Зростання цін на комуналку: вище, вище, вище!
Ціна на електроенергію в Україні за місяць зросла на понад 17 %. Водночас порівняно з листопадом 2020 року ціна на електрику збільшилась двічі, — інформує УНН. Середньозважена ціна на електроенергію в Україні на ринку «на добу наперед» (РДН), який є головним орієнтиром для всіх сегментів ринку, за місяць зросла на 17,1 %, до 3 144 грн за МВт-год.
Крім того, в листопаді 2021 року на РДН та внутрішньодобовому ринку в торговій зоні «ОЕС України» спостерігався дефіцит пропозицій. А попит порівняно з жовтнем 2021 року збільшився на 16,28 %, а якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року — на 31,32 %.
У торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС» у листопаді 2021 року спостерігався дефіцит пропозицій переважно в години вечірнього максимуму. Попит на РДН в Бурштинському острові збільшився на 15,23 % порівняно з попереднім місяцем, та майже вдвічі, якщо порівнювати з листопадом 2020 року.
Ціна на електроенергію: що потрібно знати
Зростання цін на оптовому ринку електроенергії найсильніше впливає на промислові підприємства, адже робить їхню продукцію на міжнародних ринках неконкурентоспроможною.
Підвищення вартості електроенергії зрештою змушує підприємців підвищувати ціни на свою продукцію.
Своєю чергою, економіст Ігор ЛИСИЙ у коментарі «Ратуші» пояснює, що аналіз підвищення цін на електроенергію варто розпочати з осені 2021 року, коли за всіма прогнозами вони мали зрости не лише для промислових споживачів, а й побутових. Однак це вкрай непопулярне для населення рішення було замінене владою на популістичне встановлення пільгової фіксованої ціни для побутових споживачів. «І до весни 2022 року, як мінімум, нижча від ринкової ціна електроенергії утримуватиметься завдяки спеціальним обов’язкам із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, які покладено Кабміном на державні підприємства, що генерують енергію, — НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго», а також на ДП «Гарантований покупець» та постачальників універсальних послуг. У разі припинення функціонування механізму покладання спеціальних обов’язків (ПСО), ціна на електроенергію для побутових споживачів формувалась би на ринкових умовах, що призвело б до її зростання більш ніж у 2,5 раза. За даними аналітичних досліджень, із запровадженням конкурентного ціноутворення для домогосподарств ціни на електрику (з ПДВ) в середньому становили б на той момент 3,27 грн/ кВт-год для споживачів об’єднаної енергетичної системи України і 3,50 грн/кВт-год для споживачів Бурштинського енергоострова. Максимальна ціна для обох торгових зон у разі зростання ринкових цін на організованих сегментах ринку з урахуванням можливих обмежень становила б 4,56 грн/кВт-год., — каже Ігор Лисий — Таке різке зростання цін за ринкового ціноутворення на електроенергію могло б викликати соціальне обурення великої частини громадян і обвалити рейтинги нинішньої влади популістів. Крім того, стрімке здорожчання електроенергії очікувано спричинило б зменшення рівня розрахунків за неї з боку населення, що мало б наслідком ще й кризу неплатежів у сфері електроенергетики. Тому, на найвищому рівні державного управління процес тимчасово заблокували і вирішили піднімати ціни поетапно».
Стратегія нинішньої влади не на реальні реформи, а на реформи лише «на словах» знову повернула нас до популізму, за який ми платимо невпинним підвищенням цін, зростанням корупції та збільшенням кількості громадян, неспроможних оплатити спожите своїми мізерними зарплатами і пенсіями. Система субсидій із державного бюджету допомогла б найбіднішим впоратися із ринковими тарифами. Але коли у нас 80 % населення платять за однаково низькими цінами за електроенергію, незалежно від їхніх доходів, то така система популістичного «зеленого комунізму» лише спустошує державний бюджет і невпинно веде нас до неминучого колапсу в енергетичній сфері та неспроможності держави допомогти навіть своїм найбіднішим громадянам», — додав Ігор Лисий.
Христина СЛЮСАРЧУК