П’ятниця, 29 Березня

Український «Шум» і його коди

Італійський рок-гурт Maneskin, який переміг на Євробаченні-2021, зізнався, що вболівав на конкурсі за представника від України – гурт Go-A. У соцмережах також сотні постів від користувачів на підтримку українських виконавців, пише «Бі-Бі-Сі Україна».

На пресконференції за підсумками конкурсу соліст гурту-переможця Даміано Давид на запитання, хто був його фаворитом, заявив: «Україна. Неймовірно». У соцмережах з’явилося відео, на якому представники Італії просять український гурт Go-A навчити їх пісні «Шум», з якою вони виступали на Євробаченні.

Відгуки в соцмережах

Україна посіла 5-те місце на конкурсі за сумою балів від журі країн-учасниць та голосів телеглядачів. За голосами глядачів – друге місце після Італії, за рішенням національних журі – дев’яте. Чимало користувачів і в Україні, і за кордоном зазначають, що такий низький результат від журі для України – несправедливий або й політично мотивований.

Громадська діячка, колишня народна депутатка Вікторія Сюмар прокоментувала так: «Україна на Євробаченні вкотре показує себе як один зі світових лідерів у сучасній музичній культурі. Пісня Go-A — не просто україномовна. Вона приклад, як з фольку можна зробити суперсучасну і круту електронну композицію, здатну захоплювати мільйони. І я щиро рада, що з 2014 року українська пісенна культура так стрімко розвивається. Не знаю, чи поїхав би гурт Go-A на конкурс, якби не було прозорого і чесного конкурсу на незалежному «Суспільному» мовнику. Не знаю, чи було б так багато нових талановитих гуртів, якби не квоти україномовних пісень і т. д. Зрештою, і талант-шоу на ТБ теж додають розвитку. Ми дуже талановита і пісенна нація. Але і державна політика має значення. Вірити і сприяти своєму. Давати простір розвитку без тиску і втручань. І тоді світ співатиме не лише «плакала», але й багато інших чудових українських слів. Вітаю Go-A, вітаю всіх нас».

Письменниця Тамара Горіха Зерня переконана, що « глядачі оцінили українських виконавців, журі — українського президента. І ніхто не переконає мене в іншому».

«Українська мова, українська мелодика, українські виконавці не просто конкурентоздатні, а викликають щире захоплення мільйонів людей по всій Європі, — пише користувач Тарас Шамайда. — Для успіху нашої культури і її поширення у світі варто лише подолати меншовартість, підтримувати своє і справжнє, а не тягнути штучний «русскомірскій» непотріб».

У твіттері європейці на захід від України також підтримують Go-A та зізнаються, що бажали їм перемоги, повідомляє «Бі-Бі-Сі Україна». «Україна отримала друге місце в телеголосуванні і мала найбільший розрив між телеголосуванням і балами журі. Я до біса зла на журі», — пише користувачка Маріса Ванзі. «Україна цілковито пограбована голосуванням журі», — обурюється Марк Емлін Еванс. «На мою думку, Україна — єдина на весь конкурс, хто зробив справжній номер на Євробаченні, — пише Literal Gasbag. — Все інше варіювалось від пристойних до жахливих пісень, які ви потенційно могли б почути де завгодно».

Але є й ті, хто впевнений: оцінки журі — справедливі, а номер України заслуговує критики. «Таке враження, що на цей конкурс посилають тих, хто не привезе перемогу в країну. Дорого це і гамірно», — пише користувачка Валерія Кияткіна. «Виступ огидний, демонстрація того, що буде після наркоти. Виски, злобне обличчя співачки і конвульсії танцюристів», — пише Вікторія Ручицина.

Гурт Go-A обрали для участі від України на Євробачення у 2020 році, тоді музиканти мали виконувати пісню «Соловей», пише «Суспільне». Однак через пандемію коронавірусу конкурс не змогли провести. Організатори Євробачення вирішили, що у 2021 році вже не допустять старі пісні. Водночас чи залишати вже обраних учасників конкурсу, чи проводити новий відбір, кожна країна вирішувала сама.

Go-A у своїх піснях поєднує український автентичний вокал, сучасні танцювальні біти, африканські барабани та потужний гітарний драйв. Музиканти гурту походять з різних міст України: засновник гурту Тарас Шевченко — з Києва, Катерина Павленко — з Ніжина, Ігор Діденчук — з Луцька та Іван Григоряк — з Буковини.

Культурні коди «Шуму»

Один з авторів ютуб-каналу «Твоя підпільна гуманітарка» Євген Лір проаналізував виступ Go-A щодо наявних у ньому культурних кодів: «Музиканти в монохромних костюмах зливаються з деревами навколо, і це не випадково. Гурт уособлює сили природи, що зібралися довкола вокалістки Катерини Павленко у формі класичного відьомського кола. Катерина – у підкреслено закороткій зеленій шубі Шуму. Шум – популярний персонаж ритуальних пісень – веснянок, точніше, їхнього різновиду – гаївок. Духа Шуму викликають з лісу і буквально рвуть на ньому шубу. Протягом виступу Катерина, як і Шум у гаївці, своїм співом, своєю енергією пробуджує природу довкола себе, яку уособлюють інші виконавці. Тому рух музикантів поступово пришвидшується. Шум – персонаж значно ширшої історії, яку розповідають усі народи земної кулі. Історії тисяч років спостережень, що породили сотні релігій і культів. Історії, з якої починається вся сучасна астрофізика і значна частина філософії. Історії про справжню силу, що впливає на пробудження природи. Історії сонця».

Євген Лір подає перелік зауважених у концепції виступу солярних символів, серед яких і сонце як символ весни та пробудження природи, і образ диску, який використовували в багатьох культурах, і алюзії до фільму «Трон», де від дисків, які фіксують усю інформацію про персонажа, залежить його життя, і образ сонця, що розпадається на тисячу сонць як відсилання до ядерної катастрофи, і сонце як ядро, що випромінює радіоактивні елементи, і поєднання наприкінці виступу німба зі справжнім світилом. «Шість способів показати сонце та його рецепцію культурою накладаються на інсценування давнього язичницького ритуалу в кібер-панк стилістиці», – резюмує Євген.

Але «справжня розв’язка історії розташована всередині – коли молодики сіють зерно (слова приспіву – «Сію, сію, сію конопелечки, сію, сію, сію зеленесенькі». – Ред.). Це єдиний фрагмент, що прямо перегукується з приспівом. Абсолютно все, що відбувається під час ритуалу гаївок, із прикликанням Шуму, із пробудженням природи від зимового анабіозу, потрібно заради цього моменту. Щоб почати весняні сівби, а далі збирати те, що проросло з минулої осені. Попри очевидну українську автентику, увесь виступ базований на пан’європейських архетипах сонця та великого відродження у природі. Таку магію, такий багатошаровий виступ представили Go-A», – зазначає автор каналу «Твоя підпільна гуманітарка».

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply