Небезпечний рух «Редан» шириться містами України
Останніми днями містами України шириться інформація про так званий молодіжний рух ПВК “Редан”, який вперше зафіксували на території росії – підлітки збираються великими групами в громадських місцях і влаштовують бійки, пише «Еспресо».
У кількох містах повідомили про такі зборища підлітків. Зокрема, як пише видання “Галка”, в неділю, 26 лютого, кілька десятків підлітків бігали центральними вулицями Івано-Франківська у пошуках опонентів. У поліції кажуть, що, на щастя, ніхто під час цього не постраждав. А 27 лютого ситуація повторилася у Львові. Як повідомив депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич, сталася масова бійка підлітків біля ТЦ “Форум”. На місці працювали кілька екіпажів поліції, які призупинили дії підлітків.
Як пише Українська правда, у росії молоді люди, які є прихильниками цього руху, також називають себе “павуками”, зображення яких з цифрою 4 носять на одязі. Появу субкультури пов’язують з японським аніме-серіалом “Hunter x Hunter”. Підлітки вважають себе “неформалами”, і стверджують, що не мають жодного стосунку до військових формувань.
Представники субкультури виступають проти футбольних фанатів, мігрантів і вихідців із Кавказу, пише «Твоє місто». ПВК – приватна військова компанія, однак учасники цієї субкультури стверджують, що така назва лише жарт. Очолює цей рух хлопець на ім’я Алі. Він гравець у Dota 2 і Counter-Strike.
Підлітки влаштовують бійки найчастіше з “офніками” (сучасна назва гопників та хуліганів), також зі “скінхедами”. Свої меседжі “редани” поширюють у телеграм-каналах.
Ймовірно, рух «Редан» створили у вересні 2022 року, проте вірусна популярність до них прийшла лише у лютому 2023 року після подій у московських ТЦ. Тоді представники ПВК «Редан» влаштували масові сутички з футбольними фанатами, і поліція затримала декількох підлітків, порушивши проти них кримінальні справи. Початкова мета цієї субкультури – протидія булінгу неформальних підлітків. Саме для цього вони почали збиратися у групи, але в результаті це вийшло з-під контролю.
Відео з закликами вступити до так званого ПВК «Редан» набирають велику кількість охоплень у соцмережі Tik-Tok. Уже є канал у Telegram «ЧВК Україна», де створені чати для залучення підлітків до небезпечного угруповання з Києва, Рівного, Луцьку, Львова та Донецька. В Україні зштовхування різних субкультур сталися вже в Полтаві, Дніпрі, Харкові, Києві.
Начальниця відділу ювенальної превенції в Івано-Франківській області Алла Бойчук повідомила “Галці”, що у Франківську всіх учасників зібрання встановили. Правоохоронці працюють з ними та їхніми батьками.
“Повідомлень щодо якихось протиправних дій до поліції не надходило – щодо порушень громадського порядку чи нанесення тілесних ушкоджень. По дорозі вони кричали “Слава Україні”, як вони кажуть, біля адміністрації заспівали гімн та розійшлися. І що ніякого насилля не було, і добре, що так сталося… По Україні пішла хвиля такого. Ми знаємо, що ця субкультура активно розвивається у росії. Ми відпрацьовуємо це разом зі співробітниками кіберполіції, вивчаємо акаунти та соцмережі, чи це не була інформаційна війна і чи цих дітей не залучалися до цього”, – сказала Алла Бойчук.
Також у поліції зазначають, якщо ви стали очевидцем скупчення молодих осіб та бачите загрозу бійки, терміново сповіщайте на оперативну лінію – 102.
“Провокування масових бійок серед молоді і підлітків – спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні. Тож ми вкотре закликаємо батьків спілкуватися із дітьми, звертати увагу на їх поведінку, коло спілкування і способи проведення дозвілля”, – кажуть київські поліцейські.
Депутат Львівської міської ради Ігор Зінкевич: «Шановні мешканці Львівщини, випадок, який мав місце біля ТЦ «Форум», а саме масове зібрання підлітків, які перейняли атрибути, пов’язані з напрямом створеного росією руху «ЧВК «РЕДАН», викликало суспільне невдоволення, адже цей рух – напрям молодіжної субкультури, яка нібито виступає за свободу вибору індивідуального стилю та засуджує насильство з боку «офників» (представники субкультури, які обожнюють культ грубої сили і вважають за краще будь-які питання вирішувати бійкою), скінхедів, «неросійських» (особи не слов’янської зовнішності) та інших подібних груп. Члени цього руху для самоідентифікації використовують символіку павука, носять довге волосся та одягаються у вільний одяг. У свою чергу, утворився рух «ЧВК АНТИ РЕДАН», який виступає проти руху «ЧВК «РЕДАН», які закликають до протистояння між вказаними течіями.
Також появу в рф субкультури «Редан» пов’язують із керівництвом ПВК «Вагнер» (незаконне збройне формування, яке заснував російський олігарх та підприємець Євген Пригожин).
Вказаний молодіжний рух поступово набуває ознак суспільно-політичного, характерного за своєю суттю до «лівих» ідей (неокомунізм, анархізм тощо). Найбільшого поширення ідеї «Редану» набули серед підлітків віком від 13 до 17 років.
У лютому 2023р. був утворений Telegram-канал «ЧВК Редан Львів», на який підписані більше 1200 інтернет-користувачів. Переважно все спілкування у цьому Telegram-каналі зводиться до публікації вірусних фото-, відеоматеріалів та обопільних нецензурних висловлювань між підписниками спільноти.
Ми закликаємо не вестись на пропаганду країни-агресора, не створювати масові зібрання, які нікому не потрібні».
Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА