Гаррі Поттер: герой чи виплодок пекла?
Кілька днів тому з’явилося нове відео на ютуб-каналі «Християнин чи бандит» — «Церква заборонила Гаррі Поттера?» — новий привід поговорити про книжку, яка вже понад 20 років резонує, викликаючи полярні відгуки — від захоплення до звинувачення в окультизмі і, в прямому сенсі, спалення.
«Чи існує заборона християнам читати Гаррі Поттера? Чи Церква взагалі практикує індекс заборонених книг?», — ставлять питання, щоб згодом на них відповісти, блогери — священник УГКЦ і викладач Українського католицького університету Михайло Димид, та його донька студентка богослов’я Магдалина Димид.
Але спершу «Ратуша» вирішила нагадати своїм читачам, як усе починалось.
Початок поттероманії
26 червня 1997 року у Великій Британії вийшов перший роман про Гаррі Поттера. Завдяки йому письменниця Джоан Роулінг здобула світову славу, а за книгами про «хлопчика, який вижив» зняли дев’ять кінострічок, кожна з яких заробила близько мільярда доларів.
Понад 450 мільйонів проданих книжок свідчать про те, що пригодами Гаррі Поттера зачитувались (і зачитуються) не лише діти, а й дорослі. Але релігійна спільнота сприйняла її здебільшого, м’яко кажучи, критично. Представники різних релігійних конфесій стверджували, що ці книги пропагують язичництво, сатанізм, окультизм і чорну магію, у школах забороняють читати книги Роулінг і навіть спалюють їх.
Історія спалень та заборон
1999 рік — американська компанія Jeremiah Films випустила фільм Harry Potter: Witchcraft Repackaged. У ньому зазначалося, що книга розповідає, ніби вживання крові мертвих тварин надає силу, сатанистські жертвоприношення — нове життя, а одержимість демонами не є духовно небезпечною, — пише «Бабель».
Невдовзі після цього книги про Гаррі Поттера заборонили у Початковій школі Брюкнера в місті Сагіно, штат Мічиган. Підставою стала скарга матері одного з учнів Кетрін МакГавен: «Ці книги засновані на чаклунстві, і є гидотою для Господа. Я прочитала кілька глав і відчула, що Бог не хоче, щоб я це читала». Згодом подібні заборони ввели школи у Флориді, Орегоні, Алабамі, Каліфорнії, Техасі та Джорджії.
Романи Роулінг спалювали разом із платівками AC/DC!
Листопад 2001 року — вийшов фільм «Гаррі Поттер і філософський камінь». Вихід стрічки спричинив нову хвилю протестів. Романи Роулінг почали забороняти у школах Великої Британії.
Грудень 2001 року — в місті Аламоґордо (штат Нью-Мексико) відбулося друге масштабне спалення книг. Їх вкинули у багаття разом із творами Стівена Кінга, дошками для спіритичних сеансів і платівками AC/DC.
2002 рік — романи Роулінг заборонили в Об’єднаних Арабських Еміратах, тому що вони «суперечать ісламським цінностям». Того ж року заяву проти Гаррі Поттера випустила Грецька православна церква.
2003 рік — серію розкритикував декан Колегії кардиналів Йозеф Ратцінґер (майбутній Папа Бенедикт XVI). Але ставши Папою у 2005 році, він жодного разу публічно не виступав проти Гаррі Поттера.
2006 рік — Колишній головний екзорцист Ватикану, отець Габріель Аморт сказав, що книги про Гаррі Поттера містять «фірмовий підпис царя темряви», бо позитивно висвітлюють «сатанинське мистецтво» та поділяють магію на чорну і білу.
Березень 2019-го — в одній із католицьких парафій у польському Ґданську священники публічно спалили книги про Гаррі Поттера, разом з іншими книжками і предметами, які мають «злу силу».
Вересень 2019 року — у римокатолицькій школі міста Нашвілл (штат Теннессі) їх вилучили з бібліотеки за те, що вони нібито містять «реальні закляття та магію». Пастор цієї школи запевняє, що ухвалив таке рішення після консультації з американськими і ватиканськими екзорцистами.
Ви ж не починаєте грабувати людей після казки про піратів?
«В інтернеті знаходимо сотні статей з заголовком «Церква заборонила читати Гаррі Поттера». І людина, яка не сильно обізнана в богослов’ї, після цього всього подумає: «Ну, виходить, що так і є — Гаррі Поттер це закритий світ насильства і жаху, з допомогою якого віра в люблячого Бога систематично руйнується через фальшиві цінності і знущання з біблійно-християнської істини». Піде і без жодного пояснення спалить книжку своєї 9-річної донечки. На жаль, вона ніколи так і не дізнається, що Індекс заборонених книг, який вперше був опублікований Ватиканом у 1559 р. і містив перелік книг, які заборонено читати християнам, був успішно скасований 1966 р. Тобто вже 55 років церковний уряд не вирішує, що читати вірним», — наголошують у своєму влозі «Християнин чи бандит» отець Михайло ДИМИД та його донька Магдалина.
«Насправді Церква вирішила, що люди не такі вже й тупі, що не зможуть самі впоратись із такою нелегкою книжкою як Гаррі Поттер, навіть попри те, що в ній йдеться про магію. Магію, ворожіння, віщування і викликання духів чітко заборонено в Біблії (Втор 18:10-13), погодьтеся, ви ж не починаєте грабувати людей після казки про піратів, чи брехати, надихнувшись Козою-Дерезою».
Отець Михайло та Магдалина також посилаються на книгу «Гаррі Поттер в Церкві: між анатемою і посмішкою» православного диякона Андрея Кураєва, на думку якого, існує різниця між чарами з книг і справжніми окультними практиками. Він бачить схожість книг пані Роуллінг із традиційними казками і класичними творами, як наприклад «Іліада», яку «ніхто не називає «сатанинською». На думку Кураєва, в Поттера простежується чітка «наявність християнських цінностей, таких як смиренність, любов, самопожертва і вибір на користь правильного, а не легкого».
«Коли поглянути на Гаррі Поттера із моральної точки зору, то ми зустрічаємо дуже чітку картину. У постмодернізмі ми маємо різні правди, замість єдиної правди, добро і зло не є чорно-білим, а з домішками інших барв. Гаррі Поттер може побороти зло, яке зустрічається йому в різних формах, тільки тому, що починає впізнавати в собі злі риси, з якими мусить щодня боротися, щоб їх подолати. Це мовби стан постійної напруги через усвідомлення, що в нас постійно присутні і добро, і зло. До цього і зводиться самовдосконалення людини», — певні відеоблогери.
«Коли мої діти читали «Гаррі Поттера», у своїх щоденниках чимало рядків присвятили враженням від знайомства з чаклуном, і головним для мене було те, що словам «друзі» і «добро» в цих напівсповідях відводиться набагато більше місця і надається набагато більше ваги, ніж, наприклад, словам «чаклунство» чи «заклинання», — ділиться своїм батьківським досвідом отець Михайло Димид.
«Це, як на мене, найкраща відповідь тим, хто стверджує, що ця книга вчить юні душі злу», — додає Магдалина.
Закиди на адресу «Гаррі Поттера»
«Реальні заклинання, викликання духа смерті»
Безліч дітей та підлітків, читаючи епопею про Поттера, відчувають неймовірне бажання долучитися до захопливого світу магії та чарів, який в ній описаний, — кажуть опоненти гарріпоттерського чтива. Мовляв, Джоан Роуллінґ зізнавалась в тому, що для написання своїх творів використовувала книги, причетні до сатанізму, а особливо цікавилась постаттю Алістера Кроулі — британського окультиста, містика і мага кінця ХІХ — початку ХХ століття. При цьому сама авторка до сатанізму ніякого стосунку не має і належить до Церкви Шотландії.
Відомий отець-екзорцист Ян БІЛЕЦЬКИЙ на сайті «Католицький оглядач» розповідає:
«У сучасному суспільстві поширеними є багато масонських речей. Вони фактично заставляють людей постійно поклонятися сатані через такі книги, як видання «Гаррі Поттер» або продукцію «Hello Kitty», навіть через мультики. Наприклад, у книгах «Гаррі Поттер» вписані реальні заклинання, «Авада Кадавра» є древнім заклинанням викликання духа смерті».
Орієнтація Дамблдора
Релігійні дебати щодо саги стосувалися не тільки магії, але й сексуальної орієнтації Альбуса Дамблдора. У 2007 році, після виходу останньої книги «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» Джоан Роулінг повідомила, що ментор Гаррі Поттера — гей, який замолоду закохався у лихого чарівника Ґелерта Ґріндельвальда.
Що доброго вчить «Поттеріана»?
Толерантність
Дослідження, опубліковане в американському журналі Прикладної соціальної психології, засвідчує, що діти, які читають книжки про юного мага, мають менше стереотипних нав’язаних поглядів та не дискримінують інших людей. Американські соціологи довели, що діти, які ототожнюють себе з Гаррі Поттером і не хочуть бути схожими на Волдеморта, мають менше упереджень щодо різних верств суспільства. Недарма словами Роулінг говорить Альбус Дамблдор: «Ви надто багато ваги надаєте чистоті крові! Ви не можете зрозуміти, що не має значення, хто ким народився – важливіше, ким вирости».
Віра у власні сили
Поттер беззаперечно бере на себе певний тягар відповідальності — і несе його, що допомагає йому стати певним лідером спротиву темним силам Волдеморта. І до того ж у нього навіть немає супергеройської клички: хлопець носить типове ім’я, а сам він не «геркулесівської» зовнішності — невисокий і худорлявий. Ось цей мотив — «звичайної людини, яка повірила у власні сили і здатність щось змінити і взяла на себе велику відповідальність» — є ключовим у створенні навколо Гаррі Поттера не просто популярного образу, а взірця для молодого покоління, певної рольової моделі, — стверджують на сайті «Суспільне. Культура».
Протиотрута від булінгу
На сайті «Нашої української школи» письменниця, головна бібліотекарка Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки Юлія Чернієнко радить книги, в яких по-різному висвітлено тему булінгу (в реалістичній чи алегоричній манері), а також підказано шляхи вирішення проблеми. На її думку, серед таких книг, поруч із «Гидким каченям», Андерсена, «Дивом», Р. Дж. Паласіо «Володарем мух», В. Ґолдінґа, — серія книг про Гаррі Поттера Дж. Роулінг.
Твори про Поттера асоціюють із поняттям «дружба»
«За час, який минув від виходу першої книги про Гаррі Поттера, виросло ціле покоління, яке розуміється на зіллєварінні та закляттях. Однак головні герої саги також стали прикладами для наслідування, ідеалами дружби та відваги», — пишуть автори одного з блогів на сайті «Студвей». Автори провели своє дослідження серед міленіалів, опитавши три десятки людей у віці від 18 до 25 років. З усіх респондентів 60 % перечитали всі книги, наявні на момент дослідження, а 78 % передивилися всі фільми. Ось що виявили журналісти:
* Серед опитаних учасників понад 80 % асоціюють твори про Поттера із поняттям «дружба»;
* Більш як 52% респондентів на питання щодо мотивації до прочитання/перегляду творів про Гаррі Поттера дали відповідь: «Щоб зануритися у магічний світ».
* Але 43% респондентів на запитання: «Чи траплялися у вашому житті події, які б ви могли пов’язати із надприродними силами?» заперечують існування будь-чого магічного у нашому світі.
Як зрозуміти, що Вашій дитині не зашкодить читання «поттеріани»?
Доктор психології Адель Бродкін, експерт з розвитку дитячої психіки, відповіла на це запитання так:
— Спочатку, я б хотіла повідомити, що це не найкращі книги для батьків, які вони можуть читати своїм дітям. Це не ті книги, які потрібно читати діткам, які самі ще не навчилися читати. Більшість дітей не зможуть прочитати ці книги до 3 або 4 класу. Батьки зазвичай знають своїх дітей, особливо їхню схильність до страху темряви або невідомості. Батьки, так само, повинні розуміти, коли їхня дитина почала думати досить абстрактно, щоб відрізняти реальність від фантазії. Саме в цьому випадку дитина справді буде готова до прочитання таких книг.
Потрібно бути відкритими в спілкуванні з дитиною та підтримувати з нею комунікацію, обговорювати і цікавитися її думкою про книгу, її страхами. Більшість дітей кидають читання книги, якщо вона для них занадто емоційно важка або має велике смислове навантаження, а так само — якщо книга лякає їх.
Світлана ПАВЛИШИН