Четвер, 28 Березня

Військовий облік для жінок

Ще 11 жовтня 2021 року уряд затвердив перелік спеціальностей для жінок, представниці яких обов’язково мають ставати на військовий облік. Представниці професій з переліку будуть зобов’язані з 1 жовтня самостійно стати на військовий облік. Щоб це зробити, необхідно прийти з документами у центр комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат) за місцем проживання. Наразі невідомо, скільки часу дадуть жінкам для постановки на військовий облік, можливо, до кінця року.

Перш ніж поставити жінку на військовий облік, її має оглянути медкомісія, яка визначає придатність до військової служби. Після цього зібраний пакет документів та висновок військово-лікарської комісії необхідно надати до центру комплектування за місцем проживання, щоб отримати військово-обліковий документ.

Цей облік ведуть, щоб центри комплектування мали інформацію про представників важливих для армії професій у разі оголошення чергової хвилі мобілізації, пояснює ZAXID.NET юристка «Юридичної сотні» Наталія Фещик.

У законі про мобілізацію жінки прирівняні до чоловіків щодо ухилення від постановки на військовий облік чи мобілізації. Центри комплектування зацікавлені, щоб якомога більше людей були на військовому обліку і в разі чого могли бути залученим до бойових дій. Юристи радять ретельно готуватись до походу у центр комплектування і поцікавитися, чи ви не маєте права на відстрочку.

Перелік осіб, які мають право на відстрочку або звільнення від мобілізації, прописаний у ст. 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Наприклад, якщо один з подружжя є на військовій службі, і вони мають неповнолітню дитину, то другий має право на відстрочку. Те ж саме стосується жінок та чоловіків, у яких троє або більше дітей.

Жінок та чоловіків, що не мають права на відстрочку від мобілізації, можуть призвати на військову службу, якщо буде у цьому потреба. Але Міноборони чітко стверджує, що потреби у примусовій мобілізації жінок зараз немає. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, передає Інтерфакс-Україна. Вона розповіла, що в російському медіапросторі вкотре запустили фейк про мобілізацію жінок в Україні. “Цей фейк підхопили в нас. Так, це тема, яка дасть багато переглядів, але не треба на цьому спекулювати під час війни. Що ж насправді? З 24 лютого жодної жінки примусово в нас не мобілізували, як власне і до того – з 2014 року. Станом на зараз у ЗСУ немає потреби в примусовій мобілізації жінок”, – написала Маляр у фейсбуці. Вона також наголосила, що жодних обмежень, пов’язаних з мобілізацією, для перетину кордону щодо жінок немає і не заплановано.

Зараз участь в бойових діях беруть понад 16 тис. українок. Серед них є кулеметниці, снайперки, танкістки та представниці інших військових професій.

Щодо перетину кордону для військовозобов’язаних жінок виникла ціла істерія в соцмережах, зазначає «Захід.нет». Як припускає юристка Наталія Фещик, правила перетину кордону для чоловіків і жінок, що стоять на військовому обліку, скоріш за все, будуть однакові.

«Порядок перетину кордону регулюють правила, затвердженні постановою Кабміну. По певних категорій там чітко розписаний перелік осіб, які мають право виїжджати і документи, які вони мають надавати. Але у більшості у постанові посилання на ст. 23 закону про мобілізацію. Тому так виглядає, що будуть рівні правила для перетину кордону як для чоловіків, так і жінок», – вважає юристка.

Втім, уряд чи Верховна Рада можуть ще внести зміни у правила перетину кордону. Так, радник голови МВС Віктор Андрусів вважає, що жінкам не будуть забороняти виїжджати за кордон.

«Звичайно, у Верховній Раді можуть ухвалювати різні рішення. Але якщо люди будуть використовувати мозок, то заборони для жінок не відбудеться», – вважає Андрусів.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply