Субота, 4 Лютого

Пенсія з карточки: не все так солодко

Чи можуть пенсіонерів змусити перейти на обслуговування в банки?

З 1 вересня поточного року змінюються правила виплати пенсій та державної допомоги, і пенсіонерів та інших отримувачів соцвиплат повинні перевести на банківські картки. Лише пенсіонери, що досягли 80-річного віку, люди з інвалідністю, особи, що потребують постійного стороннього догляду, мають право вибору: або доставку виплати Укрпоштою, або отримання в банку.

Але чи стовідсотковою  і «до виконання» є ця Постанова Кабміну? Можливо, як і раніше, пенсію можна отримувати на пошті, не переходячи на картки, як нині й роблять 3,5 мільйона пенсіонерів, отримуючи пенсію через Укрпошту? По завершенню реформи в Укрпошті будуть отримувати виплати лише 1 мільйон пенсіонерів кількох категорій. А решта 2,5 млн просто і легко перейдуть на обслуговування у банки? Але чи просто?

У багатьох українських селах — ні доріг, ні банків. Ні банкоматів. Не згадуючи вже про те, що такі нововведення для стареньких мають бути підготовленими і супроводжуватися освітньою кампанією. Якщо обіцянки Пенсійного фонду України зреалізуються, то вже з вересня 2021 року літнім бабусям і дідусям доведеться «діджиталізовуватись», із прокльонами опановуючи банкомат, і навчитися, оминаючи шахраїв-порадників, знімати гроші з картки. А от розплатитися карткою, скажімо, в селі просто нема де — в магазині приймають готівку і встановлювати термінали для оплат не планують.

Гіпотетично добрі наміри та плюси банківського обслуговування для людей поважного віку (особливо тих, хто проживає у сільській місцевості) моментально перетворюються на великі проблеми. Схоже на те, що алярмовий перехід «на картки» зумовить більше складнощів, ніж зручностей, а ще, враховуючи пандемію, становить навіть ризик для здоров’я, коли потрібно автобусом, де є велике скупчення людей, дістатися до найближчого населеного пункту, бо більшість пенсіонерів мешкає в селах та невеликих містечках, де або взагалі немає відділень банків, або вони нещодавно закрилися. Будьмо відвертими: пенсіонерам неможливо буде самостійно зняти кошти в будь-який момент. Потрібно раз на місяць їхати до найближчого банкомата (добре, якщо в межах одного населеного пункту, часто — в інший), додатково витратити гроші на проїзд або просити зняти кошти родичів чи знайомих. І добре, якщо в тому банкоматі ще будуть кошти. А може, доведеться приїхати ще раз. Ще потрібно не тільки оформити картку, а й періодично проходити обов’язкову ідентифікацію в банку. І це неповний перелік проблем, з якими стикаються пенсіонери.

Не вірите? Давайте цифрами: нині зі ста міст, сіл та смт банківські відділення та банкомати є лише в чотирьох. Але і ця статистика погіршується.  Тільки за останні 5 років банківська мережа зменшилася на 40 %. Впродовж  2020 року кількість банківських відділень скоротилася майже на 870 одиниць, а вся банківська система налічує лише 7134 відділення.

Та найголовніше — похилий вік, наявність захворювань (чи інвалідності) часто роблять процес отримання пенсії надзвичайно складним навіть поза межами власного дому. Можна скільки завгодно критикувати листоношу, який тільки приносить свіжу газету та кошти додому, а й приймає оплату за комунальні послуги, але схоже, що з часом у них ще доведеться перепрошувати.

Отже, підсумовуючи, наголосимо, що ПЕНСІОНЕР САМ ОБИРАЄ МІСЦЕ ОТРИМАННЯ ПЕНСІЇ — у відділенні Укрпошти (доставить листоноша) чи у банку на платіжну картку. Як визначено в нормативно-правових актах, що регулюють виплату та доставку пенсій, виплату пенсії можуть проводити підприємства поштового зв’язку або банківські установи.

Дарина РОМАНИШИН

до теми

Несподіваним наслідком «банкоматизації» отримання пенсій стане і скорочення передплати на друковану пресу на понад 30 % від загального обсягу. А мова йде про понад 1249 всеукраїнських, 1363 обласних і районних видань, які існують завдяки передплаті в регіонах. Яку альтернативу запропонують посадовці видавцям, коли редакції почнуть закриватися через вимушене скорочення тиражів? Особливо це стосується східних областей, де на всіх потужностях працює рупор російської пропаганди. І, головне, яку альтернативу посадовці запропонують українцям, для яких друкована преса часто залишається єдиним джерелом інформації?

Share.

Leave A Reply