Вівторок, 30 Травня

Газ для населення — знову догори?

Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» оголосила про переведення клієнтів на новий річний тарифний план «Фіксований». Як повідомляє «Укрінформ» із посиланням на ГК «Нафтогаз України», це відбудеться з 1 травня. Ціна на газ від ГК «Нафтогаз України», яку компанія встановлює з 1 травня 2021 року і до 30 квітня 2022 року, становить 7,96 грн/куб. м з ПДВ, без вартості розподілу (доставки).

Про це повідомила пресслужба компанії, — інформує «Громадське». Зазначимо, що в грудні вартість газу за кубометр становить 6,33 грн. Зміни тарифу в компанії пояснюють «сезонним фактором та збільшенням гуртової ціни на блакитне паливо». Нагадаємо, наприкінці жовтня «Нафтогаз» встановив листопадову ціну на газ для населення за тарифом «Місячний» на рівні 6,33 грн за куб. м. Тоді газ порівняно з жовтнем здорожчав одразу на 34 %. Національний банк України прогнозує, що вартість природного газу влітку 2021 року вдвічі перевищить вартість минулого літа.

Як передає «Укрінформ», про це йдеться у щоквартальному Інфляційному звіті за квітень 2021 року, оприлюдненому на сайті НБУ. «Очікується, що влітку вартість природного газу більш ніж удвічі перевищуватиме цінові мінімуми минулого літа. Відтак внесок газу сформує більше третини річної адміністративної інфляції в ІІ кварталі», — йдеться в прогнозі.

«Ми повинні розуміти, що Україна не забезпечує себе повністю газом власного видобутку і, відповідно, частину газу ми купуємо з зовнішніх джерел. І ціни з різних джерел є різними, тому десь встановлюється середня ціна, щоб врахувати ціни від різних постачальників на ринок України, — розповідає у коментарі «Ратуші» економіст Ігор Лисий. — До минулого року у нас базою для розрахунку ціни була ціна в Німеччині, на відповідному газовому хабі, й це був орієнтир для наших цін. Потім ми почали рухатися до встановлення повноцінного ринку газу в Україні й намагалися ціни формувати відповідно, давати можливість різним компаніям виходити на ринок. Тому що до цього часу в нас була монополія «Нафтогазу». Міжнародний валютний фонд теж вимагав цієї монополії позбутися, адже конкуренція цін — це найкраще, позитив для споживачів. Тому до останнього часу цей процес рухався вперед, але коли в 2020 році постачальники газу, газорозподільні компанії власники, навіть той самий Фірташ (дві третини таких компаній в Україні належать йому, отже це є точно монопольне становище) вирішили собі попіднімати ціни так суттєво, і це викликало, звісно, обурення в громадян, які за рівнем своїх доходів недостатньо спроможні сплачувати такі високі тарифи, і до кінця не зрозуміло, за що. Тому Кабмін ухвалив рішення повернутися до ручного управління ринку газу і встановив обмеження максимальної ціни. Але це не сподобалось МВФ, і через це, зокрема, Україна не отримала черговий транш, який обіцяв надати МВФ, і сьогодні уряд намагається знову хоча б частково повернутися до цих механізмів, які б були максимально наближені до ринкових. Ми маємо багато компаній, які конкурують своєю ціною, а люди можуть обирати ціну, яка їх найбільше влаштовує», — додав Ігор Лисий.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply