Вирок Стерненку: скарати не можна помилувати?
Одеського активіста засудили на 7 років за викрадення і грозять, що «далі буде…»
Приморський районний суд Одеси 23 лютого засудив активіста Сергія Стерненка до 7-ми років та трьох місяців позбавлення волі з конфіскацією половини майна. Його обвинувачують у викраденні колишнього депутата, керівника одеського відділення проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича у квітні 2015 року, — пише «Громадське».
Хто і кого викрав?
За кілька днів до того, як Щербич мав отримати мандат депутата однієї з райрад Одеської області, його викликали на зустріч, а звідти відвезли у невідомому напрямку з мішком на голові, били і вимагали відмовитися від депутатства. Про це заявляв сам депутат, він начебто впізнав Стерненка та Демчука серед своїх викрадачів. Через півроку за підозрою у викраденні людини заарештували Сергія Стерненка, який тоді був лідером одеського осередку «Правого сектора», та його соратника Руслана Демчука. Апеляційний суд дозволив Стерненкові вийти під заставу в розмірі 60 тисяч гривень.
Сам Стерненко вважає звинувачення проти нього сфабрикованими та каже, що вони ґрунтуються лише на заяві самого Щербича. До того ж колишнього депутата він називає «людиною Труханова» і заявляє, ніби той саме тому й написав заяву про викрадення і напад. Активіст заявив, що на суддю чинили тиск генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та заступник голови Офісу президента Олег Татаров.
Вирок під вигуки «Ганьба!»
Вирок суддя Приморського райсуду Одеси завершував зачитувати під вигуки «Ганьба!». Суд постановив взяти під варту Стерненка в залі суду, після цього його повезли до СІЗО. Вивозити його довелося через запасний виїзд, бо основний заблокували його прихильники, які скандували «Свободу Стерненку!» і «Аваков — чорт!», а також кидали димові шашки. Суддя Віктор Попревич, який присудив сім років Сергію Стерненку, раніше працював у Київському райсуді Донецька. Став відомим широкому загалу, ще суддею в Донецьку, з огляду на свою епатажну поведінку. Наприклад, вхід до будинку цього судді… охороняли погруддя Сталіна і Леніна. У 2015 влаштувався на роботу в Одесу.
Стерненко і Портнов
Сергій Стерненко звинувачує у причетності до справ проти себе представників юриста Андрія Портнова — заступника голови Адміністрації президента Януковича, який повернувся в Україну після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського. Портнов справді часто пише про Стерненка у своєму Telegram і називає того «одеським вбивцею, якого покриває влада». Вирок Стерненку нещодавно він анонсував як «перший із трьох майбутніх вироків…, якому наші адвокати присвятили вже кілька років», — пише ВВС.
Самооборона чи вбивство?
У 2018-му на Стерненка скоїли три замахи в Одесі. Під час останнього він смертельно поранив ножем одного з двох нападників — 28-річного колишнього десантника Івана Кузнецова. Іншого — 30-річного Олександра Ісайкула — затримала поліція, однак згодом його відпустили, він виїхав з України.
За два роки слідство так офіційно і не встановило організаторів нападів на Стерненка. Жодних вироків у цих справах також нема. Водночас самого активіста почали звинувачувати у перевищенні необхідної самооборони (а деякі юристи кваліфікують це як навмисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень), бо після нападу він вирішив наздогнати одного нападника, який потім і загинув. Інтереси вдови загиблого Івана Кузнецова захищають юристи команди Портнова, а сам Портнов обіцяє домогтися довічного ув’язнення для Стерненка.
Хто такий Стерненко
Сергію Стерненку 25 років, він юрист за освітою. У 18 років став одним із лідерів одеського Євромайдану і місцевого «Правого сектору», активний учасник подій 2014 року в Одесі, коли в сутичках у травні загинули понад 40 людей, переважно активістів Антимайдану. Також його звинувачують у причетності до наркоторгівлі. Нібито у 2014 році він домовився з однією групою одеських «бариг», що за фінансову винагороду виведе їх з поля уваги «Правого сектора». Після Майдану одеський «Правий сектор» проводив «народні люстрації», зривав концерти зірок української та російської естрад, які, за словами Стерненка, «підтримували окупацію Криму, виступали там або в окупованому Донбасі». В результаті в Одесі не відбулися концерти, наприклад, Ані Лорак, Костянтина Райкіна, Світлани Лободи. 23 лютого «Українська правда» з посиланням на джерело в оточенні Зеленського повідомила, що у червні 2019 року Зеленський-президент пропонував Стерненку посаду в СБУ.
Протести
23 лютого в українських містах почалися акції протесту на підтримку Сергія Стерненка. Учасники акції анонсували безстроковий протест. Під час акції біля Офісу президента в Києві активісти заявили, що акція почнеться о 12:00 27 лютого і триватиме до звільнення «всіх політв’язнів», включно зі Стерненком.
Реакція Порошенка
Попри фейсбучний пост 2015 року Стерненка, в якому він закликав «валити Пороха» і «щоб ти здох Порошенко», 23 лютого, в день вироку, Порошенко висловився на підтримку Стерненка.
«Представникам «п’ятої колони», щодо яких впроваджено санкції за фінансування тероризму, не пред’явлено підозру і не обрано запобіжний захід. Натомість українського патріота Сергія Стерненка засудили до семи років ув’язнення. За що? Насправді за те, що захищав Одесу від прокремлівської агентури і протидіяв планам із створення Новоросії. Це не просто вибіркове правосуддя. Ознакою часу стали переслідування патріотів, волонтерів, ветеранів. Це — наслідок впливу команди Януковича-Портнова на правоохоронні органи і суди, які особисто Зеленський надав їм в оренду», — заявив п’ятий президент.
Підготувала Світлана ПАВЛИШИН
пряма мова
Ігор СТОКОЗ, ексзаступник голови Донецької ОДА (2015 — 2019):
«Я пам’ятаю «боротьбу Стерненка протів бариг», я знаю, що він доклав максимум зусиль, аби Зеленський переміг. Але я вийду на його підтримку, і знаєте чому? Тому що сьогодні не час згадувати старе, і, гадаю, він теж зрозумів свої помилки. Ми не маємо права відмовляти іншим у праві на зміни у світогляді».
Політолог, екснардеп Тарас ЧОРНОВІЛ:
«Сьогодні його за заявою одного із лідерів одеського антимайдану засудили на 7 років ув’язнення. Позивач довго сам уникав участі в процесі, чекав, доки не прийшов Зеленський, а потім не визріла відповідна кон’юнктура. Це не справа про «умисне вбивство». Тут вирішили поки пригальмувати, а неочікувано прискорили іншу. Ідеться про «викрадення людини». Не знаю всіх деталей цієї справи, але чимало чув коментарів від юристів, яким звик довіряти, що справа фальсифікована. Так, до самого Стерненка маю купу політичних претензій. Але вважаю, що нині недопустимо зловтішатися в стилі: «Ти ж сам цю владу привів та до останнього часу, підігрував їй, поливаючи брудом Порошенка». Бо ця справа — абсолютно відвертий реванш усіх злочинних сил, які правили свій бал в Україні до Революції Гідності».
Українська журналістка, громадська діячка Зоя КАЗАНЖИ:
«Коли радіє Портнов, я точно не радітиму разом із ним ні з якого приводу. Вирок Стерненку, якого звинувачують у нападі на депутата і колишнього керівника районної організації проросійської партії «Родина» Сергія Щербича і його викрадення (2 частина статті 187, друга частина статті 146 і частина перша статті 263 Кримінального кодексу України — це розбій, викрадення людини, незаконне поводження зі зброєю) вважаю жорстким і жорстоким. Особливо на тлі тотального звільнення від кримінальної відповідальності низки персон, яких підозрювали або ж звинувачували у набагато серйозніших злочинах.
Чи варто виходити, щоб захищати і бути почутим? Варто. У правових державах не виходять протестувати проти рішень суду, оскільки репутація суду висока і безсумнівна. На відміну від рішень українських судів, які все ще замовні і часто мають далекий стосунок до правосуддя і справедливості.
(…) У нас зі Сергієм був особистий конфлікт. Він почався на Євромайдані в Одесі і стосувався невиконання домовленостей з приводу певних дій з боку Сергія. Тоді втрутилося керівництво Правого сектору із Києва і конфлікт було вичерпано. Потім я почала працювати в Одеській обласній адміністрації, а Сергієві заманулось мене вкинути у сміттєвий бак. Принаймні він про це широко оголосив. (…)
Ще раз — персональні справи і обрАзи — то одне, а справедливість все таки важливіша. (…) Розмежовувати кримінал і справді захист національних інтересів важливо. Але лише ті, хто пройшов 2013 — 2014 роки в Одесі, розуміють, що ми тут були, як на війні. Яка вийшла не зовсім на нашу користь. І вирок — про це теж».