Зберігаємо спокій та готуємось до зими
Чи готуєтеся ви до зими? Це просте, але водночас дуже складне запитання нині часто звучить у розмовах українців – на роботі, вдома, у громадському просторі, а також у соцмережах та ЗМІ. Ніхто не знає, якою буде ця зима – ні в тилу, ні на фронті. Ми тішимося з контрнаступу українського війська, волонтери думають про закупівлю теплих речей на фронт, а жителі тилу – хтось більше, хтось менше – переймаються майбутньою температурою в помешканнях, наявністю газу, електроенергії і навіть води. Додають жару до вогню повідомлення про вдвічі-втричі вищі платіжки за електроенергію та газ у європейських країнах та наявність у багатьох європейців таких предметів гардеробу, як домашні чоботи (уггі) та домашня куртка.
Отже, теплі речі, нагрівачі, запас продуктів та ліків… Чим ще запасаються львів’яни напередодні зими? «Ратуша» зібрала сьогодні думки українців про їхні очікування та дії напередодні складного опалювального сезону.
Львів’янка Ірина Миронова запитала читачів своєї фейсбук-сторінки про підготовку до зими. Значна кількість коментарів підтвердила актуальність та насущність теми.
Багато хто пише, що заготовлює дрова, дехто розконсервовує пічки, а хтось навіть придбав хатинку в селі й облаштував її для комфортного зимування разом з сім’єю та друзями: «Купили хатку в селі, ставимо чавунну пічку, мериносу в хаті достатньо ще з минулого року, теплі шкарпетки є, пухова перина і овечий ліжник теж є. А на чорний день – намет і спальники. Пальник, балон, сонячна батарея плюс акумулятор теж є на хазяйстві, то ноут-телефон зарядимо. Крупи, цукор, консервація – запаслися».
«Просто відкладіть трохи грошей, щоб перебути в Польщі. За таких екстремальних умов мало що допоможе в квартирі», – висловлює натомість думку дописувач Андрій.
«Обговорили з сусідом-панікером, де муруємо мангал під під’їздом (цегла і розчин на заначці давно є). Старожил будинку, який живе від здачі його в експлуатацію, згадав, де колись було джерело поруч, зараз його кинули в колектор, але ґрунт довкола видно, що вологий – домовились, що будемо його розкопувати, якщо треба.
Купила чергову мериносову термуху Kari Traa, купу термо і флісів та батніків та теплих шкарпеток. Задумуємось над хатою в селі (але така, щоб з піччю – як ото малим залізти на теплу піч і спати).
А так – то моїм батькам міняємо дерев’яні вікна на пластикові, ставимо електричне опалення в квартирі.
А загалом – то keep calm, тримаю павербанки зарядженими, майже всі полиці в кухні забиті їжею – від консервів, круп до шоколадок і ніштяків.
Дійшла до розуміння, чому моя баба з дідом все мусили мати мішок цукру і мішок борошна.
Маю пару варіантів, до кого їхати закордон в разі чого.
І само собою – повний бак бензину.
Ще додам, що минулого року ОСББ отримало теплий кредит – утеплило будинок (весь пінопластом 15-кою), поміняло стояки опалення і води в підвалі. Плюс індивідуальний тепловий пункт. На кожній батареї є терморегулятор і лічильник (правда, ще не введений в експлуатацію). Ми поміняли балконні вікна на нові пластикові. В нас і так бойлер, тому від центрального гарячого водопостачання не залежимо. Минулої зими після утеплення будинку практично не відкривали крани на батареях. Стабільно в хаті було +20-21 від того, що гріють стояки. Це 1-й поверх панельки на Сихові. Після утеплення і встановлення цих байпасів ми за опалення платили +/-350 грн на місяць, аналогічна квартира на районі – 900 – 1100 грн/ міс. Але це було минулого року, тому як підготовку зараз – не рахуємо», – описала свій план інша користувачка соцмереж.
«Про джерело дуже цікаво! Але я б радив розкопати вже, за той час ще й зробити мінімальний благоустрій, почекати, поки піде чиста вода і ще й проби її зробити. Бо як припече, то пізно вже тим буде займатись…», – прокоментував ідею розкопати джерело Юрій.
«Важко приготуватись у квартирі, де або газ, або електрика, або те+те. В разі чого, то ніякі обігрівачі ж не поможуть. П’єців не маємо. Але керамічні обігрівачі та електроковдри таки купимо», – описує реалії Олена.
Порада від В’ячеслава: «Якщо взагалі опалення не буде, краще не просто на ліжку в спальнику, а поставити намет (кілки не вбивати) в кімнаті і спати вже в ньому. Буде тепліше. Звичайно, спати не на підлозі, а на матраці чи товстому карематі».
«Ніяк спеціально не готуюсь. Трохи купила круп і консервів, але більше з точки зору, що все дорожчає. А далі – поживемо – побачимо. Спорядження під зимові походи є, тому холоду не особливо боюся. З водою якщо будуть перебої, а не виключать навічно, то ок. Та в принципі – був би дах над головою, а все решту можна вирішити», – пише оптимістично Вія.
Роксолана: «Термоодяг і теплі речі. На 9-му поверсі багатоповерхівки ніяк особливо не приготуєшся. Як буде зовсім зле, то поїдемо в село, де можна дровами палити».
Тетяна: «Наразі, якщо буде світло, то протримаємося навіть без газу – є ковдри, спальники, теплий одяг, кондиціонер із теплорежимом (практично не юзала, тому не пам’ятаю, як точно називається). А от як не буде ні газу, ні світла – буде дуже сутужно на моєму 5-му поверсі».
Ольга: «Я живу в квартирі, в якій раніше температура взимку була 17 – 18 градусів, тож маю певну звичку. Але… в планах піжама з трикотажу для теплої білизни і тепла вовняна ковдра. На підлогу поверну килими, а на вікна товсті цупкі штори. На вихідні будемо їхати до батьків, там є піч, дрова, вугілля. В планах – маленька сонячна панель».
Ірена: «Купила електричний обігрівач і тапки з хутром».
Іван: «Візьму одну з десятка своїх пухових ковдр і зроблю діру посередині. Буде пухове пончо».
Авторка допису Ірина Миронова згодом додала перелік свої покупок:
1) Порошковий вогнегасник. Натхненником цієї покупки став ролик від Львівської міської ради про те, як готуватись до зими. У ролику всім радять купити електроплити, електрочайники, лямпки всякі й ні слова про потужність. У коментарях до моїх попередніх дописів про зиму багато коментарів про те, що закуповують всі електрообігрівачі. Думаю, що ми всі дружно садитимемо нашу електромережу надспоживанням. Ну а живу я у старій багатоповерхівці, тому готуюсь, що може горіти проводка в сусідів, які не міняли її з минулого століття. Ну і буржуйки в підвалах, дрова, пальники… Одним словом, мені так спокійніше.
2) Алюфом – це відбиваюча ізоляція за радіатором. Оцю штуку кріплять за батареєю і тепло відбивається в середину квартири й менше гріє зовнішню стіну. Потужності виробництва, до речі, в південній оклиці Харкова.
3) Монтажна піна. Це щоб заробити щілини ззовні вікон. Порахували, що ми вікна поміняли на пластикові ще у 2001. Виявилось, що час перекласти зовнішні підвіконня і заробити діри, які утворились від погоди і ос.
4) Прикупила собі для пального каністру. Пластикову, але сертифіковану.
5) Ну і ще один газовий балон докупила. Сподіваюсь, що використаю таки в мандрах, а не в квартирі.
6) Ну і ще з минулого шопінгу прикупила запальничок з довгими носиками, які перезаповнюються газом й запаски з газом, сірники, свічки, ізострічку для електричних приладів, і як в Марсіанині – армований скоч.
Якщо вам корисні такі мої описи, то подякувати можете гривнею на багаторазовий посуд, пальники та до пальників для військових. https://zerowastelviv.org.ua/pidtrymaty/».
«Ратуша» також запитала в мешканців про їхню підготовку до непростої зими.
Ірина, мешканка Львова:
– Я завжди робила влітку закрутки. Однак цьогоріч уперше закрутила тушонки. Звісно, ситуація на фронті тішить, однак я особисто не маю впевненості, чи буде в квартирі газ та електроенергія. Я вірю в перемогу! Але не маю впевненості, що зима обійдеться без пригод.
Святослав, ІТ-спеціаліст:
– Закупив додому генератор, батькам додаткові обігрівачі. До «буржуйок», впевнений, ситуація не дійде, але от хочу мати трохи впевненості, що переживемо зиму.
Марія, домогосподарка:
– Купили картоплі на всю родину. Також суттєво більше продуктів, ніж щороку. До прикладу: олію, борошно, гречку, макарони. Не те, що ми це зазвичай споживаємо, ба більше того, майже ніколи. Але зараз страшна війна, мусимо забезпечити себе та рідних.
Ігор, власник продуктового магазину:
– Чесно – ніяк не готуюсь. Наші хлопці – ЗСУ найкращі! Вони виженуть всю нечисть, повернуться у свої домівки і будемо святкувати Різдвяні свята. А люди, які приходять до мене по продукти теж відносно спокійні. Єдине – запитують, чи нічого не зміниться, чи буде товар. Я заспокоюю ці незначні сумніви. Ми переможемо ще до настання холодів. От побачите! Слава нашим Героям!
Наталя ДУДКО, Христина СЛЮСАРЧУК
до теми
Утеплитися та зробити запаси
Поради, як підготуватися до зими в умовах війни та чим запастися перед початком холодів, подало «Суспільне Одеса»
Запаси їжі, води та туристичні лайфхаки
Консервовані овочі, фрукти, м’ясо та каші можна придбати в будь-яких продуктових магазинах. Варто зробити запас консерв, адже вони не псуються та можуть зберігатися без холодильника тривалий час. Також необхідно закупити снеків, круп, їжі швидкого приготування, сухофруктів, горіхів, сублімованої їжі.
Сублімовану їжу потрібно заливати гарячою водою або готувати на туристичному пальнику. До пальника необхідно придбати газові балони із запасом. Одного об’ємом близько 230 мл газу зазвичай вистачає на годину роботи.
Більш дороговартісним варіантом буде пічка-зарядка, в якій можна на вугіллі чи дровах готувати їжу та одночасно заряджати девайси, адже пальник перетворює енергію тепла в електрику.
Не зайвим буде зробити запас технічної та фільтрованої питної води на випадок, якщо водопостачання буде перерване внаслідок ракетного удару. Воду можна продезінфікувати таблетками, що містять хлор, йод, діоксид хлору або інші дезінфекційні засоби, але після очищення її необхідно профільтрувати.
Також можна придбати соломинку із вбудованим мікрофільтром, який може очищувати воду зі ставків. Такого пристрою може вистачити для очищення 4 000 літрів води.
Powerbank для ноутбука, зарядні пристрої
Якщо ваш ноутбук підтримує стандарт USB Power Delivery (зарядку через Type-C), варто пошукати powerbank зі швидкісною зарядкою потужністю від 60 Вт. Для таких потреб краще обирати пристрої місткістю від 20000 mAh. Необхідно заздалегідь перевірити, чи підтримує ваш кабель зарядки технологію Power Delivery або інші стандарти швидкісної зарядки.
Щоб мати змогу заряджати потужний powerbank, ноутбук та телефон, можна придбати мережевий мультироз’ємний зарядний пристрій потужністю 60-120 Вт.
Ковдри та теплий одяг
Оскільки під час цього опалювального сезону температура в будинках опускатиметься до 18-19°C, необхідно запастися зручним теплим домашнім одягом та ковдрами. Перевагу варто віддавати натуральним матеріалам: замість синтетики обирати шерсть та бавовну — ці матеріали краще зберігають тепло. Термобілизна, шарфи, термоси також допоможуть зігрітися.
Якщо доведеться спати у холодному та сирому приміщенні, у пригоді стане спальний мішок та каримат.
Ліхтарики, гірлянди та нічники
У випадку, якщо у вашому будинку зникне електроенергія, гірлянди, ліхтарики та нічники на батарейках та акумуляторах стануть у пригоді. Подбайте про те, щоб у вас було достатньо освітлювальних приладів та батарейок до них.
Медикаменти
Якщо у вас є хронічні захворювання, подбайте про те, щоб потрібних вам ліків було достатньо на тривалий час. Купіть противірусні, знеболювальні, протиалергічні та заспокійливі препарати, а також льодяники проти болю у горлі та пігулки, що допоможуть при шлунково-кишкових розладах.
Утеплення вікон
Утеплені вікна вбережуть від потрапляння холодного повітря у квартиру чи будинок. Прибрати щілини можна за допомогою прозорого герметика, монтажної піни або поролону або залити отвори парафіном.
Запас корму для тварин
Якщо у вас є домашні тварини, то подбати необхідно і про їх комфорт: зробіть запаси корму, наповнювача, ліків, проведіть планові медогляди.