Субота, 1 Квітня

Віртуальні розмови  при реальній загрозі

Упродовж останніх днів тривають розмови між лідерами США та Росії. Адже загроза наступу на Україну країною-агресором сприймається вже ну дуже реальною. Відтак США та Європа почали активно вести переговори, аби зменшити напруженість на східному кордоні та знизити ризик повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Натомість багато лишилось між рядків.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив про наявність «доказів» того, що Росія «підготувала плани для значних агресивних дій проти України». «Ці плани передбачають зусилля з дестабілізації України зсередини, а також великомасштабні військові операції», — наголосив держсекретар США 1 грудня після зустрічі глав МЗС країн НАТО. Однак, за його словами, поки що невідомо, чи президент Росії Владімір Путін ухвалив рішення щодо вторгнення. У НАТО та ЄС не раз висловлювали стурбованість нарощенням військ і закликають Росію до дипломатії. Це й стало одним із важливих аспектів та причиною розмови президентів Байдена та Путіна.

Двосторонній саміт

Відтак, 7 грудня відбулася друга повноцінна зустріч чинних президентів США та РФ — Джозефа Байдена та Владіміра Путіна. Левова частка розмови була присвячена українському питанню та діям РФ на своєму західному кордоні. Припущення про те, що військові маневри Росії мають на меті щось більше, аніж просто тренування, і навіть більше, ніж підготовку військової операції, були ще від перших повідомлень у ЗМІ про посилення російської загрози наприкінці жовтня. Зрештою, досвід таких дій у Кремля вже був: у квітні цього року РФ також, не ховаючись, зібрала під кордонами України 100-тисячну армію і тим самим загострила відносини із Заходом, — інформує «УП». Тоді напругу зняла телефонна розмова, а також пропозиція Байдена про особисту зустріч із Путіним. І хоча у Москві заперечують, що задовольнилися цим, — але невдовзі після переговорів та без жодних інших вагомих підстав оголосили про відведення військ. Втім, тепер не було ясно, чого саме хоче досягти Путін новою ескалацією і чи не готується він справді до нового вторгнення.

Йшов час. Карти та розвіддані про розквартирування військ у відносній близькості до кордону з Україною, які потрапляють до преси, є рівно такими, як місяць тому. Росія — вільно чи мимовільно — створює враження того, що вона чогось чекає. Бо щонайменше з військового погляду це очікування перед нападом на Україну не має сенсу. Неприховано скупчувати армію, давати противникові, тобто Україні, час підготуватися; дати час для США переконати європейських партнерів у серйозності ситуації, спільно узгодити відповідь та висунути на адресу Росії офіційне санкційне попередження — це доволі дивна тактика у разі, якби від початку йшлося про наміри швидкого нападу та захоплення української території.

Не та розмова, не тії слова…

Президент США Джо Байден наголосив, що Штати і союзники відреагують потужними «економічними та іншими заходами», якщо Путін наважиться на військову ескалацію. Про це йдеться у комюніке, оприлюдненому Білим домом за підсумками відеозустрічі, повідомляє «Європейська правда».

«Президент Байден висловив глибоку стурбованість США та наших європейських союзників з приводу нарощування Росією сил довкола України та чітко дав зрозуміти, що США і союзники відреагують потужними економічними та іншими заходами у разі військової ескалації. Президент Байден повторно висловив підтримку суверенітету і територіальної цілісності України та закликав до деескалації і повернення до дипломатії», — розповіли у Білому домі.

Ультиматум НАТО

Під час відеоконференції Президент Росії Володимир Путін  отримав відмову у відповідь на свою вимогу про гарантії невступу України до Північно-Атлантичного альянсу (НАТО), заявив безпековий радник президента США Джейк Салліван на брифінгу в Білому домі після завершення переговорів. Раніше Кремль офіційно визнав, що на переговорах з американським колегою Путін знову висунув вимогу не приймати Україну й інших сусідів РФ до Альянсу, наголосивши саме на українському питанні. У Кремлі не уточнили, яку відповідь надав Байден.

Чекайте дзвінка?

Президент США Джо Байден після переговорів із російським колегою Володимиром Путіним зідзвониться з українським лідером Володимиром Зеленським у четвер. Про це заявив на брифінгу радник США з національної безпеки Джейк Салліван. «Після розмови відбулися переговори з представниками Великої Британії, Франції, Німеччини. Вони були поінформовані про подробиці розмови», — сказав Салліван. «Президент Байден у четвер проведе розмову з президентом Зеленським після вчорашньої розмови між Держсекретарем США та президентом Зеленським», — додав він. Чому з Зеленським Байден не розмовляв ДО бесіди з Путіним (а це було б логічно) нині розуміють всі — український керманич сьогодні просто мало кому цікавий, бо все вирішують ЗАМІСТЬ нього. Хоча і без цього діалогу зрозуміло, що вторгнення в Україну найближчим часом не буде. Як це пояснить громадянам РФ Путін — питання технологій. Однак, не покидає відчуття, що в цьому протистоянні кремлівський вождь просто «перетиснув» важелі.

Експертна думка

У коментарі «Ратуші» юрист, керівник правничої компанії «April Consult» Юрій Танасійчук зазначив: «Українці покладають дуже великі сподівання на цю зустріч і одночасно її надто гіперболізують. Треба звертати увагу, що в пресрелізах заявлено: питання України буде одним з 7-8 питань, які планують обговорити президент країни агресора та США. Там, зокрема, такі питання: Афганістан, Лівія, Сирія тощо. Позиція Білого США є задекларована напередодні, як і західних партерів України. США, які декларують, окрім загальної «стурбованості», також військово-технічну допомогу, але, з іншого боку, не декларують захист України, адже США також були підписантами Будапештського меморандуму після передачі ядерної зброї. Крім того, я б хотів, щоб ми не входили в ілюзії, що США пожертвують своїми стратегічними інтересами заради безпеки України. Думаю, що Росія буде знову методом шантажу виторговувати для себе сильніші позиції, наприклад, преференції в певних питаннях щодо країн Сходу, Сирії чи Афганістану. На цей саміт особисто я великих сподівань не покладаю. Ну, і треба зазначити, що про залучення української сторони під час обговорення питання України не йшлося і позиція політикуму України: керівництва держави, ОП, уряду, МЗС — не є чітко вираженою. На жаль, треба мабуть бути готовим до загострення, бо бандитизм і вакханалія, яку продукує РФ, особливо в міжнародних питаннях, нікуди не зникла і тільки посилюється».

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

до теми

   Політолог Віктор Таран у своєму дописі в мережі фейсбуку зазначив: судячи з того, що не було розширеного пресрелізу, сторони не домовились про жодну конкретику — хоч мінімальну, хоч для одного речення у спільному релізі. «А отже, загострення протистояння між Україною та Росією продовжиться з новою силою. Логічно. Дипломатичним шляхом не було вирішено жодного військового конфлікту. Цю війну здатні виграти лише МИ, а не американці чи європейці. Тому зберігаймо спокій, розбудовуймо економіку та інституції. Укріплюймо власні Збройні сили. Це єдиний шлях до виграшу у війні з Росією», — йдеться у дописі.

Share.

Leave A Reply