Субота, 3 Червня

Володимир НЕМИРА: «Пізнати, осмислити життя на землі, час, у якому живу»

До кінця листопада в галереї «Melanka Art» на вулиці Лесі Українки, 8 експонують виставку графіки Володимира Немири. Камерна експозиція кольорових і чорно-білих робіт представляє менш звичну для тих, хто знає і любить живописні полотна художника, грань — графічну.

Чорно-білу графіку митця представили публіці вперше. Дружина художника, скульпторка, письменниця Катерина Немира на відкритті виставки сказала: «Рідко коли художник зрілий, після довгих років освіти, може так розкуто, так вільно мислити і, володіючи технікою, не ставити собі за мету демонструвати технічні надбання, а творити, ліпити образ — чорним кольором, але дуже кольорово». За її словами, завдяки експозиції в галереї вкотре переконалася, наскільки важливо художнику мати змогу говорити з глядачем, показувати свої роботи в іншому приміщенні, ніж робітня: «Я бачила ці роботи, як вони творилися, але була здивована, коли побачила експозицію. Вони заспівали. Вразили мене не тільки кольором — а маленькі кольорові роботи виглядають як коштовні камінці в персні, натуральні, цікаві, іскристі, але також як гарно, згармонізовано виглядає кожна чорно-біла робота».

«Переді мною як митцем є важливі завдання: пізнати, осмислити життя на землі, час, у якому живу. Роблю це у своїх творах: спостерігаю, синтезую явища. Останньо працював більше з чорним і білим, шукаючи суголосся в лініях і плямах, імпровізуючи, творячи образи, часу цікавого і напруженого, намагаючись утверджувати добро», — зазначає Володимир Немира.

За його словами, його формування як художника розпочалося в дитинстві і триває досі. Вплинули батьки, виховання, непроста історія родини, викладачі Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, вплинуло і впливає оточення, діти, внуки, дружина, новини з фронту, зустрічі з людьми та їхні життєві ситуації, 16 років життя в Америці, коли щодня сумував за домом, за львівськими трамваями, флюгерами, рідною Погулянкою, на якій з дитинства малював дерева.

Про мистецькі та світоглядні пошуки художника говорить доктор мистецтвознавства Роман Яців: «Володимир Немира — митець, який пройшов цікавий шлях пошуків своєї ідентичності в малярстві, в графіці. Він дуже тривало занурюється у власну екзистенцію. Спостережливий до деталей, до середовищ, у яких перебуває і перебував, і глибоко інтерпретує композиційно будь-яку тему. За останні 10 — 15 років, коли я системно спостерігаю за його зростанням, помічаю, що категорія духовності стає для нього превалюючою в структуруванні художнього образу. Ця експозиція позначена саме такими шуканнями. Шукання, які визначають його проникнення у дуже складний семантичний світ через ті форми, через ті ідентифікати, які розкривають глибинні пласти підсвідомого, глибинні пласти української ідентичності, духовності. З одного боку, ці твори мають певні алюзії з живих безпосередніх вражень автора від натури, з другого боку, проникають у метафізичний простір і дають дуже глибокі рефлексії на рівні інтуїції, на рівні сприйняття того дуже складного матеріалу, який ми називаємо сакральністю. Цінно, що відбувся синтез глибоких професійних знань, глибокого володіння майстерністю, різними техніками з відчуттям глибинного, проникливого, пульсуючого, яке властиве кожній людині».

Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply