Понеділок, 5 Червня

«Птах» зі спецефектами

Артбук із віршами Жадана та концерт за участі Мар’яни Садовської, Христини Соловій, «Мертвого півня», «Братів Гадюкіних»

Відомий і популярний український поет, волонтер, номінант на Нобелівську премії з літератури Сергій Жадан, співзасновниця культурної платформи «Ковчег «Україна» Ярина Винницька, співачка Христина Соловій, учасник гурту «Мертвий півень» Роман Чайка, музиканти гурту «Жадан і Собаки» Євген Турчинов та Артем Дмитриченков, учасник «Братів Гадюкіних» Михайло Лундін презентували у Львові книжку «Птах: вірші, що стали піснями» – артбук від видавництва «Ковчег «Україна».

   Книжка має спецефекти: висічка, рисовий папір, копірка, дзеркальна фольга. Усі музичні композиції можна буде прослухати за QR-кодами. Книжка теж звучить, розповідають автори проєкту: декілька шарів рисового паперу нагадуватимуть шарудіння снігу в пісні «Сніг»; у пісні «Середні віки» через копірку можна буде залишити «стигми» людських гріхів на дерев’яній скульптурі Христа; у пісні «Вона» – відірвати перфорований папір у ритмі групи Kozak System, аби побачити цитату з пісні; прочитати пальцями шрифтом Брайля назву пісні «Торкатись». А ще в дзеркальні фользі, що проходить наскрізним декоративним елементом через усю книжку, кожен зможе розгледіти себе – так автори проєкту відсилають читачів до фейсбучного мему про те, що кожен у віршах Жадана впізнає себе. Замовити видання можна за посиланням http://surl.li/gnvwd

Співзасновниця культурної платформи «Ковчег Україна» Ярина Винницька, яка є куратором артбуку «Птах», поділилася своїми думками, чи на часі сьогодні видання дорогих книжок: «Артбуки – книжки для багатих – сказали нам в польському Інституті літератури. Мене ця фраза дуже зачепила. Адже мою книжку прирівняли до сумок Фенді і «важкого люксу». Та наші видання – таки справді haute couture – «висока мода» книжкової індустрії. Чи зараз на часі видання дорогих ексклюзивних книжок? Чи на часі поезія і концерти? У час війни можна закинути нам, що такі видання не є речами першої необхідності. Як і живопис чи поезія не є необхідними для виживання. Але якщо їх забрати, тоді постає питання – навіщо взагалі виживати? Наша культурна платформа спеціалізується на артбуках – це книжки-артефакти, книжки-арт-об’єкти, дорогі подарункові видання зі спецефектами. У такій книзі поєднуються три музи – літературний текст, графічний дизайн і ексклюзивна поліграфія – дизайнерський папір, висічка, фактурні лаки та інші ексклюзивні поліграфічні прийоми».

«Я згадую, як ми в білих рукавичках у бібліотеці Ватикану дивимось на ілюстрації Дантівської «Божественної комедії» Ботічеллі. І що б залишила нам епоха Ренесансу, якби в ті часи чуми, епідемій і постійних воєн хтось не вкладав у картини, церкви, мозаїки? Якби не було Лоренцо Медичі, який замовив Ботічеллі оформити комедію Данте? В цій ситуації я виконую роль Медичі, Сергій у нас Данте, а Ботічеллі – Марія Білінська, дизайнерка артбуку, – додає Ярина Винницька. – Сподіваюся, що через декілька століть хтось у білих рукавичках у бібліотеках Ватикану витягатиме цю книжку йдосліджуватиме її як коштовний артефакт».

Сергій Жадан вважає, що книжки треба видавати дорого: «Адже дешево видана книжка – неповага читача і до духів літератури. Книжки потрібно видавати красиво. Вони мають тішити око й руки тих, хто їх читає».

Всі кошти від його продажу видання підуть на підтримку ЗСУ, які і кошти з двох благодійних концертів на сцені Львівської опери 22 травня. Концерти стануть публічною презентацією артбуку «Птах: вірші, що стали піснями». Разом із Сергієм Жаданом того вечора на одній сцені виступатимуть Мар’яна Садовська – міжнародно визнана співачка у стилі world music, яку називають українською Бйорк, співачки Христина Соловій, Соломія Чубай, Уляна Горбачевська – етноспівачка, дослідниця української традиційної пісні, відомий джазовий музикант Марк Токар.

Саме під час цього концерту на сцену повернеться гурт «Мертвий півень» – вперше після багаторічної перерви. Звісно ж, у концерті візьмуть участь гурти «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма», а спеціальним гостем будуть «Брати Гадюкіни».

Наталя ДУДКО,

Фото «Еспресо.Захід»

Share.

Leave A Reply