«Я це люблю»: рашисти без чізбургерів
Після 30-ти років роботи компанія McDonald’s остаточно йде з росії. Про це вона оголосила 16 травня.«Продовження володіння бізнесом у росії більше не є життєздатним і не відповідає цінностям McDonald’s», – йдеться у заяві.
Компанія планує продати усі свої ресторани в росії місцевому покупцеві. Однак новий власник не зможе використовувати бренд McDonald’s.
Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну сотні міжнародних компаній-гігіантів повністю або частково припинили свою діяльність у росії. Вони не хочуть заробляти гроші «на крові тисяч українців». Однак є компанії, які намагаються залишатися «поза політикою» та продовжують працювати, сплачувати податки та підтримувати економіку країни, яка щодня з неймовірною жорстокістю відбирає життя українців.
Що ж змушує бізнес йти або залишатися в росії?
За оцінками Єльської школи менеджменту, щонайменше 1000 західних компаній згорнули свою економічну діяльність у рф. Економісти виділяють три основні причини, через які компанії покидають російський ринок. Одна з них – втрата репутації, саме цей фактор став вирішальним для McDonald’s, пояснює кандидат економічних наук Андрій Новак.
Також, за його словами, є дві основні причини, які стимулюють компанії виходити з ринку росії – санкції та перебої в ланцюгах поставок.
«Наприклад, для компаній, які спеціалізуються на продажу обладнання, більший вплив мала не втрата репутації, а санкції. Бо коли підприємство купує обладнання, воно виходить перш за все з технічних характеристик, а не з іміджу і репутації. Тому коли заборонили конкретні види продукції постачати на конкретну територію, вони були змушені згортати там свою діяльність. Також є компанії, на які найбільший вплив мав розрив логістичних зв’язків, зокрема авіакомпанії, – зазначає економіст Андрій Новак. Утім, ряд корпорацій, попри все, і досі залишаються в росії. Кожна з них називає свої причини такого вибору: турбота про працівників, забезпечення необхідними для життя громадян продуктами та ліками».
Андрій Новак пояснює, що частина підприємств, які формально діють у рф і досі не оголосили про вихід з ринку росії, насправді уже в процесі виходу, однак намагаються зробити так, щоб цепринесло якомога менші втрати для підприємства, адже кожна компанія – це комерційна структура, і вона має одну мету діяльності – отримання прибутку і мінімізація збитків та втрат.
«Переважна більшість компаній, які залишили ринок рф – американські або європейські. Натомість азійські компанії майже не згортають свою діяльність у росії. На це може впливати різна урядова політика та сприйняття війни в Україні громадянами країн Азії. Інформаційно та санкційно країни Сходу значно менше підтримують Україну. Лише дві країни Азії запровадили санкції проти росії – Японія та Південна Корея. Натомість Китай, Індія, Пакистан, Тайвань, Індонезія, Малайзія – всі ці країни поки не оголосили ніяких санкцій проти рф. Відтак компанії цих держав не згортають діяльність у росії, адже їм немає чого боятися, порівняно з європейськими чи американськими корпораціями», – зазначає експерт.
Ринок росії привабливий для ведення бізнесу
«російський ринок об’ємний за кількістю споживачів. Також там є майже безмежне поле природних ресурсів. Надр землі, лісів, водних ресурсів і т.д. І вони набагато дешевші, ніж ті самі ресурси в Європі чи Америці. Ресурси для будь-якої компанії просто вигідно, – каже економіст Андрій Новак. – Для компаній процес виходу з рф доволі складний, але, за оцінкою економіста, критичних наслідків для підприємств він не матиме. Адже в структурі великих світових корпорацій російський ринок займає незначну частку. Так само, як і для країн, наприклад, для Китаю російська економіка займає лише 2% його зовнішньоекономічних відносин експортної індустрії. В інших державах ця часка може бути значно більшою , але в жодній країні, в жодній світовій компанії вона не є настільки великою, щоб вихід з російського ринку якось суттєво вплинув на фінансовий стан як компанії, так і країни».
А от для росії наслідки від санкцій, масового згортання компаній та ізоляції від міжнародного співробітництва будуть більш руйнівні. Ведення бізнесу в рф стає все більше невигідно, переш за все через санкції, які очевидно швидко не знімуть. Тому швидше за все компаніям скоро все ж доведеться піти.
«росія поступово буде перетворюватися на таку величезну, величезну Північну Корею. А санкційний негативний вплив на російську економіку зростатиме в геометричній прогресії, і ці наслідки в рф будуть відчувати все більше з кожним місяцем, – Андрій Новак. – А компанії, які під час кровопролитної війни в Україні не згортають свою діяльність у росії та продовжують спонсорувати вбивства наших громадян, найімовірніше заплатять за це своєю репутацією. Зазвичай корпорації, які втрачають репутацію, втрачають і споживача, який приносив їм прибутки».
Юлія ЯНІШЕВСЬКА