Четвер, 28 Березня

Дипломатична війна: російське «алаверди» Штатам

Посольство США в РФ скорочує штат на 75 % і перестане видавати росіянам ділові та туристичні візи Посольство США в Росії скоротить штат на 75 %, а з 12 травня скоротить

до мінімуму надання консульських послуг. Виняток становитимуть екстрені випадки з громадянами Сполучених Штатів та екстрені видачі віз росіянам, — передає «Новинарня».

Про це ще у п’ятницю, 30 квітня, написали в повідомленні американської дипмісії. Причиною обмежень стало скорочення на 75 відсотків персоналу консульської служби на вимогу Москви. 23 квітня російська влада повідомила про заборону наймати на роботу в дипмісії США іноземних громадян.

«Ми шкодуємо, що дії уряду Росії змусили нас скоротити наш штат співробітників консульства на 75 %, і будемо намагатися запропонувати громадянам США якомога більше сервісів», — йдеться в повідомленні.

Штат посольства скорочують у зв’язку із забороною на наймання іноземних громадян, пов’язаною з тим, що раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, який обмежує можливості найму на роботу громадян країни у дипмісії «недружніх держав». Кількість консульських послуг скорочують через введені обмеження щодо співробітників.

Диппредставництво також призупиняє розгляд документів на видачу віз для недипломатичних поїздок.

Що було раніше. 15 квітня Сполучені Штати оголосили про видворення 10 російських дипломатів та нові санкції щодо Росії за втручання у вибори і зловмисну кібердіяльність. Зокрема, США запровадили санкції проти шести російських технологічних компаній, які надають підтримку російським розвідувальним службам та сприяють шкідливій кібердіяльності.

Крім того, під удар потрапив первинний ринок російських облігацій, випущених Центробанком РФ, російським Мінфіном та Фондом національного добробуту. Йдеться про рублеві облігації, які є важливим джерелом поповнення держбюджету. Адже торги російських держоблігацій в іншій валюті були обмежені ще в 2019 році, коли США оголосили санкції через застосування «Новічка» у Великій Британії. Тоді це не справило значного ефекту на російську економіку, бо торги здебільшого проводилися «рублевими» паперами. Тепер же США наклали обмеження і на них.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

до теми

Які санкції США та ЄС діють щодо Росії

   – Заборона на в’їзд та замороження активів

У березні 2014 року США та ЄС запровадили санкції щодо російських високопосадовців, депутатів Держдуми та підприємців. Їм заборонили в’їзд, а їхні американські та європейські активи заморозили, — нагадує DW.

   – Секторальні санкції

16 липня 2014 року США запровадили санкції щодо компаній «Роснефть» і «Новатек», а також «Газпромбанку» і державної корпорації «Внешэкономбанк». Вони не можуть отримувати в США боргове фінансування на термін понад 90 днів. З «Внешэкономбанком» і «Газпромбанком» заборонено проводити транзакції. Згодом до цього списку додали «Банк Москвы», ВТБ, «Россельхозбанк» і Об’єднану суднобудівну корпорацію. Кілька тижнів потому секторальні санкції щодо Росії запровадив і Євросоюз.

   – Російська нафтова галузь під санкціями

Санкції щодо російської нафтової галузі запровадили і США, і ЄС, обмеживши роботу своїх компаній в російській Арктиці. Брюссель також заборонив поставки до Росії високотехнологічного обладнання для нафтової галузі у відповідь на дії РФ в Україні.

   – ВПК під прицілом

До санкцій у галузі ВПК належать запроваджена Євросоюзом заборона на торгівлю з Росією зброєю і заборона на експорт до неї товарів подвійного призначення для оборонного сектора. США, своєю чергою, запровадили штрафні заходи проти 11 виробників електроніки, яка може бути використана для потреб військової промисловості. Обґрунтування санкцій — війна на Донбасі та анексія Криму.

   – Санкції щодо спецслужб

У грудні 2016 року США запровадили санкції у зв’язку з можливими кібератаками з боку російських хакерів під час американської президентської виборчої кампанії. Цього разу до «чорного списку» потрапили зовнішня і внутрішня спецслужби країни — Головне розвідувальне управління (ГРУ) і Федеральна служба безпеки (ФСБ).

– США покарали російських олігархів

У квітні 2018 американський мінфін вперше завдав удару по російських приватних компаніях. Він запровадив санкції щодо 24 російських бізнесменів з опублікованої раніше так званої «Кремлівської доповіді». Серед них опинилися такі впливові олігархи, як Олег Дерипаска та Віктор Вексельберг. Активи їхніх компаній на території США заморожені, а американцям заборонено вести з ними бізнес.

   – Санкції за отруєння Скрипалів

27 серпня 2018 року набули чинності нові санкції США за застосування Росією хімічної зброї. Ці штрафні заходи передбачають заборону на продаж Росії озброєнь та іншої оборонної продукції, відмова у доступі до американських товарів і технологій, які особливо важливі з погляду національної безпеки, а також у наданні кредитів уряду США, кредитних гарантій та іншої фінансової підтримки.

Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply