечує регулювання всіх аспектів співробітництва та взаємодопомоги, зокрема питання безпеки».

Проєкт постанови «Про звернення Держдуми до президента РФ з проханням визнати незалежність самопроголошених республік» депутати КПРФ на чолі з лідером Геннадієм Зюгановим внесли до Держдуми 19 січня.

Нагадаємо, що 15 лютого Верховна Рада звернулась до міжнародних організацій та парламентів країн світу щодо невизнання незалежності «ДНР» та «ЛНР», самопроголошених на тимчасово окупованих Росією територіях Донбасу. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що визнання Російською Федерацією так званих «ЛНР» та «ДНР» буде розцінено Україною як вихід Росії з Мінських угод.

Петро Порошенко: «Це не визнання ОРДЛО. Це санкція на окупацію»

   Рішення, яке ухвалила Держдума Росії, підтримавши «визнання»  псевдореспублік, де-факто означає, що російський парламент офіційно санкціонував окупацію України. Це ніяке не визнання. Це санкція на окупацію, — вважає п’ятий президент України Петро Порошенко. «Я хочу сказати, що це було останньою краплею щодо руйнації і знищення Мінських угод. Мінські домовленості базувалися на визнанні територіальної цілісності та суверенітету України. Дослівно: президент Росії, президент України, президент Франції і канцлер Німеччини підтверджують повну повагу суверенітету і територіальної цілісності України. Беззаперечно, вони твердо переконані в безальтернативності виключно мирного врегулювання. З цього починаються Мінські домовленості, про що всі забувають. Що сьогодні зробив Путін? Путін порушив суверенітет. Причому до 2019-го року цього не було. Але одразу після 2019-го року, після завершення моєї каденції, було видано 1 мільйон паспортів Російської Федерації мешканцям окупованих територій. Після цього була економічна експансія Росії на окуповані території. Після цього було постачання зброї й амуніції. Це — руйнує Мінськ.

І сьогодні офіційно ухвалене рішення, підтверджене російським парламентом, кишеньковим парламентом Путіна, про відсутність визнання суверенітету України над окупованими територіями. Це дає всі підстави Україні заявити, що РФ одноосібно, без повідомлення, припинила дії Мінських угод і вийшла з них. Мінські угоди зіграли дуже важливу роль у 2014 році, коли від Волновахи, Дебальцевого і до Києва у нас не було жодної військової частини, яка би могла прийняти бій. В 2014 і 2015 роках Мінські угоди зіграли виключну роль про визнання Росії стороною агресії. І це було визнано всім світом. У 2014 — 2015 роках на базі Мінських угод були запроваджені санкції, які забезпечили, що Росія демонструвала економічне падіння всі 8 років агресії. Отже, на сьогодні Україна повинна проінформувати партнерів, що у зв’язку з фактичним виходом Російської Федерації з Мінських угод Україна отримала право припинити їхню дію», — пояснив Петро Порошенко.

Звернення США: надія на мир не втрачена

   Президент США Джо Байден 15 лютого виступив зі зверненням щодо безпекової ситуації навколо України. «Сполучені Штати готові до всього, що б не відбулося. Ми готові з дипломатичними зусиллями, ми вже докладаємо їх у відносинах із Росією та з нашими союзниками в Європі. І ми готові до рішучих дій у випадку агресії РФ», — заявив президент. Він розповів про свою розмову з президентом Росії Володимиром Путіним, ще раз висловивши готовність розв’язати кризу «дипломатією високого рівня». «Ми з Путіним домовилися продовжувати дипломатичні зусилля. Учора російський уряд офіційно підтвердив це. Я погоджуюся», — сказав глава Білого дому.

Водночас Байден наголосив: «Ми не поступимося основними принципами — країни мають право на суверенітет і територіальну цілісність. У них є свобода обирати власний курс, право обирати альянси, з ким себе пов’язувати».

«Залишається багато можливостей для деескалації. Поки є надія на дипломатичне рішення, на відмову від застосування зброї, запобігання людських страждань — ми будемо йти цим шляхом», — заявив президент США.

Христина СЛЮСАРЧУК, Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply