Середа, 24 Червня

Унікальні карти, що розповідають справжню історію України

ЛННБ України ім. В. Стефаника розпочала роботу над ґрантовим проєктом «Imago Ucrainæ на картах XV–XX ст.».

Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника отримала ґрант від Українського культурного фонду на реалізацію культурно-мистецький проєкту «Imago Ucrainæ на картах XV–XX ст.». Сутність проєкту полягає в тому, що для широкого загалу громадськості буде представлено мапи з картографічної колекції установи, яка за кількістю картографічних документів XV  XVIII ст. є найбільшою колекцією України та однією з найбільших у Східній Європі. В стінах книгозбірні впродовж жовтня 2025 р. заплановано розгорнути виставку «Imago Ucrainæ на картах XV–XX ст.» та проводити кураторські екскурсії для мешканців і гостей Львова.

Відвідувачі зможуть побачити найдавнішу друковану карту-інкунабулу, де зображено територію сучасної України – мапу Центральної та Східної Європи зі знаменитої інкунабули «Нюрнберзька хроніка» (1493) Шеделя Гартмана; карти-палеотипи із страсбурзького видання Клавдія Птоломея «Географія» Мартіна Вальдземюллера (1513) та з видань середини XVI ст. Себастьяна Мюнстера «Географія» та «Космографія»; карти Гійома Левассера де Боплана та карти України, що ґрунтувались на його працях, авторства знаменитих європейських картографів (Ніколи Сансона, Йоганна-Баптиста Гоманна, Тобіаса Конрада Лоттера тощо); перші навчальні карти українською мовою авторства Мирона Кордуби «Стінна карта Европи» (1898) та Степана Рудницького «Стінна карта півкуль западної і східної» (1907); перші українські тематичні мапи (Михайла Коссака «Карта етнографічна Малоруси» (1861), Григорія Величка «Народописна карта українсько-руського народу» (1896), лінгвістична карта України Павла Чубинського (1871) та ін.); карти України, створені напередодні та під час Першої світової війни, а також у період Української революції 1917–1921 рр. (Степана Рудницького, Володимира Кубійовича, Миколи Кулицького та ін.); карти України радянських, діаспорних і закордонних видавництв. Завершить виставку одна із перших карт незалежної України видавництва «Мапа» (1992), на якій зафіксовано міжнародно визнані кордони нашої держави.

Carte d’Ukranie Contenant plusiers Prouinces comprises entre les Confins de Moscouie et les Limites de Transiluanie / Dressez par G.L.V. sieur de Beaupla Ingénieur et Capitaine de l’Artillerie du sérénissime Roy de Pologne. A Rouen, [1660].

Загалом буде презентовано 60 карт різних історичних періодів, які документально підтверджують 500-літній процес формування території України та її картографічний образ у міжнародно-визнаних кордонах. Проєкт розвінчає твердження російської пропаганди про «історичну єдність» («один народ») українців і росіян, адже українські землі позначаються на європейських картах у XV–XX ст. окремо від московії, а вже на перших етнічних картах ХІХ ст. ареал розселення українців маркується окремо від росіян як окремий слов’янський народ, розділений кордонами імперій. Громадськість отримає наочні докази багатовікового існування України на карті світу та Європи. Це допоможе спростувати твердження ворожої пропаганди про «німецьку», «австрійську», чи «ленінську» Україну, «споконвічні російські землі»: Крим, Донбас, Південну Україну, про «Новоросію» як частину російської федерації тощо. Проєкт демонструватиме картографічні та історичні докази правомірності суверенітету України на визначені її державним кордоном території.

Важливим компонентом проекту буде також цифрова колекція, яка буде представлена в електронному каталозі книгозбірні. Для широкої громадськості у вільному необмеженому доступі 24/7 буде представлено цифрові копії 60 унікальних карт 1493–1992 рр., серед яких і маловідомі/невідомі праці національної картографії, зокрема карти Григорія Величка, Мирона Кордуби, Володимира Кубійовича, Миколи Кулицького, Степана Рудницького.

Заплановано також видати друковане ілюстроване видання «Imago Ucrainæ на картах XV–XX ст.: ілюстрований каталог виставки з картографічного фонду ЛННБ України ім. В. Стефаника», яке буде розіслане у фонди провідних бібліотечних установ України.

Науковий співробітник відділу періодичних видань ім. Мар’яна та Іванни Коців ЛННБ України ім. В. Стефаника Надія ПОПАДЮК

Carte d’Ukranie Contenant plusiers Prouinces comprises entre les Confins de Moscouie et les Limites de Transiluanie / Dressez par G.L.V. sieur de Beaupla Ingйnieur et Capitaine de l’Artillerie du sйrйnissime Roy de Pologne. A Rouen, [1660].

Share.

Comments are closed.