Вівторок, 30 Травня

«НІ — могильним мародерам»!

Процвітання «чорної археології» та «могильного мародерства» на Львівщині — це результат байдужості органів місцевої влади. Саме так вважають представники громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «ПАМ’ЯТЬ», які зробили з цього приводу серйозну заяву.

«З розвалом СРСР, через слабкість нової української влади, в Україні активно почала розвиватись «чорна археологія». Озброєні новітніми засобами пошуку чорних і кольорових металів сотні «шукачів» кинулись вичищати з української землі все те, що було заховано чи згублено в землі впродовж тисячоліть. Процес розграбування історичних цінностей триває і сьогодні! — стверджують представники «Пам’яті» у своєму зверненні. — З часом, окрім «білих пошуківців», з’явились і так звані «чорні», або «могильні мародери», які почали шукати скарби у цивільних похованнях, а пізніше масово «зарились» у військові поховання, яких є безліч на всій території України. Не винятком стала і Львівщина».

У 2005 році, як альтернативу «могильним мародерам» було створено громадську організацію «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». Впродовж  15 років діяльності Товариство намагалося йти попереду «могильних мародерів», щоб швидше від них знайти, ексгумувати і перепоховати останки загиблих воїнів, таким чином вберігши поховання від плюндрування, пограбування та знищення. Десятки звернень і пропозицій до влади, як центральної так і на місцях, з проханням розпочати боротьбу проти «чорної археології» і «могильного мародерства» залишились без відповіді. Впродовж усіх цих років, організація проводила пошук захоронень, ексгумацію та перепоховання на власному ентузіазмі, без будь-якої фінансової підтримки з  боку місцевої влади, що зменшувало активність Товариства і збільшувало можливості «могильних кротів».

Що цікаво, власне «могильним мародерам» — державне фінансування не потрібне, вони живуть за рахунок  продажу тих речей, які вкрадуть у загиблого солдата, тому діють швидко, бо кожна  розрита могила — це свіжі гроші!

«Їм не потрібно місяцями виробляти дозволи на пошук, а потім ще й на ексгумацію, — констатують члени ГО «Пам’ять». — Сніг зійшов, і пішла лопата «копача» трощити чужі кістки у військових захороненнях, а пошуківці з «Пам’яті» сидять вдома до початку літа і мріють, що незабаром, можливо, прийде дозвіл Міністерства культури України на пошукові роботи, а депутати  ЛОР та чиновники  ЛОДА  нарешті ухвалять рішення щодо фінансування ГО «Пам’ять» (йдеться про 60 000 гривень на рік!), щоб нарешті можна було зібрати і перепоховати тих, хто своїм життям забезпечив мир, спокій і добробут сьогоднішніх поколінь».

Всупереч усім перешкодам, за 15 минулих років членам Товариства вдалося віднайти і перепоховати близько 1 800 останків воїнів, які загинули у роки Першої і Другої світових воєн, визвольної боротьби та внаслідок політичних репресій.

На жаль, більшість із пропозицій «Пам’яті» так і не були розглянуті владою, а деякі з них — навіть навмисне «зарубані»! Найбільш популярна відповідь на звернення — «немає коштів». «Єдиним просвітом у «темному царстві» став період з 2014 по 2019 роки, коли Львівська обласна державна адміністрація, завдяки її тодішньому керівнику Олегові Синютці, нарешті почула наші благання і ми отримали довгоочікуване фінансування. Львівська обласна рада, на жаль, і далі відмовчувалась! — згадують нині хороші часи громадські діячі. — І ось настали «чорні» для нашого Товариства 2019 та 2020 роки! Прийшла нова влада і позбавила Товариство «Пам’ять» фінансування, а відповідно і можливостей провадити вкрай потрібну діяльність, від якої відмовилось більшість органів місцевого самоврядування у Львівській області, хоч у Законі України «Про охорону культурної спадщини» чітко зазначено, що відповідальність за збереження різного роду історичних пам’яток (зокрема поховань) несуть органи місцевого самоврядування!

Запитання до влади, що робити з останками воїнів, які залишаються об’єктом пограбування, — залишилось без відповіді! Запитання до влади, що робити з 130 ексгумованими і не перепохованими останками воїнів, — залишилось без відповіді! Запитання до влади, куди перепоховати останки воїнів, — залишилось без відповіді! Чому нам відмовлено у фінансуванні у 2018 — 2020 роках — теж відповіді немає»!

Підготував Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply