П’ятниця, 2 Червня

Оголена освіта

У Національному університеті «Львівська політехніка» працює спеціальна комісія для вивчення дій доцента цього навчального закладу. Як зазначає «Захід.нет», ідеться про 59-річного викладача Інституту комп’ютерних наук «Львівської політехніки» Дмитра Зербіно. Під час електронного тестування з дискретної математики за правильну відповідь перед першокурсниками виникали картинки, частина з яких містить зображення оголеного тіла.

До комісії, що почала роботу 14 грудня і вивчатиме ситуацію впродовж тижня, увійшли представники університетської комісії з етики, а також фахівці з кафедри педагогіки, прокоментувала «Громадському» керівниця центру комунікацій «Львівської політехніки» Наталія Павлишин. Окрім цього, працюватимуть фахівці з інформаційного забезпечення, юристи та інші, кажуть у пресслужбі. Дмитро Зербіно — кандидат технічних наук, доцент кафедри автоматизованих систем управління Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка», викладає в університеті понад 20 років. На час роботи комісії його відсторонили від викладацької діяльності.

Комісію створили після того, як запис частини онлайн-заняття, де студенти запитують викладача про особливості контрольної, яку він їм запропонував, оприлюднили в ЗМІ. До того це відео поширювали в чатах студентів, згодом про нього написала у фейсбуці випускниця Львівської політехніки Наталія Кіндратів.

На відео викладач не заперечує, що такі картинки в контрольній є. Він та студенти дискутують про те, чи є ці зображення порнографією. Студенти наголошують, що частина з них неповнолітні, а картинки містять зображення статевого акту. І цитують з інтернету визначення порнографії. Викладач називає ці візуальні матеріали релаксаційними та пов’язаними зі зняттям стресу. А їхню появу в тестовому завданні — частиною «японської методики», суть якої полягає в тому, що навчання має відбуватися з задоволенням. Викладач зазначає, що можна обрати, які картинки з’являтимуться, а якщо зображення не подобаються, то можна відвертатися від екрана або заплющувати очі. В процесі розмови з’ясовується, що «щось пішло не за планом» у програмі візуального наповнення контрольної. За словами студента, коли він вибрав зображення замку, під час наступного питання йому все одно відкривалися оголені тіла. Викладач відповів, що так не має бути і що цей момент він доопрацює. Дмитро Зербіно також сказав, що врахує думку студентів, і запропонував їм обрати, які саме картинки розміщувати в тестуванні. На запитання, чи можна без картинок, сказав, що тоді це не відповідатиме методиці навчання.

За словами речниці Львівської політехніки Наталі Павлишин, наразі Дмитро Зербіно не коментує ситуації: «Щоб оцінка була об’єктивною, він не дає жодних коментарів. Але я думаю, що після того, як будуть якісь висновки, можна буде поговорити і з викладачем».

Як зазначила Наталія Кіндратів «Громадському», такі зображення в контрольній викладача є вже кілька років, і про це відомо студентам і викладачам кафедри: «Ця програма існує давно, і викладач не заперечує цього факту, каже, що це нова методика викладання. Я так розумію, що ніхто з цим нічого не робив».

У коментарях під постом Наталії Кіндратів чимало студентів та випускників університету хвалять Дмитра ЗЕРБІНО як викладача і як людину. «Ми, студенти ІКНІ, захищаємо Зербіно, не тому що «несвідомі», а бо знайомі з ним особисто. Всі розуміють, що таким картинкам не місце на заняттях. Але неможливо читати, як «описують» його люди в коментах, які поняття не мають, хто він такий. Тому я вас з ним познайомлю: Зербіно — дивакуватий геній-добряк. Кілька фактів: 1. Поводиться щодо студентів і студенток асексуально. Ніколи ні до кого не домагався, і уявити таке складно. 2. Ніколи не принижує студентів, завжди в гарному настрої. 3. На парах у нього повна аудиторія, студенти уважно слухають, а потім заробляють “+” за правильну відповідь. 4. Його неможливо підкупити. Не міняв свою курточку кольору хакі з десяток років. 5. Неймовірно розумний і пише свої проєкти мовою Асемблер(!!!). Якби він був би збоченцем, жодна дівчина в коментах не написала б на його підтримку», — зазначає Iryna Kmet. Натомість один зі студентів, які записували відео, каже, що зображення, які були в тестуванні, викликають у нього стрес. За словами Наталії Кіндратів, студенти, які зняли відео спілкування з викладачем, дуже не хотіли розголосу. Адже після того, як записи поширилися студентськими чатами, їх почали цькувати й залякувати: «Вони бояться, що їх завалять на сесії, бояться проблем». Водночас є чимало хейтерських коментарів під дописом Наталі Кіндратів, написані здебільшого з акантів ботів.

Студенти університету збирають підписи на підтримку Дмитра Зербіно, які планують передати в ректорат, створили чат з позитивними відгуками про нього в телеграмі. «Досі жодного разу не було скарг ні від студентів, ні від їхніх батьків, — каже проректор вишу Олег Матвійків у коментарі «5 каналу». — Якщо там використовували картинки відвертого характеру, це неприпустимо і неприйнятно однозначно. Якого характеру були картинки, зараз не можу оцінити». Як випливає з відеозапису лекції, викладач вважає, що закону не порушував, бо показував картинки для відволікання від контрольної, а не для копіювання. Нагадаємо, стаття 301 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за «виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів». Мінімальна санкція статті передбачає штраф у розмірі 17– 68 тисяч гривень, арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років.

Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply