П’ятниця, 2 Червня

Як наївних Єбабусь хочуть «обсмартфонити»

Візьми дозу — забери приз!?

Президент України Володимир Зеленський упродовж років свого правління неабияк застосовує свої таланти і грає на всьому, а здебільшого на роялі та нервах українців. Тож і цього разу, в час пандемії коронавірусної хвороби, він і далі розігрує призи, переплутавши свою посаду з грою «Розсміши коміка»: вже була тисяча на спортзал та інші розваги, а тепер суперприз — смартфон. Все просто, це — Giveaway! Це — розіграш або вікторина, для участі в якій треба виконати певні умови. Останні роки має шалену популярність у таких інтернет-мережах, як Instagram, Facebook, та Youtube. Такі конкурси створюються для залучення нових підписників, нової аудиторії та популяризації бренду. Giveaway — ефективний захід для привернення УВАГИ! Порівняно з рекламними кампаніями та PR-заходами, Giveaway — дешевий та дієвий спосіб заявити про себе.

«Алло, ви мене чуєте?! Це не лохотрон. Це — державна програма!»

8 лютого Володимир Зеленський пообіцяв, що незабаром українці, яким понад 60 років і які пройшли повний курс вакцинації, зможуть отримати безкоштовний смартфон від держави. «Навесні запускаємо нову велику державну програму. Всі охочі вакциновані українці старші 60 років отримають безплатний сучасний, якісний смартфон та пільговий тариф на інтернет», — заявив президент під час Diia Sаmmit у Києві. Зеленський сказав, що так держава хоче підтримати рівний доступ українців до цифрових послуг. «Три роки тому ми почали говорити про «Державу в смартфоні», і це була мрія. Два роки тому ми почали її будувати, і це був виклик. Сьогодні у цифровій Україні мешкає понад 14 млн громадян, і це реальність», — підкреслив Зеленський.

єДідусь/єБабуся

Найважливіше наразі — вибір назви для проєкту з надання безкоштовних смартфонів. Серед запропонованих президентом варіантів: «Бабусяфон», «єДідусь та єБабуся», «єСмартфон».

Мінцифра пояснює

Для отримання обіцяних президентом України Володимиром Зеленським смартфонів, вакциновані проти коронавірусу українці, віком від 60 років, повинні записатись до програми у квітні 2022 року. Про це на брифінгу під час Diia Summit заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. «У квітні розпочнеться перший етап проєкту: запис тих, хто хоче отримати смартфон. Коли розпочнеться другий етап — отримання смартфонів, — залежить від виготовлення самих пристроїв. Ми окремо це анонсуватимемо», — пояснив урядовець. Він зазначив, що більшу частину цього проєкту планують реалізувати вже цьогоріч. Водночас наразі нічого невідомо ні про бюджет цієї програми, ні  про джерела фінансування, ні  про те, які саме це будуть пристрої. Очікується, що смартфони мали б отримати 8,5 млн громадян.

Скільки коштуватиме giveaway?

   Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що на забезпечення смартфонами літніх людей потрібно понад 30 млрд гривень, — інформує Еспресо.TV. «Перше — що «тисяча Зеленського» на вакцинацію, що смартфони для 60+ з’явились тоді, коли владі потрібно загасити кризову ситуацію. Друге — якщо у нас 11 млн наших громадян за 60+ і смартфони (я не бачу такої можливості), які можна закупити за 100 доларів, то це 1,1 млрд доларів, або приблизно 30 млрд грн, плюс тариф. У нас же не проблема у нестачі смартфонів, багато людей мають телефон, але не використовують на ньому інтернет, бо це коштує грошей. Цю проблему я не розумію, як вирішити без грошей, і це будуть величезні кошти, які постійно треба закладати», — сказав нардеп. «Я не говорю про те, як перевірити, чи є у людини смартфон, чи ні. Нині, за даними експертів, це — неможливо. Я не говорю про кошторис країни. Тепер питання, де взяти ці гроші. За моєю інформацією, від нардепів фракції «Голос», у нас є бюджетні запити від Міноборони, які задоволені на 20 %. Я побачив, що у нас в січні було перевиконання бюджету на 9 млрд.  Запевняю, що Мінфін за дорученням Зеленського підготує законопроєкт, за яким виділять понад 30 млрд на цю програму. А на оборону, ТрО, на підготовку до нової хвилі коронавірусу, на підтримку бізнесу — закладуть або нуль, або щось смішне. Потім вийде Зеленський і скаже: «Депутати не хочуть голосувати за гроші на оборону і медицину», але там буде політичний піар, і держава, в кращому випадку, просто витратить кошти, а в гіршому — вони справді почнуть готуватися до електронних виборів. За нашого рівня кібербезпеки — це небезпечно для держави», — підсумував Железняк.

Підкуп виборців?

   Народна депутатка України від «Європейської Солідарності» Ірина Геращенко у своєму дописі зазначила, що відповідальна влада мала б подбати про збільшення пенсій, а пенсіонери вже самі визначаться, що їм купити. «Це дикий і цинічний популізм. Коли кидаються подібними обіцянками, не даючи відповіді, а звідки в українському бюджеті ці кошти, скільки потрібно грошей на виконання цього відвертого підкупу літніх людей і хто на цьому заробить, адже Україна не виробляє своїх смартфонів, а отже, гроші платників податків підуть виробникам інших країн. Відповідальна влада мала б подбати про підвищення пенсій, а пенсіонери вже самі визначаться, що їм купити за свої гроші — смартфон, продукти, книжки, путівку, одяг, сплатити комуналку, сходити в кафе. Але так думає і діє відповідальна влада, популісти ж продовжують знищувати економіку і брехати. Лікарям уже «виплатили» по 20 тисяч зарплат. В медзакладах — масові скорочення, бо ці «збільшення» переклали на самі лікарні — за рахунок економії фонду заробітної плати… Погоджуюся з усіма дописувачами, що мова не лише в популізмі і прихованому підкупі виборців, а й у підготовці влади до фальсифікацій наступних виборів через так зване електронне голосування», — пише Геращенко.

Вибори онлайн

Про те, що Зеленський вирішив наступні вибори зробити в форматі онлайн режиму, подейкують давно. Однак чи ця ідея має право на життя, пояснює у своєму дописі політолог Віктор Таран. «Чому ідея Зеленського про роздачу майже 10 млн смартфонів та проведення виборів онлайн через додаток «Дія» може обернутися найвеличнішою аферою з фальсифікації виборів? Давайте розбиратись.  Попереджаю — буде лонгрід.

Декілька днів тому одні з найкращих ІТ-шників України опублікували документ, у якому вказали 22 загрози, які несе портал «Дія». Восьмий пункт звучить: «Ризики фальсифікації «виборів у смартфоні». Далі наводжу текст авторів. Безпосередньо В. Зеленський та М. Федоров не раз озвучували тези про їхню головну мету — голосування на виборах через смартфон. Ймовірно, мається на увазі використання для цього додатку «Дія».

Великий негативний досвід фальсифікацій під час традиційних виборів свідчить про великі ризики. А реалізація такої ідеї містить загрозу національній безпеці та спробу повалення конституційного ладу способом фальсифікації виборчого процесу онлайн. Загалом, під час онлайн-виборів неможливо забезпечити таємність голосування, голосування без примусу, та одночасно провести прозорий перерахунок голосів.

Жодна країна світу (крім Естонії) поки що не наважилась провести онлайн-вибори. У квітні 2020 більше як 80 керівників та провідних співробітників науково-дослідницьких організацій США, працівники наукових установ та провідних експертів, зокрема такі всесвітньо відомі експерти, як Брюс Шнаєр та Мартін Хеллман, звернулися відкритим листом до держсекретарів штатів та керівників виборчих комісій США з вимогою «утриматися від дозволу використовувати будь-які системи Інтернет-голосування».

   В Естонії голосують онлайн близько 45 % виборців. Але ця країна будувала власну модель онлайн-голосування близько 20 років, під ретельним контролем громадськості, місцевих політичних партій та представників Європейського Союзу.  За цей час у системі онлайн-голосування було виявлено багато критичних вразливостей. Про це детальніше розкажу на моєму онлайн-курсі «Вибори в смартфоні», що стартує в березні. Її постійно доопрацьовують найкращі фахівці. Але наразі цей метод голосування працює на принципах, кардинально відмінних від додатку «Дія», а також на основі неймовірно високої довіри громадян до влади. Як бачите, провідні міжнародні та українські експерти (Sean Brian Townsend, Андрій Перцюх, Артем Карпинський, Кір Важницький, Олександр Мацько, Роман Хіміч, Костянтин Корсун та інші ) прямо говорять — із великою ймовірністю результати онлайн-виборів будуть сфальсифіковані. Хоча, можливо, у цьому і є задумка влади, рейтинги якої постійно падають. Тому перед тим, як брати безкоштовний гаджет, пам’ятайте — безкоштовний сир буває лише у мишоловках», — пише Віктор Таран.

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply