Четвер, 1 Червня

«Цензура – не український формат»

Правозахисні організації закликали керівництво держави повернути до ефіру телеканали «Прямий», «Еспресо» та «5 канал» та утриматись від суттєвих обмежень свободи слова, яка є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з Росією.

У заяві, опублікованій на сайті Українського ПЕН, зокрема зазначено: «Ми вже писали про згубність та помилковість рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) від 18.03.2022, яке президент України ввів у дію своїм указом 19 березня. Цим рішенням РНБО вирішила об’єднати всі загальноукраїнські телеканали та зобов’язати їх транслювати цілодобовий телемарафон “Єдині новини #UАразом”…

Ми стверджували, що, хоча це рішення серйозно обмежує свободу слова на законних підставах, є непропорційним, оскільки досвід діяльності українських медіа за 40 діб війни переконливо довів: обмежувати свободу слова немає сенсу…

Журналісти самі узгоджують свої дії з військовими адміністраціями, а громадяни уважно стежать за рекомендаціями держави щодо поширення інформації, дотримуються їх та закликають дотримуватися інших…

Оскільки плюралізм не наносить шкоди під час війни, видається принципово важливим зберігати його, адже в мирний час він є основою розвинених суспільств, а переоцінити користь від нього просто неможливо. Нам здавалося, що відсутність здійснення цього рішення РНБО протягом двох тижнів означає, що наші аргументи почуті. Проте 4 квітня телеканали “Прямий”, “Еспресо” та “5-й” були відключені від мовлення від цифрової мережі Т2. Поки що невідомо, хто саме віддав цей наказ, який є вочевидь незаконним. Таке рішення не об’єднує, а роз’єднує суспільство, що лише шкодить боротьбі з ворогом.

Відтак ми просимо президента України та керівництво держави повернути до ефіру телеканали “Прямий”, “Еспресо” та “5” та загалом утриматися від суттєвих обмежень свободи слова. Свобода слова є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з Росією».

Серед підписантів – Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу, Конгрес національних громад України, БО Благодійний фонд «Людина і право», Гуманітарна студія «Хвиля», ГО Освітній центр «Простір толерантності», ГО «Докудейз».

Медіарух та Комісія журналістської етики закликали президента України Володимира Зеленського втрутитися в ситуацію з вимкненням «Еспресо», Прямого, та 5 каналу з цифрового етеру та пояснити причини таких дій концерну РРТ.

Телеведучий «Еспресо»Антін Борковський, зазначив, що відбувся певний договір, наскільки я розумію, за плечима телеканалів, які чомусь зараховують до опозиційних. «Ми не є опозиційним телеканалом. Зараз взагалі не може йти мова про опозиційні медіа. Ми усі є проукраїнськими медіа, які намагаються сформулювати єдиний, спільний, патріотичний, український порядок денний”, – наголосив ведучий.

Він додав, що вимкнення каналів може бути пов’язане з грошима та кремлівською п’ятою колоною в Україні.

“Наскільки я розумію, це виконувач обов’язків керівника концерну РРТ, який взяв і висмикнув нам кабель. Зараз він не дає пояснень. Ми розуміємо, що хтось замість кремля намагається розколоти українське суспільство всіма можливими засобами. Один з них – це створення якоїсь штучної лінії, мовляв те, що от Президент Зеленський взяв і викинув українські телеканали з мережі. Це дає широке поле конфлікту, який стимулюватимуть росіяни.

З іншого боку, є відчуття, що ця вся історія була пов’язана, можливо, з великою фінансовою оборудкою. Ми розуміємо, що телеканали, які будуть видавати і видають спільний інформаційний марафон, мають змогу отримати державне фінансування”, – резюмував Антін Борковський.Звернення на підтримку телеканалів оприлюднили також українські митці, зокрема письменники Андрій Любка, Сергій Жадан, співак Павло Табаков.

«Бачить Бог, що намагаюсь не займатися критиканством у часи війни, але ось це рішення про телеканали вважаю дурістю — недоречною і несвоєчасною. Таке враження, що хтось уже починає думати про наступні вибори. Особливо прикро це спостерігати на тлі справді дивовижної суспільної згуртованості довкола ЗСУ та ідеї опору окупантам», — зазначив Сергій Жадан на своїй фейсбук-сторінці. На його думку, цензура – «це не український формат. Україна — це про свободу слова. Тим більше в час, коли всі потребують довіри та взаємопідтримки. Сподіваюсь, цю ситуацію буде вирішено».

Своєю чергою, юристка Ірина Супрун називає вимкнення каналів безпрецедентним рішенням у сфері українських медіа.

“Чи це є рішення законне? Не маючи документів, об‘єктивно оцінити важко, але якщо об‘єкт господарювання позбавляє мовлення відповідний канал і не надає відповідних ні юридичних обґрунтувань, ні юридичних документів, які обґрунтовують його позицію, то можна припустити, що дії носять неправомірний характер.

   Які мають бути підстави для такого обмеження?

Зараз все правове життя країни регулюється законом про правовий режим воєнного стану. Там є стаття 15 закону, яка каже, що може обмежуватися свобода слова ЗМІ, але для цього мають бути виключні підстави і конкретні факти, які свідчать, що канал озвучує, повідомляє відверту брехню, або розповсюджує фейки, або його передачі носять антидержавний, підривний характер.

Якщо подивитися на історію, який медійний продукт готував канал Еспресо, то це продукт, який працює на об‘єднання країни.

Тому такі дії об‘єкту господарювання, в даному випадку концерну РРТ, швидше мають диверсійний характер, який точно не працює на користь та перемогу України”, – підкреслила Ірина Супрун.Нагадаємо, 4 квітня концерн «РРТ» вимкнув «Еспресо», «Прямий» та «5 канал» із цифрового ефіру. Телеканали надіслали листи з цього приводу до президента, РНБО, СБУ, Міністерства оборони і Національної ради з питань телебачення та радіомовлення.

Канали просять президента втрутитись і захистити «право журналістів, які професійно воюють на інформаційному фронті, на професію і свободу слова». Вони вимагають від концерну «РРТ» відновити мовлення каналів, пише «Детектор медіа».

Провайдер цифрового телебачення «Зеонбуд», який зараз підпорядковується державному Концерну РРТ, не знає про причини вимкнення каналів «Еспресо», «Прямий» та «5 канал». У Нацраді зазначили, що всі рішення регулятора є на сайті. Серед них не має рішень щодо відключення «Еспресо», «Прямого» та «5 каналу». Коментарів та відповіді на запит від концерну «РРТ» та Держспецзв’язку «Детектор медіа» поки не отримав.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply