П’ятниця, 2 Червня

«Зелений локдаун» для «лохів»?!

Відомий легендарний історичний факт: під час одного зі своїх завойовницьких походів величезне військо Олександра Македонського заблукало у безводній пустелі. Загін розвідників десь роздобув для полководця цілий шолом джерельної води. Під пожадливими поглядами спраглих воїнів Македонський вилив усю воду в пісок, зрікши: «Або ми всі загинемо, або ми всі врятуємось!». До чого тут це? Просто далі в «Ратуші» мова піде про нерівність умов локдауну для всіх верств населення, дико-викличну поведінку тимчасового очільника України та обмежене  дотримання обмежень керманичами Львова.

Нагадаємо, від  8 січня в Україні почали діяти жорсткі карантинні обмеження, але робота гірськолижних курортів під заборону не потрапила, тож у перший день обмежень, 8 січня, українці, щоб втекти від обтяжливих пут локдауну, масово їхали на відпочинок у Карпати. Відтак по дорозі до Буковелю та інших гірськолижних курортів утворились кілометрові затори. Зокрема про це повідомив журналіст Ярослав Іваночко у фейсбуці.

«Перший день локдауну. Добре, що гірськолижним курортам дозволили працювати, можна постояти в кількакілометровій черзі на Буковель», — зіронізував журналіст. А блогер Сергій Наумович написав у ФБ: «Їхали з Яремча до «Буки» 2,5 години. З них дві години — 5 кілометрів затору».  На оприлюднених фото видно кілька десятків машин, які стоять на засніжених дорогах поміж гір. До того ж, як писали користувачі соцмереж, на «Буковелі» лижники утворюють черги на підйомники і не дотримуються дистанції. Люди поширювали фото та відео натовпів на гірськолижному курорті, а також фотографії стовпотворіння біля ялинки поблизу львівської Опери.. Інші ж, які залишились вдома, обмінювались в інформпросторі резонними запитаннями: чому в масових чергах на підйомники стояти можна, а, скажімо, купити в магазині шкарпетки чи труси — зась? А також цікавились чи вірус, який причаївся на шматкові м’яса біля львівських різдвяних яток, безпечніший від вірусу, який живе у зачинених кафе? Таким скептикам достойну відповідь дав львівський мер Андрій Садовий. Він похвалився великою кількістю колядників у своєму будинку, незважаючи на карантин через COVID-19, і пояснив, що «свята позитивно впливають на імунітет». «Але є здоровий глузд, є Коляда, є Різдво, і ця атмосфера, цей гарний настрій, я переконаний, він добре впливає на імунну систему, робить її набагато сильнішою — і COVID-19 просто відштовхується і втікає», — на повному серйозі заявив чоловік, в сім’ї якого і він, і дружина, і його теща перехворіли на коронавірус..

Приклад дотримання локдауну від… Зепрезидента

В дні Різдва на лижному курорті «Буковель», попри маленький зріст, важко було не помітити президента Володимира Зеленського, бо селфі з ним активно постили тамтешні відпочивальники в своїх інстасторіз. Світлини з гарантом у соцмережах почали публікувати напередодні Різдва, знімки й далі з’являлися 8 січня, коли в Україні ТЕОРЕТИЧНО ДЛЯ ВСІХ почав діяти посилений карантин через епідемію COVID-19. При цьому на фотографіях президент Зеленський без маски. Гарант, дихаючи на повні груди, розсікає снігові простори Буковелю, неначе нещодавно й не хворів на ковід! То що ви там казали про рівність перед підлеглими  Олександра Македонського?

У соцмережах навіть з’являлася інформація, що саме під час приїзду президента України Володимира Зеленського на Буковелі закрили частину трас. Про це повідомив громадський діяч Андрій Смолій на своїй сторінці в мережі «Фейсбук», — пише «Главком». Щодо неприпустимості ТАКОЇ поведінки висловилась присутня в той час на гірськолижному курорті громадська активістка Наталя Лютікова: «Вчора (7 січня. — Ред.) на Буковелі повністю закрили декілька трас, зокрема найкращу, 16-ту, для якихось vip-персон, через що на Різдво утворилося нереальне скупчення людей, бо лижники були позбавлені простору для катання. Привіт — ковід. Про локдаун не чули. Сьогодні вранці бачила, як гвинтокрили, мабуть, з тими віпами полетіли з курорту. Місцеві кажуть, що то був Зе зі свитою».

Коментарями на поширення цієї інформації в фб відреагував, серед інших, навіть сам власник курорту Олександр Шевченко. «Жодної траси чи витягу спеціально для пана Зеленського ніхто не закривав. Він катався зі всіма разом! Варто все ж знати правду! Христос Народився !!!» — прокоментував пан Шевченко, на що одна з обурених дописувачок відреагувала: «Цікаво, яке то відчуття, що вся країна на жорстокому локдауні, а твій бізнес працює… ще й президент уважив особисто… і ковід не завада, бо скупчення народу на Буковелі не тотожно скупченню у Києві чи, наприклад, Львові. Приємно, мабуть, правда?»

За давнім принципом «Страшне перо не в гусака» «Ратуша» подає ще кілька цікавих коментарів від гострих на язик та думку дописувачів соцмереж.

Блогер Алекс Нойт: «Простий хлопець з народу прилетів на гвинтокрилах порозважатися.  Дійсно, адже крім найбільш завантажених трас на переповненому Буковелі у Карпатах, більше нема де баріну зі свитою покататись. Ну, а кілька тисяч відпочиваючих почекають. У розпал епідемії без жодних протикарантинних обмежень.

  P.S. Нагадаю,у цьому році видатки на утримання Зеленського, тобто оплату його літаків, гвинтокрилів, відпусток, проживання на державних дачах, кортежі і т.п. — зросли на 40 % до 1 млрд 244 млн гривень».

  Наталя Лютікова: «От ви всі про Зе в Буковелі пишете, а могли б про Оман (сьогодні рік, як збили літак МАУ над Іраном, коли наш лідер відпочивав на курорті). Але про Оман треба забути. От і забули».

Продюсерка Олена Мозгова застерегла у ФБ власників та відвідувачів Буковелю щодо швидкого поширення коронавірусу у натовпах лижників:

«Якщо ви ще не захворіли ковідом, чи не хворіли ваші близькі, що для мене особисто ще гірше, хочу вам сказати! Це не просто грип, чи ГРВІ, я ними хворіла, і не раз. Я бачу як це відбувається, і це дуже важко навіть відносно здоровим людям! Тому! Пильнуйте себе і навколишніх! Вдягайте ці грьобані маски, дотримуйтесь дистанцій, не лазьте у натовп… Буковель, я вітаю вас і ваших, курва, лижників! Ви всі там обміняєтесь і привезете все це додому! ВСІ! Подумайте про це! Хоча.. про що я.. чим вам думати?», – зазначається у дописі.

Традиційно вразив лицемірством олігарх та медіамагнат,  бургомістр Львова Андрій Садовий, який в інтерв’ю «Громадському» заявив: «Цього року я ще не був у Буковелі, бо там зараз дорого. Поїду пізніше.»

Що недоступно в час карантину?

Нагадаємо, від 8 січня, і до 24 січня включно заборонена робота кафе, ресторанів, барів (крім доставки і замовлення на виніс), непродовольчих магазинів та ринків, кінотеатрів, розважальних закладів, закладів культури, фітнес-центрів, спортзалів, басейнів, ТРЦ (за винятком торгівлі продуктами, ліками) та різдвяних ярмарків. Заборонені культурні та інші масові заходи. Салони краси, перукарні можуть працювати лише за записом. На канікули також відправили всі заклади освіти, окрім дитячих садків. Офісам рекомендують перевести працівників на дистанційну роботу. У звичному режимі й далі працює громадський транспорт. Працюють продуктові, аптеки, банки, автозаправки і СТО, поштові відділення, готелі, а також магазини побутової хімії. Також продовжує роботу різдвяний ярмарок, але в іншому форматі.

За новими правилами, зачиненими мають бути всі розважальні заклади та ресторани. Ймовірно, через це люди масово поїхали у гори. Гірськолижним курортам, таких як Буковель, Драгобрат, Мигове, Славське та іншим не забороняли працювати під час посиленого карантину, хоча певні обмеження є. Зокрема, відвідувачам забороняють перебувати в ресторанах у готелях на період зимового локдауну, однак самі готелі та гостьові будинки працюють. Керівник одного з готелів на курорті Драгобрат Юлія Аврашко зазначає, що харчування гостям готелів нададуть. Але гостей з вулиці приймати не будуть. Ресторани працюватимуть тільки у форматі «на виніс», пояснює вона, — пише «РБК-Україна». Чи так це насправді, ми вирішили запитати в очевидців, які зараз перебувають на Буковелі.

Кафе в форматі «на виніс»? Різдвяна байка!

Софія Тимняк, яка приїхала з друзями в Буковель у неділю, 10 січня, розповіла кореспондентам «Ратуші» з місця події:

— Зараз насправді черг нема. Трішки є черги, лише коли закривається денне катання і починається вечірнє, тобто коли йдуть дешевші скі-паси. Також черги є на легких трасах, де багато люди вчаться. Тобто, звичайно, під вечір на якихось центральних станціях є трохи людей, але я катаюся далі в горах, тут супер, людей мало, в чергах не стоїш. Це вищі гори, складніші траси, тут дуже гарно насправді. Сніг тут накидають штучний, бо природного снігу дуже мало випало, та й то переважно на вершинах. На Буковелі траси позначають кольорами: білі та сині — для початківців, вони легенькі, червоні — трохи складніші і чорні — дуже складні, для професіоналів. Ці «чорні» траси тепер закриті, вони напилюють нині там штучний сніг і планують відкрити їх 14 січня.

