Четвер, 28 Березня

«Гріхи тіла не є найтяжчими»

Що насправді сказав Папа Франциск на тему дошлюбного сексу — пояснює отець Бойко

Нещодавно, 2-6 грудня, Папа Римський Франциск здійснив Апостольський візит на Кіпр і до Греції. У літаку, який прямував до Риму, він вийшов до журналістів, щоби відповісти на їхні запитання. Після цієї пресконференції українські ЗМІ рясніли гучними заголовками, мовляв, Папа під час візиту заявив, що дошлюбний секс не є великим гріхом. Львівський священник, синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ  Юстин Бойко на своєму сайті justyn-studyt.com пояснює, чому українські журналісти неправильно протрактували слова Глави Церкви.

Він розтлумачив контекст, у якому прозвучали слова Понтифіка стосовно цієї теми. На борту літака була присутня журналістка відомої французької газети Le Monde — Сесіль Шамбро. Вона поставила Папі Франциску кілька питань щодо ситуації, яка склалася нещодавно у Католицькій Церкві у Франції.

«Справа ж полягала у тому, — пише отець Юстин, — що 22 листопада цього року в одному з відомих французьких журналів вийшла величезна стаття про архиєпископа і митрополита Парижа преосвященного Мішеля Опеті. Автор статті звинувачував ієрарха в тому, що він у 2012 році, не будучи ще єпископом, але генеральним вікарієм єпархії, мав сексуальні стосунки з однією з парафіянок. При цьому в статті не шкодувалося критики у бік архиєпископа щодо його авторитарного управління єпархією і надто імпульсивного характеру, який шкодить єдності пастви».

Очевидно, що ця новина миттєво розійшлася французькими ЗМІ як також соціальними мережами. «Сам архиєпископ Опеті у своєму інтерв’ю відомому християнському журналу «La Croix» публічно визнав, що «не порадив собі у ситуації зі особою, яка багаторазово з’являлася у його присутності. Я довірився у цій справі моєму духівникові і повідомив про це церковні власті». При цьому архиєпископ заперечив факт про повноцінний сексуальний зв’язок зі згаданою особою і у своєму листі до вірних перепросив усіх, кому міг дати згіршення. У цьому ж листі він також сказав, що його «дуже стривожили нападки на мою адресу. Сьогодні я — сказав архиєпископ Опеті — дякую Богу за те, що в моєму серці панує умиротворення. Я дякую багатьом людям, які виявили до мене довіру і прихильність протягом останніх днів. Я молюся за тих, хто, можливо, бажав мені зла».

25 листопада цього року архиєпископ і митрополит Парижа Мішель Опеті написав листа до Папи з проханням про зречення. Зробив це, як сам стверджує, не тому, що відчуває провину, але для того, щоби запобігти поділам, які завжди виникають там, де існують підозри та втрата довіри. 2 грудня 2021 р., тобто в сам день початку Апостольського візиту Папи Франциска до Кіпру і Греції, у Ватикані офіційно повідомлено, що Святійший Отець прийняв зречення преосвященного Мішеля Опеті.

При цьому як Папа, так і немало свідомих католиків у Франції прекрасно розуміли, що архиєпископ Опеті був цілево усунутий як комусь дуже невигідний через накручування зацікавленими у його відставці суспільної напруги за допомогою французьких ЗМІ. Це зовсім не означало, що згаданий ієрарх є цілком безгрішним, адже він сам особисто публічно визнав, що не до кінця витримав випробування, з яким зустрівся», — пише отець Юстин Бойко.

Отож, французька журналістка Сесіль Шамбро запитала Понтифіка, чому так швидко було розглянуте прохання про зречення архиєпископа і митрополита Парижа. Також вона поставила Папі ще два питання, стосовно результатів праць незалежної комісії, яка досліджує питання сексуальних надужиттів над неповнолітніми у Католицькій Церкві в Франції впродовж минулого століття.

Папа Франциск на запитання про архиєпископа Парижа Мішеля Опеті, з одного боку, чітко ствердив, що той вчинив гріх, але водночас, на здивування всім тим, які очікували різкого засудження архиєпископа, який і так постраждав не тільки від власного гріха, але від людського лукавства, звернув увагу на більші гріхи, на які мало хто звертає увагу, каже отець Юстин.

Для того, щоб полегшити розуміння суті вислову Папи, отець Юстин Бойко  подав в українському перекладі повний текст діалогу Понтифіка з французькою журналісткою Сесіль Шамбро (італійський оригінал можна знайти на інтернет-сайті Ватикану). Отож, відповідно до нього, дослівно Папа сказав «(…) це була його (Архиєпископа. — Ред.) провина, провина проти шостої заповіді, але не суцільна, а (провина. — Ред.) дрібних ласк і масажів, які він робив: так виглядає обвинувачення. Це гріх, але він не є одним із найтяжчих гріхів, тому що гріхи тіла не є найтяжчими. Найсерйозніші гріхи — це ті, що мають більше «ангельської (подоби. — Ред.)»: гордість, ненависть… це серйозніше».

Священник також зазначив, що українській журналістиці катастрофічно бракує фахівців, які б розуміли зсередини церковну і взагалі релігійну тематику та вміли її належним чином подати суспільству.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply