П’ятниця, 2 Червня

Що збудують на тюремних гектарах?

Про «Великий розпродаж в’язниць» у Міністерстві юстиції заявили торік. Львів став у цьому розпродажі пілотним містом, а Львівська виправна колонія № 48 — першою в Україні тюрмою, проданою в приватні руки. Другим об’єктом, який виставлять на аукціон 26 червня, буде в’язниця № 51 в Одесі. У списку на продаж — понад 30 об’єктів, які вже не використовують як буцегарні.

Перший тюремний «пиріжок» — з молотка

407,5 млн грн — ціна, за якою Міністерство юстиції 3 червня продало Львівську виправну колонію № 48, що на вул. Хуторівка у Львові. Вартість майна колонії під час аукціону зросла у кілька разів. Про цю подію міністр юстиції Денис Малюська виставивши своє фото з дещо незрозумілим виразом обличчя у фейсбуці, написав: «Твоє обличчя, коли в’язниці розходяться як гарячі пиріжки)) Сьогодні на аукціоні продали перший лот – майно колонії №48 (Хуторівка, 2). Стартова ціна основного об’єкта — 132 млн 674 тис. 303 грн. 55 копійок. Ціна продажу за результатами торгів — 377 млн 500 тисяч  гривень. (йдеться про левову частину колонії, а решту продано за 30 мільйонів, тож разом 407 млн. — Ред.) Зростання ціни на аукціоні — ледь не у три рази!! У торгах взяли участь 7 учасників. Це перший продаж «Великого розпродажу в’язниць».

   «Нагадаю, розподіл виручених коштів відбуватиметься за принципом 30/70:

  – 30 % піде до державного бюджету;

   – 70 % піде на відбудову в’язничної інфраструктури, і «Великий розпродаж в’язниць» перетвориться на «Велике будівництво в’язниць». Тільки замість занедбаного і розваленого хламу, ми отримаємо нові в’язниці, які відповідають європейським стандартам та не є ганьбою для держави», — задекларував міністр.

Частину коштів з продажу саме львівського об’єкта залучать у будівництво нового СІЗО на вулиці Збиральній у Львові, щоб перенести туди слідчий ізолятор з вулиці Городоцької.

Детальніше про колонію площею в 13 гектарів

   Виправну установу на Хуторівці створили в 1946 році. Спочатку вона діяла як дитячий виправний центр, а з 1958 року її перепрофілювали в дорослу колонію. З квітня 1961 року установа мала суворий режим утримання. На її базі працював навчальний центр, де засуджених навчали за технічними спеціальностями. З лютого 2018 року Львівська колонія № 48 перестала функціонувати, засуджених перевели в інші виправні заклади.

Львівська виправна колонія складається з двох частин і має будівлі загальною площею 39,8 тис. кв м на земельній ділянці площею 13 гектарів.

Оборудка на півмільярда

   У четвер, 3 червня, Міністерство юстиції провело два аукціони з продажу колонії на онлайн-майданчику ProZorro.Sale, —  інформує «Захід.нет».

На перший аукціон виставили близько сотні об’єктів нерухомості, розташованих на ділянці площею 10,7 га. Стартова ціна лоту становила понад 132,5 млн грн. На аукціон подалися сім учасників, і найбільшу пропозицію подало ТзОВ «Девелопмент інжиніринг сервіс». Компанія запропонувала утричі вищу ціну за стартову вартість — 377,5 млн грн.

У другому лоті виставили на продаж три приміщення виправної колонії загальною площею 0,9 га. Стартова ціна становила 3,5 млн грн. У цьому аукціоні взяли участь дев’ять компаній. Переможцем визначили ТзОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар». Компанія запропонувала за майно колишньої колонії 30 млн грн, таким чином її пропозиція майже у 9 разів перевищила стартову вартість. Вислід був прогнозований, адже частина об’єктів на території вже тривалий час були в «Шувару» в оренді.

Міністерство юстиції найближчим часом має укласти угоди з переможцями торгів, і тоді аукціони вважатимуться офіційно завершеними.

За даними YouControl, архітектурна компанія «Девелопмент інжиніринг сервіс» заснована у 2015 році. Її власником є львів’янин, власник кількох будівельних компаній Тарас Зубик. Тарас Зубик є також  уповноваженою особою ПАТ «Львівський проектний інститут», що входить у групу компаній «SoftServe». Компанію вважають близькою до кола інтересів львівського бургомістра Андрія Садового. А власниками ринку «Шувар» є депутат міської ради Львова Роман Федишин та Андрій Чіпчар. Про Романа Федишина чули здебільшого всі, що ж до Чіпчара Андрія Романовича, то в аналітичній платформі YouControl він зазначений як засновник «Шувару», фірми «Рута» ЛТД і Науково-виробничої фірми «Тур». 407,5 млн грн — загальна сума продажу, і це без ПДВ.

25 % житла, решта – громадський простір

У вересні минулого року Львівська міська рада рішенням виконавчого комітету затвердила технічне завдання для інвестора, який захоче забудувати ділянку. Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев розповів у коментарі Tvoemisto.tv, що на території колишньої виправної колонії, яка займає понад 10 гектарів, має бути лише 25 % житла, решта — громадський простір. Зокрема йдеться про спорткомплекс, центр для пенсіонерів, мистецький центр, медіатеку, загальноосвітню школу зі спортивним майданчиком та дошкільний навчальний заклад на 100 місць. Під рекреаційні функції запланували відвести не менш як 10 %; передбачили загальноосвітню школу на 18 класних кімнат та дитячий садок на 180 місць. У переддень аукціону мер Львова нагадав потенційним покупцям виправної колонії про ці умови. На думку колишнього депутата Львівської міської ради Ігоря Телішевського, міський голова зробив таке звернення, щоб багато забудівельників, не наближених безпосередньо до нього, не заходили на цей об’єкт, розуміючи, що вони не зможуть там будувати.

«Підставна особа» Садового?

   Ігор Телішевський також заявив в ефірі проєкту «Народне Толк-Шоу» на телеканалі NTA: «Львівську виправну колонію № 48, що на вулиці Хуторівка, купила підставна особа мера Львова Андрія Садового». Він зазначив, що Хуторівську виправну колонію, яку Міністерство юстиції продало на аукціоні, хотіли придбати чимало інвесторів. Однак через умови, які виставила міська рада Львова, більшість компаній усунулись. Телішевський також додав: дивно, що таке майно купила не якісь відомі бізнес-холдинги, а людина, яку у Львові доти й не знали.

«І коли ми вивчимо, хто таки купив цю ділянку, хто цей інвестор Тарас Зубик, ми побачимо, що у його компанії статутний капітал — одна тисяча гривень. Компанія не брала участі у глобальних замовленнях. Єдине, що я знайшов, що ця компанія у Радехові провела технічний нагляд на 8-10 тисяч гривень. Все! Публічно у цієї компанії більше нічого немає», — сказав гість програми.

«Я вважаю, що це просто підставна особа міського голови. Розуміючи, що детальний план території може бути розроблений як він це бачить, там буде реалізовано те, що бачить міський голова», — додав Ігор Телішевський.

Замість колонії — креативний офісний кампус

«Девелопмент інжиніринг сервіс», яка придбала колонію за понад 377 млн грн, входить в групу компанії SoftServe. Компанія планує збудувати на колишніх тюремних гектарах офісний кампус. Про це повідомило Тvoemisto.tv.

Компанія ще раніше почала роботу над ідеєю створення офісного кампусу спільно з європейським арітектурним бюро. В кампусі мають намір об’єднати частину львівських офісів, а такою облаштують об’єкти для відпочинку, розвитку талантів. Окрім креативного простору, кампус стане знаковим футуристичним об’єктом. Також тут побудують школу, садочок та спортивну інфраструктуру. До створення проєкту залучать міжнародні архітектурні компанії.

«Ми давно розглядали можливість створення єдиного простору для наших команд. З появою конкретної ділянки під цей проєкт, робота над ним суттєво прискориться. Офісний кампус SoftServe стане креативним центром нашого міста та зразком офісів майбутнього», — прокоментував співзасновник та член Ради директорів компанії SoftServe Олег Денис.

За словами керівника компанії, на території кампусу збудують англомовні садочки та школи для дітей експатів (люди, які тимчасово або на постійній основі мешкають в країні іншій, ніж вони народились чи отимали громадянство. — Ред.), які працюють у SoftServe. Розпочнуть роботу над проєктом з наступного року. Попередньо запланували, що його реалізація триватиме 5-6 років.

Оборудка з людським обличчям?

Міські обранці підготували ухвалу щодо ділянки на Хуторівці, де прописали перш за все інфраструктурні проєкти, і лише після того — житлову забудову. Вже тепер у тому районі нема вільних місць у садочках, і люди змушені возити діток в інші райони. До того ж, якщо там буде хаотична забудова, перенаселений район, то зі Стрийської буде тяжко в’їхати в центр.

   Голова фракції «Європейської Солідарності» в міськраді Петро Адамик у коментарі «Ратуші» зазначив: «Я дуже позитивно оцінюю цей продаж. Бо це точно не того рівня пенітенціарний заклад, який би мав бути в Україні. Я радий, що об’єкт купила львівська компанія, і загалом їхні плани мені повністю імпонують. Я сподіваюсь, що вони дотримають цих всіх вимог.

Ми підготували ухвалу, щоб забезпечити інтереси міста в площині інфраструктури тощо. На найближчій сесії, чи через сесію, ухвала буде на порядку денному. Було рішення виконкому, і думаю, що ми рішенням сесії теж зафіксуємо, що отримає місто, або до того вони додадуть якісь гарантійні листи. Це декларативна річ, бо все одно вони отримують те, що можуть за законом.  А далі інвестори прийдуть чи до головного архітектора, чи на виконком, за містобудівними умовами і обмеженнями, і там вже будуть всі деталі наочно зазначені. Наскільки я бачу, то публічно ті люди, які купили, теж декларують такі речі, як ми хочемо. Те, що в них є бажання збудувати кампус для айтішників, — це точно краще, ніж житловий квартал, бо це оживить район, це робочі місця, сфера послуг. Школа, садочок — ми все в цій ухвалі будемо прописувати», — каже міський обранець.

Львів’яни цікавляться…

   З коментарів у фейсбуці:

Валерій Любарський: «Багатьом людям цікаво, якщо 1 га на Хуторівці продали за 1,4 млн доларів США, то скільки коштуватиме аналог в центрі Львова? Космос… ».

Олег Гнаткевич: «Цікаво, як відбувся продаж 48-ї колонії за наявності певних юридичних обтяжень, а саме кримінального провадження, яке розслідує місцевий орган поліції за фактом вчинення колишніми посадовими особами цієї колонії, у минулі роки, незаконного відчуження, шляхом приватизації державного майна!?».

 Зеник Гаєцький: «А де ж тепер ми будем утримувати злодіїв в законі — від ВРУ аж до сільради?»

Світлана АНДРОСЮК

Share.

Leave A Reply