Війна за Тризуб
Школи, дитячі садочки, театри — установи та заклади, які підпорядковуються місту, змінюють свої вивіски. Інший дизайн, сучасний і стильний, та водночас інше наповнення — без напису «Україна» та зображення Державного Герба — Тризуба. Зате з гербом Львова. Заміна вивісок у школах триває з травня цього року і періодично спричинює спалахи обурення. «Зникли Тризуби з вивісок шкіл. Зникли Тризуби з районних адміністрацій. Немає Тризубів на ЦНАПах, які проводять Державну реєстрацію. І, нарешті, забрали у Львові Тризуби з вивісок відділів ведення Державного реєстру виборців», — пише на своїй фейсбук-сторінці громадський діяч Зеновій Гузар. У закидах на адресу Львівської міської ради лунали закиди в сепаратизмі та непатріотизмі.
Начальниця міського управління освіти Зоряна Довганик у коментарі «Захід.нету» зазначила, що міська рада «дуже дбає про національно-патріотичне виховання» і «ніколи в житті не йшла мова про те, щоб заборонити державну символіку». За словами чиновниці, таблички на всіх комунальних закладах освіти замінюють, щоб ознакувати заклади освіти, які є комунальними і за які відповідає місто: «Ми — єдине місто в Україні, яке має свою айдентику. Ще у 2008 році був розроблений брендбук, і відповідно до цього брендбуку зроблені всі зовнішні атрибути, наприклад, бланки, зовнішня реклама, таблички на комунальних закладах». Видання «Захід.нет» також розмістило фотографію школи, на якій є компромісний варіант — дві таблички: з державним Гербом і з гербом Львова.
Натомість директор СЗШ № 34 ім. М. Шашкевича Роман Гринчук відмовився розміщувати вивіску тільки з гербом Львова і замовив виготовлення таблички з трьома гербами: Тризубом, гербом міста і гербом школи, з написом «Україна, Міністерство освіти і науки України». За його словами, в міському управлінні його переконували, що не виконати наказ він не має права, бо це державна школа, і що дадуть йому догану. «Раз школа державна, тут мають бути державні символи, за які я та інші депутати першого демократичного скликання боролися», — зазначив він «Ратуші».
«Відповідно до наказу Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 184р від 04.05.2020 р. «Про проведення у відповідність до брендбуку елементів візуальної ідентифікації» керівників закладів освіти Львова зобов’язали (наказали!!!) привести відповідно до елементів брендбуку елементи візуальної ідентифікації, вивіски та бланки всіх видів документації до 01.06.2020 року, — написав директор на своїй фейсбук-сторінці. — Тепер на вивісках усіх навчальних закладів Львова (шкіл, гімназій, ліцеїв, дитячих садків, будинків школярів тощо) не ідентифікується держава Україна. Нема Герба — Тризуба. Бракує і згадки, що школи державні й підпорядковані Міністерству освіти і науки України. Отже, напевно, створена якась сепаратистська Львівська Народна Республіка». Пан Роман також додав, що така ситуація тільки у Львові, і наводить приклади таблиць на навчальних закладах у містах і селах Львівської та інших областей, де є зображення Тризуба, Прапора, назва Держави Україна, а також Міністерства освіти і науки України. Директор закликав Міністерство освіти і науки уніфікувати єдиний стандарт усіх вивісок навчальних закладів в Україні. Водночас він називає позицію інших директорів угодовством.
Правозахисник Юрій Танасійчук прокоментував «Ратуші», що законодавство визначає, де мають бути обов’язково державні символи, і це стосується органів державної виконавчої влади, урочистих заходів: «Щодо комунальних підприємств і використання державної символіки, то стандарти можуть встановлювати органи місцевого самоврядування і своїм нормативним актом вносити або додавати державний символ». Він також додав, що як громадянин не вважає, що державні символи мають бути повсюдно, на всіх постановах, будівлях: «Державні символи повинні мати належну пошану і використовуватись не будь-де, а у визначених місцях. Водночас замінювати вивіски в нинішній ситуації війни з Росією — не зовсім вдалий момент, бо виникає привід для зайвих дискусій».
Громадська діячка, викладачка Львівської національної академії мистецтв Олеся Дацко: «Я завжди запитую, навіщо роблять той чи інший крок? Міністерство культури стає Міністерством культури та інформаційної політики, але чи змінилося щось у його діяльності? Питання, скільки коштувала заміна вивісок для держави. В Академії мистецтв змінювали таблички з написом про Міністерство освіти і науки на Міністерство культури, в яке нас перевели, а тоді на Міністерство культури та інформаційної політики. Понад 10 вивісок коштувало приблизно 10 тисяч гривень. Якби в нас були вирішені абсолютно всі проблеми і гроші, можна було гребти лопатою і їх не було куди витратити, тоді ми могли б говорити про заміну вивісок. Але нехай покажуть кошторис заміни табличок для всіх закладів та установ, і я скажу, що це злочинно. В умовах, коли ми беремо кредити, коли в нас немає каналізації майже на ста вулицях Львова, коли варто було б закупити програми для онлайн-навчання для вишів, чи є доцільність у нових вивісках? Що зміниться від зміни таблиць, крім того, що заробить «відкати» чергова наближена до мера фірма?! Я цю господарку описую приказкою своєї бабці: «Що робила? Шила, порола і шила». Вважаю злочином витрачати кошти на такі бздури, не бачу жодного сенсу і жодного економічного обґрунтування».
Наталя ДУДКО