Четвер, 28 Березня

Зелені починають і… програють!

Йорданське судилище: циклічна історія країни

Сталося те, чого багато хто, затамувавши подих, очікував, а дехто просто вперто не хотів: Печерський суд Києва відпустив п’ятого президента України Петра Порошенка під особисте зобов’язання. Як це відбулось та що сталося у Києві за останні кілька днів, передає власний кореспондент «Ратуші» зі столиці.

Якщо станом на 19 січня 2022 року згадати всі найбільші інтерв’ю ексголови Офісу президента Андрія Богдана про те, що Володимир Зеленський переходить межі дозволеного, спосіб звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, святкування дня народження Андрія Єрмака  — голови ОП та інші, відверто хочеться визнати, що Богдан, який привів Зеленського до президенського крісла, справді згодом попереджав, що президент України став неконтрольованим, а межі законності його дій уже давно поза законом.

Фейкова держава зрада

Петра Порошенка звинувачують  у «державній зраді» та «фінансуванні тероризму» через закупівлю у «ДНР» і «ЛНР» вугілля для теплових електростанцій у 2014 — 2015 роках. Експрезидент вважає звинувачення політичними, а його захисники наполягають на тому, що постачання вугілля з непідконтрольної частини Донбасу відбувалося законно і воно врятувало Україну від енергетичного колапсу. Прокурори просили суд ухвалити рішення про арешт Петра Порошенка і грошову заставу як запобіжний захід у сумі мільярд гривень.

Нагадаємо, що утримання під вартою з можливістю застави в 1 млрд грн восени просили для ще одного підозрюваного в цій справі, народного депутата ОПЗЖ Віктора Медведчука, але йому присудили цілодобовий домашній арешт.

Поки що в справі чотири фігуранти: Порошенку, Медведчуку та бізнесмену Сергію Кузярі інкримінують державну зраду (ст. 111) і сприяння терористичним «ДНР» і «ЛНР» (ст. 268-3 КК України), ексміністру енергетики Володимиру Демчишину — тільки сприяння терористам.

Стаття про державну зраду передбачає позбавлення волі від 12 до 15 років із конфіскацією або без. Сприяння терористам — позбавлення волі на строк від 8 до 15 років із конфіскацією майна або без такої.

Демчишин перебуває за кордоном, але суд дав дозвіл на його затримання. Кузяра єдиний з усіх був під вартою, але і його минулого тижня відпустили під домашній арешт. Про відкриття вугільної справи стало відомо у жовтні 2021. Тоді підозри оголосили Медведчуку й Кузярі, а правоохоронці оприлюднили аудіозаписи розмов Медведчука з представниками російської влади — віцепрем’єром уряду РФ Дмитром Козаком, послом РФ в Україні Михайлом Зурабовим і помічником Путіна Владиславом Сурковим. За версією слідства, Порошенко в 2014 році вступив у змову з Віктором Медведчуком і низкою інших осіб, зокрема посадовців РФ, з метою реалізації схем щодо постачання вугілля з ОРДЛО. Гроші за вугілля нібито передавали готівкою очільникам окупаційних адміністрацій.

У СБУ додали, що в основу підозри Порошенку лягли покази свідків, висновки судових експертиз, аудіофайли, документи, на яких зафіксована інформація періоду 2014 — 2015 років та інші докази.

За твердженням слідства, Росія, за посередництва Медведчука, змовилася з українськими високопосадовцями, які створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР. Росія також заблокувала поставки вугілля, щоб спонукати Україну купувати його у підприємств на тимчасово окупованих територіях. У підсумку: Україна змушена була купувати вугілля у двох підприємств у ОРДЛО, контрольованих окупантами — ДП «Луганськвугілля» і «Шахта імені Кисельова».

Порошенко вважає цю справу політичною. Він переконаний, що не опиниться за ґратами. 6 січня Печерський райсуд арештував усе майно Порошенка, але що конкретно — стане відомо після 19 січня, коли оприлюднять ухвалу. Спочатку її обіцяли оприлюднити 14 січня.

На час оголошення підозри Порошенко вже був за кордоном, при цьому, на думку ДБР — це була незапланована поїздка після того, як слідчі намагались вручити йому повістку про виклик. Сам Порошенко заперечував закид про раптовий виїзд за кордон.

Вісім років потому…

19 січня 2014 року палав Майдан, ми боролись за демократію, хотіли мати вибір, ми знали, що курс у Європу — це про нас. Адже Небесна Сотня поклала своє життя за демократію та краще життя країни, а не за польоти на гвинтокрилах МНС в Гуту. Тоді кожен українець розумів, що це надто дорога ціна, що ми повинні мати зовсім іншу свідомість, що поліція повинна бути на боці своїх громадян, а не з кийками — як символами законності. А потім була війна, яка щодня забирає життя українців.

І от 19 січня 2022 року — Володимирська вулиця міста Києва, центр столиці вільної, демократичної країни, яка за вісім років змінила двох президентів, де немає більше «Беркуту» (замість нього «КОРД»), а люди на морозі й під снігопадом знову вийшли на вулицю — цього разу на підтримку лідера опозиції Петра Порошенка, якому обирають запобіжний захід. Їм не дають ставити бочки для обігріву, намагаються знести намети. Почались перші сутички…Знайома картина, правда? Залишилось ще побити студентів — і де-жавю стане повним!

«Національна гвардія намагалася відібрати казани для чаю у людей, які стоять під Печерським судом. Правоохоронці силою відтісняють активістів від наметів, де ті планували роздавати теплий чай і бутерброди. Силовики ламають намети, в хід пішли сльозогінний газ та кийки», — передає власкор «Ратуші» з місця події. Начальник поліції Києва має на позачерговому засідання Київської міської ради у четвер дати пояснення про незаконні дії поліцейських під час мирної акції на підтримку п’ятого президента України, лідера опозиції Петра Порошенка під Печерським районним судом. Про це заявив депутат від «Європейської Солідарності» в Київраді, ветеран російсько-української війни Олександр Погребиський. «Коли силовики атакують ветеранів війни, це значить, що влада перейшла межу. Мені побили ноги співробітники поліції. На мої зауваження, що я депутат Київради, взагалі не реагують, лаються в мій бік.

Завтра у нас позачергова сесія, буду викликати начальника поліції міста Києва Івана Вигівського. Всі співробітники поліції, які в цьому брали участь, мають нести покарання. Вибачте, бити депутата за те, що ми голосуємо за їхні програми, за «Безпечне місто», за те, що ми допомагаємо поліції. І найголовніше — бити киян я в Києві не дозволю. Завтра я вимагаю, щоб начальник поліції був присутній на позачерговій сесії Київської міської ради — це моя офіційна заява як депутата, як заступника голови фракції «Європейська Солідарність».

Як прокоментували «Ратуші» активісти Майдану: «Ми не думали, що після Революції Гідності, в час, коли триває війна, нас тут, у центрі Києва, наша ж Нацгвардія буде витісняти та забирати діжки для чаю. Це справді якесь божевілля».

Приліт Порошенка

У понеділок, о 9:10 п’ятий президент України Петро Порошенко повернувся в Україну. Його під аеропортом «Жуляни» у Києві зустріли понад 15 тисяч українців із різних регіонів країни. Під час паспортного контролю митна служба мала сумніви щодо особи Порошенка та годину часу звіряла паспортні дані п’ятого Президента. «Мене, п’ятого Президента, лідера опозиції, намагалися не допустити в Україну. Вони стягнули перевдягнутих прикордонників і на очах журналістів та всього світу вимагали підтвердження, що я Порошенко, що паспорт Порошенка — це мій справжній. Так вони хотіли зі мною зустрітися, що лякалися і тікали від камер як чорт від ладану. Бо вони бояться вас. Вони намагалися заявити про те, що ми скоїли злочин. Для мене це — не новина», — розповів Петро Порошенко.

О 14-й годині цього дня розпочалось засідання Печерського суду з обрання запобіжного заходу, яке тривало близько 11 годин. Суддя Олексій Соколов провів у нарадчій кімнаті 5 годин, але так і не дійшов рішення, тож оголошення перенесли на 19 січня.

Йорданські сутички

Близько 12:00 19 січня під Печерським судом відбулись перші сутички поліції та активістів. Правоохоронці ламали намети, де планували роздавати чай, відтісняли людей. Ці намети були розташовані неподалік готелю Hyatt Regency, у якому зупинився державний секретар США Ентоні Блінкен.О 12:30 він мав зустрітися з президентом Володимиром Зеленським. Саме в цей час розпочалась штовханина.

«Вже близько 14-ї години до суду приїхав Штефан Фюллє, чеський дипломат та єврокомісар з питань розширення ЄС, який ще у березні 2014 року заявив, що Євросоюз має прийняти Україну до свого складу і розглянути можливість розширення, з огляду на ситуацію в Україні. Що цікаво, у листопаді 2014 року він наголосив, що відповідальність за війну в Україні несуть також окремі країни ЄС… Дякуємо за підтримку демократії в Україні!», — повідомила народний депутат України Софія Федина.

Вердикт: ідіть, пане Порошенко, додому

Печерський районний суд призначив п’ятому Президенту, нардепу і лідеру «Європейської Солідарності» Петрові Порошенку особисте зобов’язання як запобіжний захід у так званій вугільній справі. На Порошенка поклали низку зобов’язань — прибувати на вимогу до суду, прокурора та слідчого або завчасно повідомляти про поважні причини, не їхати за межі Києва та області без повідомлення, здати паспорт для виїзду за кордон. Порошенку письмово під розписку повідомили покладені на нього обов’язки та роз’яснили, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення. Сторона обвинувачення клопотала про утримання під вартою строком у два місяці з альтернативою застави в 1 млрд гривень, захист просив не обирати запобіжного заходу. Адвокати наполягали, що Порошенко не є підозрюваним, бо підозра не була підписана належним чином. Термін дії зобов’язань — до 19 березня 2022. І хоча Порошенко заявив, що це заважатиме його зовнішній і внутрішній політичній діяльності, і він подаватиме апеляцію, однак всі розуміли — це повна перемога Порошенка. Адже замовники судового процесу намагались якщо не запроторити лідера «ЄС» за ґрати, то принаймні обмежити його свободу домашнім арештом і заставою в 1 МІЛЬЯРД гривень. Сьогодні і Зеленському, і членам його монобільшості, і тим політикам, які просто промовчали під час політичної розправи, буде дуже важко мотивувати свою позицію, адже зрозуміло одне: фраза «Переможців не судять!» — не просто афоризм. «Ми маємо діяти адекватно і ефективно… Ми не святкуємо, тому що я твердо наголошую, що це є елементи гібридної війни, щоб залякати українців і знизити нашу здатність до відсічі», — заявив Порошенко після оголошення рішення суду.

«Ганебна, неадекватна влада забрала в Петра Порошенка закордонні паспорти, — зазначила нардеп Ірина Геращенко.  — П’ятий президент має низку запрошень від європейських колег відвідати європейські інституції і парламенти. Зеленський прагне обмежити і заблокувати політичну і дипломатичну діяльність Порошенка».

Станом на середу, 19 січня у Києві на підтримку Порошенка залишаються понад 15 тисяч українців, вони колоною від Печерського суду прибули до Офісу президента, який тільки днями повернувся зі Сейшельських островів, на Банкову.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply