Вівторок, 30 Травня

«Злодій кричав – ловіть злодія!»

Після Перемоги з хаотичності забудов користатиме вже центральна влада?

Міський голова Львова разом із іншими мерами міст виступив проти так званого «закону для забудовників». Справді, за-кон дуже суперечливий, проте чи справді мер Львова так завзято відстоює інтереси громади міста? Чи, може, власні кишені? Хто хоча раз стикався у Львові із сферою будівництва – знає, скільки в місті коштують ті самі містобудівні умови, кому ці гроші носять, а львів’яни вже роками за каденції Садового бачать хаотичну забудову міста. То може, варто, щоб таки був порядок?

На свято Андрія міський голова Львова Андрій Садовий оприлюднив допис, у якому виступив проти прийняття законопроєкту 5655. «Якщо хтось хоче мене привітати – прочитайте і поширте цей допис. Минулого тижня я починав своє привітання з днем місцевого самоврядування зі слів Григорія Сковороди: «Кожному місту – звичай і права». Забудьте про це. Група українських парламентаріїв вважає, що права мають усі, крім українських громад. Сьогодні Верховна Рада голосуватиме законопроєкт #5655. Усі голови українських громад категорично проти прийняття закону в такій редакції. Один приклад, що саме тут не ОК.

Згідно з пропонованим законопроєктом контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво.

   Нам пропонують керувати містом, але зав’язують руки. Мені дуже прикро, що це відбувається сьогодні. Ця реформа потребує широкого обговорення і можливості почути всі сторони процесу. Не можна говорити про місцеве самоврядування без місцевого самоврядування. Не вкурвлюйте місцеве самоврядування! Відкладіть розгляд законопроєкту #5655», – написав Садовий.

Цього ж дня нардепи прийняли цей законопроєкт і в Україні одразу з’явилась петиція про необхідність накласти вето. «Петиція з вимогою накласти вето на законопроєкт #5655 ще вчора набрала необхідну кількість голосів. Але ми не зупиняємо. Продовжуємо голосувати, щоб показати нашу рішучу позицію. Спільно з усіма мерами українських громад просимо про максимальне поширення!», – писав знову Садовий.

Видання dsnews.ua пояснює, чому Кличко, Садовий та Філатов об’єдналися проти «слуг народу»: західним донорам категорично не потрібні скандали навколо тих грошей, які вони пожертвують на відновлення України.

Володимир Зеленський та його партія створили собі нові можливості на повоєнний час. Але й нові проблеми також. Все це завдяки тому, що 13 грудня парламент підтримав законопроєкт №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності».

Шість місяців на перемогу?

Ініціатором цього закону виступила голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. Тепер його можна вважати візитівкою партії. Сама Шуляк посилено піарить своє дітище, наголошуючи на його ролі після війни. «Це демократичний інструмент для ефективної відбудови України після перемоги», – розповіла вона напередодні голосування. А 14 грудня, коментуючи ухвалення закону, вона знову заявила: «Ми розуміємо, що після перемоги почнеться відновлення нашої держави, і саме тоді дуже важливо буде мати прозорі та чесні процеси в будівельній галузі”.

Зрозуміло, що зараз цей закон не виглядає актуальним і навряд чи може схвилювати рядових українців. У нашого суспільства зараз зовсім інші турботи. Та й робота будівельної галузі після 24 лютого добряче загальмувалася.

Саме 14 грудня Держстат оприлюднив дані за січень – вересень 2022 р.: загальна площа нового будівництва житла становила 5,2 млн кв. м – це вдвічі менше, ніж за аналогічний період минулого року (10,8 млн кв. м). А загальна площа нового будівництва нежитлових будівель становила лише 2 млн кв. м — в 2,5 рази менше, ніж у січні-вересні минулого року (5 млн кв. м).

Однак новий закон, власне, і не розрахований на негайний ефект. Він набуде чинності лише через шість місяців після опублікування (і лише кілька статей буде введено в дію одразу або через три місяці). Схоже, саме через шість місяців «слуги народу» чекають на закінчення війни і початок надходження мільярдів євро та доларів від західних донорів на відновлення України. Ось тоді будівельна галузь стане головною. І цілком логічно, що центральна влада завчасно потурбувалася, щоб взяти містобудівну діяльність під свою опіку.

Не дивно й інше: законопроєкт №5655 насилу пройшов через Верховну Раду. За нього проголосували 228 нардепів за мінімально необхідних 226. Тобто Шуляк, загалом, пощастило. Проєкт підтримали лише 176 з 239 «слуг народу», решту голосів дали дві половинки колишньої фракції ОПЗЖ (11 – «Відновлення України» та 9 – «Платформа за життя і мир»), «Довіра» (12), «За майбутнє» (11), «Голос» (1) та позафракційні (8). «Європейська солідарність» та «Батьківщина» категорично відмовили цьому проєкту в підтримці.

Зазначимо, що за кілька годин до голосування за проєкт №5655 «слуги» провели через парламент кадрові перестановки у комітетах, запропоновані керівництвом фракції. Олена Шуляк отримала пост голови комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Це красномовно свідчить про те, яке велике значення надають сфері містобудування партія «Слуга народу» та її голова. Після війни це буде їхня головна фішка.

Чим можуть відповісти мери

Законопроєкт №5655 прийнято в першому читанні ще в липні минулого року. Навколо нього було багато дискусій. Як і слід було очікувати, проти виступили мери міст, які побачили у ньому наступ на місцеве самоврядування. Асоціація міст України 28 листопада вимагала істотно доопрацювати проєкт «для усунення порушень Конституції України, протиріч з Цивільним кодексом України та корупційних можливостей, закладених у цьому законопроєкті». Цю вимогу вона повторила 9 грудня, а перед самим голосуванням безпосередньо до депутатів парламенту звернулися мери Києва, Львова та Дніпра Віталій Кличко, Андрій Садовий та Борис Філатов. Їх точно не віднесеш до одного політичного табору, але з цього питання вони мають однакову позицію.

«Фактично це – законопроєкт, який повністю нівелює контроль міст за будівництвом. І створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. А тим, хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без впливу держави чи місцевого самоврядування! Таким чином, самовільне будівництво стає повністю легалізованим, порушуючи права і власників земельних ділянок, і мешканців громад», – заявив Віталій Кличко.

«Усі голови українських громад категорично проти прийняття закону в такій редакції. Один приклад, що саме тут не о’кей. Згідно з пропонованим законопроєктом контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво. Нам пропонують керувати містом, але зав’язують руки», – підтвердив Андрій Садовий.

«З неймовірним задоволенням чекаю, коли депутати «Слуги народу», злившись в екстазі з недобитками з ОПЗЖ, ухвалять сьогодні абсолютно аморальний і корупційний закон 5655. Закон, в основі якого закладена величезна та цинічна брехня, смердючі бабки забудовників та бажання наплювати на місцеве самоврядування. Закон, який згодом спричинить кошмар у забудові міст та обурення громадян. Тому що коли законотворчістю займаються санкюлоти та відморозки, то рано чи пізно починає говорити вулиця та майдани», – попередив Борис Філатов.

Однак закон ухвалено і зараз його готують на підпис президента. Наразі відповідальність переходить до Зеленського. Петиція з закликом до президента накласти вето на законопроєкт №5655 набрала необхідні 25 тисяч підписів менше ніж за добу.

Звичайно, не можна виключати, що Зеленський відповість на петицію конструктивно, а не формальною відпискою, і справді накладе вето на закон Шуляк. Але ймовірність цього мала, і навіть якщо це станеться, то навряд чи варто чекати від нього серйозних поступок мерам. Бо, повторимося, йдеться не про якесь другорядне питання, а про сферу, в якій після війни освоюватимуть колосальні суми від західних донорів. Наприкінці листопада Зеленський оголосив, що на повоєнне відновлення України необхідне фінансування в розмірі понад трильйон доларів. Якщо поділитися з мерами повноваженнями в цій сфері, це посилить їхні фінансові можливості задовольняти свої політичні амбіції. А Банкову така перспектива зовсім не влаштовує.

Зрозуміло, що ні тепер, ні за шість місяців жодних майданів через цей закон не буде. Вакханалія забудовників, напевно, зможе десь викликати локальні протести, але вже після того, як закон запрацює і коли переграти все назад буде неможливо.

Але мери, особливо Кличко, Садовий, Філатов, мають іншу можливість. Використовуючи Асоціацію міст України та свої особисті контакти з західними політиками, вони можуть вплинути на донорів. Все ж таки права місцевого самоврядування – для Заходу не порожній звук. До того ж донорам категорично не потрібні скандали навколо тих грошей, які вони пожертвують на відновлення України. Ані корупційні скандали, ані архітектурні, ані політичні – жодні скандали Заходу не потрібні. Йому потрібна гарна історія успіху, жодним чином не забруднена.

І якщо Банкова цього не розуміє, то її може чекати неприємний сюрприз. Західні партнери можуть відкласти пряник і взяти в руки батіг. Саме 13 грудня ми бачили, якою швидкою може бути реакція влади на свист батога: понад півтора року невідкладний законопроєкт Зеленського про ліквідацію ОАСК припадав пилом у Раді, але моментально його проголосували, щойно Держдеп США наклав санкції на голову ОАСК Павла Вовка.

Звичайно, донори не скасовуватимуть фінансову допомогу через один закон. Але вони можуть сформулювати такі правила фінансування будівельних проєктів та контролю за ними, що надання допомоги буде фактично заблоковано доти, доки не буде змінено закон. А в Кличка, Садового та Філатова попереду є пів року, щоб попрацювати з тими людьми в Євросоюзі та США, від яких це залежить.

Прийнятий закон може бути ветований президентом через суперечливі норми, які стосуються обмеження права місцевих громад контролювати нове будівництво. В основному цей закон підтримали представники фракції «Слуги народу», але не лише вони.

Серед депутатів, які віддали свої голоси «за» скандальний законопроєкт, є дев’ятеро обранців зі Львівщини: Андрій Герус, Святослав Юраш, Мар’ян Заблоцький, Ростислав Тістик, Орест Саламаха, Юрій Камельчук (усі з фракції «Слуга народу»), Павло Бакунець (депутатська група «Довіра») та Тарас Батенко (депутатська група «Партія За майбутнє»).

Замість висновку

Повторюсь: очевидно, що цей закон не наведе більше порядку у сфері забудов міст та територій. Проте чи справді це відстоюють міські голови? Дозволю собі зацитувати Теодора Дяківа і його коментар у спільноті «Львівська політика»: «На мій погляд, кормушку для чиновників не ліквідують, а тільки централізують …».

Олег ДОВГАНИК, головний редактор ІВ «Четверта студія»

Share.

Leave A Reply