Неділя, 10 Травня

Бернардини: історія недолугого пандуса

На чергову, м’яко кажучи, «недоречність» у діях міської влади Львова, чи, точніше, на ще один випадок систематичного нехтування пам’яткоохоронного законодавства звернула увагу у своєму дописі на фейсбуку керівниця АРМ-3 ДП «Інститут «Укрзахідпроектреставрація», член УНК ІКОМОС Лідія Горницька. Зокрема її увагу привернула інформація від Львівської міської ради, розміщена біля оборонного муру ансамблю Бернардинського монастиря з боку вул. Винниченка.

«Коли ми будували цей пандус, діяли інші норми й стандарти. Сьогодні вимоги змінилися, і, на жаль, ця конструкція вже не є достатньо безпечною для користування. Ми розуміємо, що це створює незручності, і обов’язково все виправимо, щойно матимемо для цього кошти. Наразі пріоритетом залишається підтримка наших захисників на фронті. Ми хвилюємося за вашу безпеку, тому просимо не користуватися цим пандусом. Натомість радимо скористатися підйомником у підземному переході або пройти через дворик Бернардинів. Дякуємо за ваше розуміння й терпіння!», – повідомляє мешканців міська рада.

Натомість пам’яткоохоронниця наголошує, що «цей НЕДОЛУГИЙ зигзагоподібний пандус не вкладається ні в які норми і потреби в його влаштуванні не було. Доступ для маломобільних груп населення спокійно задовольнявся з боку Бернардинського дворика. Але багато БЕТОНУ – це гроші! Думаю, що в львів’ян ТЕРПІННЯ аж забагато».

Лідія Горницька нагадує про перебіг робіт та їхні наслідки біля оборонного муру ансамблю Бернардинського монастиря: «У 2019 році розпочато будівельні роботи біля південно-східного прясла оборонного муру Ансамблю Бернардинського монастиря, які тривають до сьогодні. Внаслідок виконаних робіт нанесено суттєвої шкоди пам’ятці. Згідно з проектними рішеннями, виконано роботи з пониження рівня ґрунту вздовж муру та оголено уступ фундаменту. Такі дії спричинили значне погіршення стану мурування оборонного муру з напільного боку, а також стану приміщень, що прилягають до нього зі сторони внутрішнього двору, внаслідок підтягування вологи через відкритий уступ фундаментів. Під час проведення упорядкування території виконано величезний обсяг робіт з влаштування конструктивних елементів з бетону впритул до оборонного муру, зокрема виконано бетонування рову, у якому впродовж тривалого часу стоїть вода, що також негативно впливає на вологісний стан муру та прилеглих до нього приміщень. Декілька разів виділяли кошти на облаштування місточка входу до Глинянської вежі».

У паспорті об’єкта зазначено, що йдеться про «капітальний ремонт території між вул. Винниченка і оборонним муром ансамблю Бернардинів», виконуваний на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

Водночас, нагадує пам’яткоохоронниця, ансамбль Бернардинського монастиря, в складі якого також територія вздовж південно-східного прясла оборонного муру ансамблю, яка є невід’ємною складовою об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А отже, роботи на пам’ятці архітектури такого рангу не можуть фігурувати як капітальний, а тільки як реставрація.

«Як документація під такою назвою могла під час розгляду отримати позитивний експертний висновок???», – запитує Лідія Горницька.

«Упродовж багатьох років депутати Львівської міської ради на сесіях голосують за виділення грошей на ці незаконні роботи. Скільки витрачено грошей? Невідомо! А це – гроші платників податків. Згідно з чинним законодавством, перед початком будь-яких дій на території об’єкту світової спадщини «Львів – Ансамбль історичного центру» Львівська міська рада мала задекларувати про наміри!!! проведення таких робіт в штаб-квартиру ЮНЕСКО. Таких декларацій у Львові не зроблено на жодному з об’єктів, – зазначає Лідія Горницька. – Так, як виглядають проведені роботи, навіть не знаю, як їх обізвати, бо реставраційними їх ніяк не назвеш. Це один з яскравих прикладів відкритого ігнорування Закону України «Про охорону культурної спадщини». З будь-яких статей закону, що охороняють цей ансамбль, не виконують жодну. Нікого не обходить, що це пам’ятка архітектури національного значення, територія Державного історико-архітектурного заповідника, охоронна зона ансамблю пам’ятки, територія об’єкту Світової спадщини «Львів – Ансамбль історичного центру». Які ще аргументи треба навести, щоб причетні до таких дій зазнали покарання, як того вимагає чинне законодавство України, щодо порушень, здійснених стосовно тільки цієї пам’ятки у нашому славному Львові? І основне, що в складі ансамблю монастиря Бернардинів є також будівля, в якій розташоване управління охорони історичного середовища Львова (офіс охорони культурної спадщини),  в приміщеннях якого нині проводять роботи без належних дозволів та науково-проєктної документації. Але терпіння і розуміння, як написано на зверненні до мешканців, має свою межу!»

Підготувала Наталя ДУДКО

Share.

Comments are closed.