В корку на трасі ми стояли лише ввечері, коли звідси виїжджаємо (бо поселились ми в Ясіні), по самому Буковелі трішечки є тягнучка. Єдиний мінус тут — як закінчується вечірнє катання і всі виїжджають з паркінгу, то працює лише один шлагбаум із трьох. І дуже великі тягнучки на виїзд із паркінгу.

В суботу-неділю дуже багато людей, от ми в неділю приїхали, то їх була тьма, але після вихідних вони всі почали виїжджати і зараз їх трохи менше.

— Як там взагалі люди — в масках чи без?

— Якщо ви заходите в кафе, ви під лижним шоломом маєте балаклаву. І в кафе кажуть: або ви вдягаєте маску, або не знімаєте балаклаву, і тоді можна заходити.

Ресторани, кафе працюють, столики всі зайняті, бо кафе не такі великі й там і так мало місця. Вони якби розсунули ті столики за всіма нормами, то вмістилося б три столики, — напівжартома-напівсерйозно каже Софія.

— Тобто там нема такого, як обіцяли, що кафе працюють «на виніс»?

— Ні, все працює, в кафе можна зайти погрітися, як захочете, як такого локдауну тут взагалі нема. Не знаю, як щодо «Бука-центру» (там є дискотека, боулінг), але я думаю, що й він працює, в них тут такий наплив людей, вони не можуть втратити клієнтів. Тобто як було в минулі роки, так усе й лишилось.

Черги страшні в кафе, ціни також страшні (усміхається). Чай 100 гривень (це на схилах), порція борщу зі салом 180 гривень… Проживання якщо в самому Буковелі — то «космос», тут можна знайти й за 30 тисяч житло, якщо хтось таке шукає. А стартують ціни за житло від 2,5 — 3 тисяч. А далі за Буковелем — можна знайти в середньому за 1200 грн за добу на двох. Ми зупинилися в Ясіні, то там з харчуванням з людини виходить 450 грн на добу.

А де соціальна відповідальність?

Лікар-епідеміолог Оксана Пушкарьова, експертка з епідеміології Департаменту охорони здоров’я ЛОДА прокоментувала «Ратуші» ситуацію зі скупченням люду на гірськолижному курорті.

— Я не правоохоронні органи, тому коментувати, як на Буковелі дотримуються постанови Кабінету Міністрів, не буду. Єдине хочу сказати: інфекційні хвороби і механізми передачі інфекційних хвороб ніхто не скасовував. Коронавірусна інфекція якраз при близькому контакті передається повітряно-крапельним шляхом, тому й створюються певні правила для того, щоб ми зменшили кількість інфікованих одночасно, щоб зменшити завантаженість на медичну систему, знизити кількість тих, хто одночасно потребує стаціонарної медичної допомоги, і кількість людей, які одночасно будуть потребувати кисню. Це є те, для чого нам був потрібен цей локдаун і для чого нам ці всі правила. Людей просили дотримуватись соціальної дистанції, носити маски, і якщо ти почуваєшся хворим, то маєш залишитися вдома, не спілкуватися з іншими.

Тут в мене є питання як в епідеміолога: де є соціальна відповідальність кожного нашого громадянина, який, скажімо, пішов до ялинки, в певні кафе, навіть якщо вони вуличні, але де не можна дотримати соціальної дистанції. Це є відповідальність кожного з нас: я не йду, бо знаю, що не зможу там дотриматись соціальної дистанції — навіть якщо матиму маску, це — нереально. Це є наша відповідальність, наша любов до наших ближніх, рідних, старших осіб, людей, які мають хронічні захворювання. Задуматись, чи ми хочемо зустрічати свята через рік, через два з тими людьми — можна й так сказати.

Зрозумійте, навіть коли просто неба є черга, скупчення біля підйомника — це не є добре. Вже не кажу про спільне перебування людей в закритих приміщеннях, скажімо в кафе.

— Чи може після такого нашестя туристів на Буковелі поповзти вгору коронавірусна статистика?

— Може, це ми бачили й раніше, навіть влітку, після певних святкувань, наприклад, коли на весіллі була одна інфікована людина, а через 14 днів інфікованих ставало все більше, і ці люди всі були пов’язані з одним певним святкуванням. Я не можу трактувати, що було на Буковелі, я там не була, можливо, там були люди, які дотримувались усіх правил, можу лише як епідеміолог сказати, що зупинити інфекційну хворобу можна тільки дотримуючись певних правил, і кожен має для себе зрозуміти, чи він хоче їх дотримуватись і чи хоче подолати цю інфекцію.

Світлана ПАВЛИШИН, Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply