Субота, 1 Квітня

«Життя на межі»: особиста історія на тлі війни в Україні

16 березня в український прокат виходить документальний фільм «Життя на межі» (виробництво – Ukr:Stream, дистрибутор фільму в Україні – «Артхаус трафік»). Світова прем’єра відбулась наприкінці минулого року в Берліні, в легендарному кінотеатрі Delphi Filmpalast am Zoo. У грудні 2022-го фільм показали і в Києві.

Оскільки монтувати стрічку завершили перед повномасштабним вторгненням росії в Україну, фінал переробили, а також додали кадр на початку. Як наслідок, «Життя на межі» – перший і наразі єдиний фільм, який охоплює весь період російсько-української війни від 2014 року до сьогодні.

Автори – українські ветерани режисер Павло Пелешок та продюсер Юрко Іванишин, їхню попередню роботу «Зима у вогні» у 2016-му номінували на «Оскар» як «Найкращий документальний повнометражний фільм».

«Життя на межі» актуалізує події, які передували 24 лютого 2022 року – Євромайдан, перші вісім років російсько-української війни. Нагадує, що боротьба триває насправді вже кілька століть. Це історія режисера Павла Пелешка на тлі подій в Україні від Революції гідності до повномасштабного вторгнення, особиста трансформація героя, для якого «те, що було до того (до Євромайдану. – Ред.), перестало мати значення», адже «до 2014 року не пам’ятаю себе як особистість».

Контраст між мирним життям (поїздкою в Лос-Андежлес на церемонію «Оскар» у 2016 році, на кінофестиваль у Каннах 2021 року, а також соняшниками, осінніми деревами, готуванням омлету як частини реабілітації та символічними журавлями в небі у фіналі) і воєнними діями працює як метафора, підсилює емоції й водночас «вирівнює» їх, дає змогу подати історію без надміру трагізму.

«Ми вирішили достукатися до глядачів, зокрема за кордоном, через серце. Розказати світові, хто такі українці, за що й проти чого вони борються. Що ми відстоюємо насамперед нашу свободу і незалежність. І тому Україну потрібно підтримувати – щоб не допустити таких воєн надалі», – пояснив під час обговорення фільму на до допрем’єрному показі в «Планеті кіно» у Львові продюсер Юрко Іванишин.

Зі спогадів, власного кіноархіву та відритих відеоматеріалів (загалом – 640 годин відео) ветерани Павло та Юрко «збирають мозаїку причин та наслідків, з яких складається сьогоднішня російсько-українська війна». Автори пішли добровольцями на фронт, побували в гарячих точках Донеччини та Луганщини. Водночас продовжували знімати – робити те, що вміють найкраще і що давало змогу сказати й показати правду.

Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply