П’ятниця, 29 Березня

Зона незвіданих надприбутків

Новину Мін’юсту про те, що у Львові виставили на аукціон виправну колонію № 48, що на Хуторівці, навряд чи можна назвати сенсаційною. «Велика приватизація в’язниць» врешті добралась і до Львова. Пенітенціарний об’єкт, функціонування якого припинили ще три роки тому, а більше як 700 в’язнів розвезли по Україні,  виставляють на аукціон, — зазначив очільник відомства Денис Малюська. Стартова ціна лоту — 132,5 мільйона гривень. Здавалось би — цьому можна тільки тішитись. Але в повітрі зависають питання, які мимоволі починають скидатися на дамоклів меч…

Отже, аукціон відбудеться 3 червня 2021 року. На продаж виставили близько сотні об’єктів нерухомості, розташованих на ділянці площею 10,7 га. Стартова ціна лоту — понад 132 млн 674 тисячі грн, хоча спершу йшлося про не менше як 200 мільйонів стартової ціни. Але життя вносить свої корективи…

В’язниці замість…в’язниць!

Нагадаємо, що в Міністерстві юстиції України заявили про продаж на аукціонах майна колишніх тюрем. «Спільно з Фондом державного майна України ми розпочинаємо спецпроєкт у рамках приватизації — продаж майна колишніх в’язниць! Об’єктами приватизації стане майно нефункціонуючих установ виконання покарань, які перебувають на етапі консервації», — йшлося в повідомленні. У Мін’юсті зазначили, що за отримані кошти держава зможе збудувати нові виправні заклади європейського типу.

«Одним із перших об’єктів, який буде виставлено на прозорий аукціон, стане Ірпінський виправний центр (№ 132). Установа має 8,3 га земельних ділянок та будівлі загальною площею 27830,6 кв. м», — додали в міністерстві. До речі, покупця на все це добро нема донині.

У переліку трьох об’єктів, які уряд планує насамперед продавати, — і майно Львівської виправної колонії № 48 та Південної виправної колонії № 51 (Одеса).

Заробіток на пенітенціарних закладах розпочався, щоправда, не з цього. Спершу Мін’юст незле заробив на експериментальному проєкті, з платними камерами, які функціонують у 19 слідчих ізоляторах, даючи сотні тисяч гривень прибутку. Та, погодьтесь, це не масштаб… А земля під територією численних зон — це мегаприбутки! Не вірите? Даремно.

Центрові «зони» — український Клондайк?

Інфраструктурний проєкт щодо перенесення СІЗО з центрів міст на околиці або за межі міст мимоволі став наразі не до кінця дослідженою зоною майбутніх схем, котрі наразі просто ніхто не відважується проаналізувати і дослідити. На сьогодні, якщо поґуґлити інформацію, передбачене додаткове закриття ще восьми в’язниць: «Невдовзі після вивезення звідти засуджених та звільнення персоналу такі тюрми будуть виставлені на продаж», — радісно розповів пан Малюська пресі.

Рішення про консервацію ухвалено стосовно таких державних установ: «Ковельська виховна колонія», «Устинівський виправний центр (№ 37)», «Ширяївський виправний центр (№ 111)», «Ігренський виправний центр (№ 133)», «Чорноморська виправна колонія (№ 74)», «Жовтоводська виправна колонія (№ 26)», «Черкаська виправна колонія (№ 62)» та «Дергачівська виправна колонія (№ 109)».

Можна, звичайно, похизуватися, що продаж здійснюватиметься на відкритих електронних аукціонах через систему «Prozorro-Продажі», а після надходження коштів від продажу відразу ж розпочнеться проєктування та нове будівництво у містах, де місцева влада виділила земельну ділянку або ж у Мін’юсту є вільна земля у користування. Але не отримані відповіді спонукають до роздумів.

Важкі кайдани нелегких питань

Отже, почнемо зі Львова. Питання перше: ХТО САМЕ пролобіював зміну стартової ціни об’єкта з гіпотетичних 200 мільйонів гривень до 132,5 мільйона? Можна, звичайно, припустити, що за рік земля у Львові ПОДЕШЕВШАЛА, але той, хто таке стверджуватиме, може сміливо вдягнутися на Геловін у костюм Арлекіно!

  Питання друге. Фонд держмайна пояснює, що там 13,5 га, а Міністерство юстиції — 10 га. В чому фокус? А все просто — це два окремі лоти!!! Один на 10 гектарів, другий на 3,5 гектара. Про 10 — говорять всі і багато, про лот на 3,5 га НЕ ЗГАДУЄ МАЙЖЕ НІХТО. Prozorro, кажете?

  Питання третє. Оцінку ділянки 48-ї зони, де сиділи здебільшого злочинці-алкоголіки, виставило на аукціон Міністерство юстиції, думаю, яке його і оцінило! Круто?

Питання четверте. А що ж буде вимуровано на 10 (чи все-таки на 13?) гектарах викупленої з аукціону ділянки? Можливо, те, що анонсувала мерія: нові школи, садочки, поліклініки? Адже не будемо лукавити: Міністерству юстиції начхати, що саме там побудує покупець! Можна забити львів’янам баки: мовляв, та що там той покупець насмілиться збудувати, адже новий власник оформляє на себе земельну ділянку, а саме тоді мерія погоджує містобудівні обґрунтування, тобто те, що там має бути збудовано. Якщо забудовник не пристане на умови і почне чинити будівельний хаос та творити чергове житлове гетто на місці державної установи, 48-ї виправної колонії — тоді львівська мерія його ОГО-ГО! З усією суворістю чинного у Львові закону! Саме так, як це сталося на Малоголосківській і Щурата, посполиті? Без усілякої путньої інфраструктури і з намальованим на коліні плануванням, та на ходу — школами, поліклініками і дорожніми розв’язками?! Притомні і причетні лише глузливо чи болісно посміхнуться…

  І п’яте. А що з цього великого розпродажу землі  отримає місто Львів? Не поспішайте давати відповіді. Занотовуємо. Згідно з чинним законодавством, 30 відсотків від виручених коштів за продаж земельної ділянки ексзони мають піти до держбюджету. 70 — на рахунки Міністерства юстиції, бо за них мають будувати нові тюрми. ВСЕ. Шукати тут якісь надходження до місцевого бюджету — втрачати час. Та один аукціонний крок — аж 1 мільйон 326 тисяч, зауважать допитливі. Все правильно, але якщо об’єкт нікого не зацікавить через зависоку ціну, то вона буде ЛИШЕ ЗНИЖУВАТИСЬ! Зі зниженням ціни лота, стартова ціна вже становитиме лише 66 337 151,78 грн… «Так ми ж усе одно за ці кошти задарма отримаємо нове СІЗО на вулиці Збиральній!», — закричать львів’яни, котрі регулярно дивляться «24 канал» Садової-Кіт. Серйозно? Задарма? А як же ділянка, яку вже ВИДІЛИЛО під цю забудову нового слідчого ізолятора місто, вже частково розрахувавшись?! Вона нічого не коштує? Але Львів отримає СІЗО! Львів? Ви переконані? Чи Міністерство юстиції? Погодьтесь — це не одне й те ж. Тепер про кошти від землі під «зоною». Їх на побудову нового СІЗО ПРОСТО НЕ ВИСТАЧИТЬ, і ця будова триватиме ще кілька років! Аби прискорити фінансування, можна ще спішно продати й «тридцятку» на вулиці Шевченка, але справа ця вельми довготривала і марудна. Звичайно, врешті-решт звільниться старе СІЗО на вулиці Городоцькій, але ХТО САМЕ захопить цей цікавий об’єкт під готель чи забудову, можна вгадати без візитів до ворожки…

Микола САВЕЛЬЄВ          

Коментар

Олег СИНЮТКА, народний депутат України від партії «Європейська Солідарність»:  

«Львівську виправну колонію № 48 хочуть продати у добрі руки. Питання лише — у чиї?

Колонія на Хуторівці — це майже 14 га землі неподалік центру. Деякі міські чиновники відверто втішились планам Мін’юсту, навіть вказують, що має бути на місці колонії. Мовляв, ми перед виборами проговорили з мешканцями концепцію. Тільки от не уточнюють, що ця концепція, як і меморандум, не обов’язкова до виконання. Це просто окозамилювання! Невже команда мера досі не розрахувалась із забудовниками за вибори? Малоголосківська 2.0? Інколи мені видається, що львівська мерія десь тихенько виношує план виселення львів’ян зі Львова.

Ще восени я зустрічався з мешканцями цього мікрорайону, і ми проговорили чіткий план того, що може бути на території колонії. Нічого, окрім школи, садка чи громадського простору. Жодних житлових забудов, які рентабельні для двох-трьох людей і загрозливі для львівської громади. На цій позиції стою і сьогодні. Втім, які б плани не малювали у своїй уяві та кишенях кишенькові чиновники мерії — без погодження з громадою всіх ваших кроків і задумів — колонія так і залишиться просто бути. Моя вам порада, спробуйте знайти слова та домовитись із Мін’юстом про можливість викупу і будівель, і землі. Ви їм не поради прописуйте, а як влада у місті наполягайте на цільовому призначенні земельної забудови виключно під громадську забудову. Трьох термінів тотальної забудови міста, здається, вже вистачило, почніть працювати не на себе, а на людей».

Share.

Leave A Reply