Загальмована вакцинація імені Ковішилда?
„Моновакцинна Україна імені Ковішилда уповільнила темп вакцинації… За добу в чотирьох областях України не штрикнули ні однієї дози вакцини, а загалом на вихідних вакцинували заледве дві тисячі зі сорока мільйонів”, — зіскрометив 15 березня у своїй програмі „Час Ч” журналіст Роман Чайка.
16 березня перша особа в Україні отримала другу дозу вакцини CoviShield для повноцінного щеплення проти COVID-19, крім того, першу дозу отримали ще 9 839 осіб, — повідомляє „Українська правда” з посиланням на телеграм-канал „Коронавірус_інфо”. Від початку кампанії, тобто з 24 лютого до 16 березня, в Україні проти коронавірусу щеплено 71 923 особи, з них 1 дозу отримали 71 922 особи, завершила вакцинацію (отримала 2 дози) одна особа.
За весь період вакцинальної кампанії найбільша кількість щеплених у Донецькій області (6 284 щеплення), найменша — у Житомирській області (1 441 щеплення). У Львові перше щеплення від коронавірусу вже мають 1879 осіб (з них 1843 — фахівці міських та обласних медичних закладів та 36 — громадські діячі), — повідомили в Центрі здоров’я та медичної статистики, — пише „Львівський портал”.
Нагадаємо, в Україні 24 лютого розпочалася кампанія з вакцинації населення проти COVID-19 вакциною Covishield виробництва індійського підприємства Serum Institute, яка є індійським аналогом (за більш критичною версією — лише генериком, тобто тільки подібною до прототипу) британської вакцини Oxford/AstraZeneca. А тим часом…
Низка країн призупинили використання вакцини AstraZeneca
Німеччина, Італія, Франція, Іспанія та Індонезія тимчасово зупинили використання вакцини від коронавірусу, розробленої Університетом Оксфорду та компанією AstraZeneca.
Федеральне міністерство охорони здоров’я Німеччини оголосило, що тимчасово зупиняє використання вакцини AstraZeneca за рекомендацією Інституту Пауля Ерліха (PEI), експерти якого дійшли висновку, що у зв’язку з повідомленнями про розвиток тромбів у деяких людей після вакцинації необхідні додаткові дослідження. Франція та Італія зробили відповідні заяви після рішення Німеччини.
Ще раніше в Італії вилучили партію цієї вакцини після смерті одного з вакцинованих, — інформує „Слово і діло”. Влада Іспанії щонайменше на 15 днів припиняє використання вакцини AstraZeneca. Індонезія теж відклала вакцинацію, очікуючи відповідь ВООЗ у зв’язку з побоюваннями через тромби, повідомляє міністр охорони здоров’я країни.
Нагадаємо, перед цим дев’ять європейських країн Данія, Норвегія, Ісландія, Італія і Австрія, Естонія, Латвія, Литва та Люксембург — тимчасово припинили щеплення свого населення від COVID-19 препаратом AstraZeneca через випадок утворення тромбів після застосування вакцини, — інформувало „Суспільне”.
Медичні фахівці Данії повідомляли про одного пацієнта із тромбом, який утворився після введення вакцини. Австрія теж припинила застосовувати вакцину після смертельного випадку, зумовленого порушенням згортання крові та тромбоемболії легеневої артерії.
Проте Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що немає жодних ознак зв’язку між вакциною та утворенням тромбів. А в оприлюдненій Європейським агентством із лікарських засобів (EMA) заяві зазначено, що кількість тромбоемболічних ускладнень у людей, які отримали вакцину AstraZeneca, не вища, ніж у населення загалом.
Померла лікарка, шпиталізована після щеплення AstraZeneca
Трагічний випадок стався 15 березня у Норвегії. Внаслідок тромбозу померла лікарка, шпиталізована після вакцинації від COVID-19 препаратом AstraZeneca. Вона була однією з трьох медпрацівників, яких шпиталізували через ускладнення, виявлені після застосування вакцини, передає ЧБІНФО.
Як інформує NRK, про це 15 березня повідомило норвезьке Агентство з лікарських засобів. За даними видання, вік лікарки — менш як 50 років. Нині фахівці вивчають наявність зв’язку між смертю жінки та введенням препарату.
Нагадаємо, трьох медиків в Норвегії госпіталізували з тромбами після вакцинації препаратом проти коронавірусу британсько-шведської компанії AstraZeneca. Про це повідомив Інститут громадської охорони здоров’я Норвегії в суботу, 13 березня, — передає „Слово і діло”. В інституті додали, що загальним для цих пацієнтів є зниження кількості тромбоцитів у крові. Директор установи Стейнар Мадсен розповів на пресконференції, що у померлої та двох шпиталізованих лікарів спостерігаються незвичайна картина ускладнень.
“Утворення згустків крові — не рідкість. Однак ми виявили дуже незвичайну комбінацію низької кількості тромбоцитів, тромбів у великих і малих судинах та крововиливів”, — сказав посадовець.
AstraZeneca спростовує чутки про побічні ефекти своєї вакцини
Компанія AstraZeneca, яка спільно з Оксфордським університетом розробила вакцину від коронавірусу, запевнила в її безпечності. Про це повідомляє агенція Reuters. За словами фармкомпанії, ретельний аналіз даних щодо вакцинації понад 17 млн людей у ЄС і Великій Британії показав, що вакцина не призводить до підвищення ризику виникнення тромбоемболії легень чи тромбозу глибоких вен. Усього ж AstraZeneca станом на
8 березня зафіксувала 15 випадків тромбозу глибоких вен і 22 випадки тромбоемболії легень у тих, кому вводили цю вакцину. „Ця кількість випадків — значно менша, ніж можна було б очікувати в разі виникнення природним шляхом у такій групі людей, і приблизно так само, як і в тих, кому вводили інші вакцини від Covid-19”, — підкреслюють в AstraZeneca.
Україна вдвічі переплачує за вакцину від коронавірусу
Міністерство охорони здоров’я закуповує вакцини Covishield проти коронавірусної хвороби COVID-19 за завищеними цінами і вочевидь саме тому видало незаконний наказ про заборону інформувати суспільство щодо виробників вакцин і цін на них.
Про це йдеться в програмі „Watchdogs. Розслідування” на телеканалі “Прямий”, пише „Четверта студія”. Як підрахували журналісти, наразі одна доза вакцини Covishield закупляється МОЗ за 29 доларів.
“МОЗ поки тримає в таємниці вартість вакцин, але ми знаємо, що загалом на індійські щеплення витратили вже понад півтора мільярда гривень. Міністерство вже двічі купувало валюту у державному “Укрексімбанку” саме для оплати вакцин. 8 лютого валюти купили на 1 мільярд і 370 мільйонів, 19 лютого — ще майже на 250.
Враховуючи курси валют на ті дні, ми знаємо, що Міністерству на закупівлю індійської вакцини потрібно було 58 мільйонів доларів. Сам Максим Степанов (очільник МОЗ. — Ред.) заявляв, що в Україну за контрактом з індійцями має заїхати ще 1,5 мільйона доз Covishield. Тобто разом із першою партією всього планується 2 мільйони доз.Тепер давайте порахуємо ціну вакцини. Два мільйони доз за п’ятдесят вісім мільйонів доларів, то виходить приблизно 29 доларів за дозу”, — йдеться у сюжеті.
„Така ціна — більш ніж удвічі вища за оголошену ціну виробника. На початку січня, коли першу партію вакцини відвантажували із заводу, голова індійського “Інституту сироватки крові” Адар Пунавала дав спонтанне інтерв’ю індійським журналістам і заявив, що на приватних ринках вакцина продаватиметься по одній тисячі рупій за дозу. Одна тисяча рупій — це приблизно триста вісімдесят гривень, тобто 13 доларів, плюс-мінус.
А купуємо ми цю саму вакцину по 29 доларів, виходить. Це близько 800 гривень. Переплата — понад 50 %. В юридичному розумінні — це особливо великі розміри”, — зазначив аналітик експертної організації “Statewatch” Гліб Каневський.
Захворів на коронавірус після першої дози вакцини — друга через 6 місяців, – МОЗ
Після вакцинації проти COVID-19 необхідно і далі дотримуватись протиепідемічних заходів і правил респіраторної гігієни. Якщо ви захворіли на коронавірус після першої дози вакцини, то другу потрібно відтермінувати на шість місяців, — йдеться у рекомендаціях МОЗ у ФБ, пише „Четверта студія”.
Чи можна тепер вакцинуватися CoviShield, а потім іншим препаратом? В інтерв’ю виданню „Фокус” інфекціоніст Юрій Жигарев висловив категоричну впевненість: „Ні. У кожній інструкції одне з протипоказань — вакцинація іншим препаратом. Це просто не досліджувалося. Ніхто не може сказати, які наслідки можуть бути через це”.
Медичний секонд: багаті країни зливатимуть нам залишки своїх вакцин
Також Юрій Жигарев, лікар-інфекціоніст і кандидат медичних наук, розповів „Фокусу”: „Якщо чесно, у мене немає однозначної відповіді на питання, що краще — вакцинуватися зараз або чекати рік, поки цю вакцину протестують на собі жителі іншої країни. Адже якщо чекати, то за цей час помре якась кількість людей, яких можна захистити. Є й інший момент: Pfizer в Україну потрапить тільки в рамках глобальної ініціативи Covax. Це означає, що багаті країни зливатимуть нам залишки своїх вакцин. Але чи використовують вони до кінця свої запаси чи ні, чи отримаємо ми 100 тис. чи мільйон доз — на ці питання відповідей немає. Тож це рішення залишається за вами: чекати Pfizer до червня-серпня або вакцинуватися нині тим, що є”.
Підготувала Світлана ПАВЛИШИН,
ілюстрація з «Радіо «Свобода»