Жіночі батальйони — на облік!
«Страшно не коли жінка старша за званням. Страшно, коли теща з десанту», — цей та десятки інших мемів, разом із замішанням і спантеличенням, посипались у соцмережі після рішення Міноборони про розширення переліку військовозобов’язаних спеціальностей серед жінок.
Петиція про скасування наказу Міністерства оборони України щодо розширення переліку спеціальностей жінок, які підлягають військовому обліку, на сайті президента набрала необхідні для розгляду понад 25 тисяч голосів. Тепер її має розглянути Володимир Зеленський.
Як вказано на сайті голови держави, петиція під назвою «Знущання над жінками! Не повинні всі жінки, які мають спеціальність чи професію, бути військовозобов’язаними» була подана 23 грудня.
«Начебто змінився лише перелік, але, згідно з ним, майже всі жінки нашої держави повинні бути військовозобов’язаними. Це неподобство! Жодного суспільного обговорення. Жодних підготовчих заходів. Жодного перехідного періоду та роз’яснень щодо механізму реалізації», — пише ініціаторка петиції Яна Рашевченко.
За законом, упродовж трьох робочих днів після набрання потрібної кількості голосів Офіс президента повинен повідомити про початок розгляду, який має бути здійснений не пізніше ніж впродовж 10 робочих днів після цього повідомлення.
«Це не призов чи мобілізація», — військовий комісар
Новий військовий облік жінок — це лише необхідність з’ясувати, які спеціалісти є в країні та можуть у крайньому разі залучатись до оборони держави.
Про це розповів військовий комісар Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Валерій Куценко, пише «Укрінформ». «Це не призов чи мобілізація. Зараз у ЗМІ дуже багато маніпуляцій та перекручувань — ніби нові правила означають, що жінок заберуть в армію. Звичайно, ми завжди раді і жінкам, і чоловікам, які бажають доєднатись до лав Збройних сил за контрактом. Але, повторюємо, в цьому випадку йдеться лише про облік, а не про призов чи будь-яку іншу обов’язкову форму залучення жінок до армії», — наголосив Куценко.
Військовий облік буде онлайн?
Упродовж 2022 року Генеральний штаб Збройних сил України розробить низку документів, які зроблять процес військового обліку зрозумілим, прозорим та максимально зручним. Як передає «Укрінформ», про це заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила у Фейсбуці. «Чи потрібно вже завтра йти до територіальних центрів комплектування (колишні військкомати). Ні. На це є цілий 2022 рік», — змалювала перспективу заступниця міністра.
«Ми працюємо над тим, щоб перевести в онлайн формат та автоматизувати цей процес — у частині, в якій це буде технічно можливо», — зазначила Маляр.
Ретроспектива
Наказ Міноборони № 313 — про затвердження переліку спеціальностей, споріднених з військово-обліковими, маючи які, жінки зобов’язані стати на військовий облік, було підписано 11 жовтня, набув чинності він 17 грудня та оприлюднений 22 грудня. Перелік передбачає сотню спеціальностей: медиків, фармацевтів, представників бібліотечної, ресторанної, готельної справи, а також журналістів, фінансистів, психологів, соціологів, політологів тощо. Судячи з усього, це буде значна більшість українських жінок, які працюють.
Згідно з наказом, представниці внесених до оновленого списку професій віком від 18 до 60 років мають стати на військовий облік упродовж 2022 року. Хто цього не зробить — отримає адміністративні санкції. За порушення передбачається штраф від 850 до 1700 грн (якщо жінка відмовиться виконувати наказ) та від 5100 до 8500 грн — для роботодавців (якщо візьмуть «відмовницю» на роботу).
Наказ Міноборони № 313 заскочив зненацька українських жінок, чиї професії досі вважалися «мирними», — пише «Слово і діло». На тлі масової істерії, пов’язаної з передбачуваним «вторгненням» російської армії в Україну, це викликало нервову реакцію. Аж до припущень, що Україна теж «піднімає ставки», готуючи до мобілізації практично все доросле населення країни.
Ким ви будете у війську, дорогенькі?
Кожній цивільній професії є відповідник військових занять. Приклади поширених пар наводить «Бабель»: Тим, хто в цивільному житті був архітектором чи інженером, у війську можуть доручити будівельні та інженерно-саперні роботи, інженерну розвідку, будівництво мостів. Якщо ви хімік чи біолог, ваші сфери у війську — радіаційна, хімічна та біологічна розвідка, дозиметричний контроль, забезпечення роботи систем регенерації повітря та апаратури газового контролю. Програмісти займатимуться захистом інформації в телекомунікаційних системах і адмініструватимуть різноманітні електронно-обчислювальні машини. Технологи харчового виробництва — забезпеченням продовольством (зокрема, приготуванням їжі).
Фізіотерапевти та реабілітологи стануть молодшим медичним персоналом. Стоматологи, медсестри, фармацевти — молодшими спеціалістами з медичною освітою. Ветеринари — спеціалістами з використання службових тварин.
Якщо ви економіст, менеджер, підприємець, фахівець із податків, маркетолог — вашою сферою буде бухгалтерський облік. Фінансисти та банкіри стають штабними фінансистами. Історики й археологи — працівниками клубів і бібліотек. Журналісти — працівниками військової преси. Психологи, соціологи, політологи — працівниками сфери морально-психологічного забезпечення. Музикантів і акторів призначають до військових оркестрів, гуртів, ансамблів і театрів. Фахівці готельно-ресторанної справи в армії йдуть працювати до квартирно-експлуатаційної служби. Працівники пошти займаються фельд’єгерсько-поштовим зв’язком.
Як стати на військовий облік
Жінки мають ставати на облік у районних або міських Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматах) за місцем реєстрації та проживання (по суті, алгоритм такий самий, як і для чоловіків).
«Жінка пише заяву в ТЦК та СП, що хоче стати на облік, надає документи (паспорт або ID-картку, ідентифікаційний код, свідоцтво про одруження, народження дітей, документи про опіку (якщо є), закінчення навчального закладу, довідку з закладу, де працює. — Ред.). Після цього військкомат вивчає документи, зокрема довідку з місця роботи, щодо того, чи входить професія до відповідного переліку. Після цього комісія ухвалює рішення, чи ставити жінку на військовий облік, і скеровує її на медкомісію за місцем проживання», — зазначив у своєму фейсбуку начальник управління персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ Ярослав Горбач.
Окрім медогляду, потрібно буде ще зробити рентген легенів і серця, здати загальні аналізи (кров, сеча), а також взяти довідки в нарколога і психіатра. А далі — із медичним висновком треба буде знову з’явитися в центр комплектування та соціальної підтримки, де, власне, і поставлять на облік та видадуть відповідний документ.
Цікаво, як вдасться всі ці медогляди перевести в онлайн-формат, — іронічно запитують сотні жінок у коментарях під постами чиновників з Міноборони. І чи не виникне такого небажаного в часи ковіду скупчення людей у медустановах, коли «батальйони» жінок найрізноманітніших професій кинуться проходити медкомісію? Для чого робити роботодавців матеріально відповідальними за громадянську позицію їхніх працівниць? Чому обов’язково жінки до 60 років, невже не можна було зменшити вік хоча б до 50? Якщо військовий облік — це крок назустріч жінкам, які хочуть служити в армії, то до чого тут всі жінки? І чи не мудріше було б, перш ніж ухвалювати рішення і лякати штрафами — прокомунікувати цю загалом непогану ідею про військовий облік жінок із суспільством? Про все це запитують українські жінки, яким напередодні новорічно-різдвяних свят нагнали стресу, просто поставивши їх перед фактом.
Підготувала Світлана ПАВЛИШИН