Господар року: смугастий, ікластий, рідкісний
12 цікавих фактів про тигрів
Реальний, не блакитний, а смугасто-оранжевий тигр, звісно, не такий екстраординарний, як символ 2022 року, але також дуже цікавий, до того ж рідкісний — більшість його видів перебувають на межі знищення і занесені в Червону книгу, полювання на цих тварин заборонене. «Ратуша» зібрала 12 маловідомих фактів про величного і грізного господаря року.
Походження назви
Назва величного і хижого звіра «тигр» прийшла до нас із древньої перської мови й означає «гострий, швидкий», і від давньогрецького слова «стріла», адже, незважаючи на свою значну вагу цей хижак здатний розвивати швидкість до 60 км на годину.
Тигр більший за лева
Хоча лев і вважається царем звірів, своїми розмірами він поступається тигру. Так, саме тигр — найбільший хижак котячого сімейства, він має до 3 метрів у довжину, середня вага — 250-300 кг. Найбільшими серед «смугастих кішок» є бенгальський та амурський тигри, їхня вага може сягати навіть 380 кг, а довжина — 3,5 м. Найменший підвид — суматранський тигр, його довжина всього 2 м, а вага дорослої особини — 100 кг.
Ця дика кішка — водолюбна
Більшість диких кішок бояться води і по змозі обходять водойми десятою дорогою. Але не тигр. Цей хижак чудово плаває, любить воду і ніколи не пропустить нагоди поніжитися в спеку в прохолодному озері або річці. Іноді тигри пропливають кілька кілометрів, щоб пополювати або перепливти річку. Через такі плавучі можливості тигр може ласувати не тільки м’ясом, а й рибою, черепашачим м’ясом або невеликими крокодилами.
Навіть поголений тигр — смугастий
У середньому на тілі тигра — близько 100 смуг. Як і у домашніх котів, відмітини, які проступають на хутрі тигра, видно також і на його шкурі. Тому навіть поголений тигр все одно залишиться смугастим, — розповідає «Цікаво знати». Смуги на шерсті тигра унікальні для кожної тварини. Їх розміщення не змінюється з віком, за ними дику кішку можна впізнати, як за відбитками пальців.
Особливості розмноження
Тигриці бувають здатні до запліднення всього кілька днів у році. У цей час вони часто спарюються. Вагітність триває близько 3-х місяців, а потім з’являються два або три дитинчати. У перший тиждень після народження тигренята повністю сліпі. Майже половина дитинчат не доживає до дорослого віку. В середньому тигри живуть 25 років, за цей час тигриця здатна народити до 20 тигренят, багато з яких нерідко гинуть в юності.
Статевий орган тигра під час спарювання не стає ерегованним. У ньому є спеціальна пріапова кістка, а сам він покритий горбиками, що й допомагає підтримувати з’єднання під час спарювання.
У полюванні люблять «елемент несподіванки»
Тиграм краще полювати на крупну здобич із засідки. Якщо ви подивитеся на тигра, то ймовірність, що він атакує, буде знижена, бо господар джунглів втратив елемент несподіванки. Через це в деяких місцях в Індії, в лісі, люди носять маску на потилиці, щоб був ефект, що на тигра дивляться, і хижак не напав ззаду.
Тигр може імітувати голоси інших тварин, це вміння він використовує на полюванні, таким чином приваблюючи здобич. Також він ретельно охороняє свої мисливські угіддя, помічаючи дерева сечею зі сильним запахом, за яким тварини можуть визначити стать і вік конкурента.
Тигри — дуже сімейні
У природних умовах тигри живуть або поодинці, або невеликими сімействами (щось на кшталт прайдів у левів), і що дуже цікаво, взаємини тигрів з однієї сім’ї завжди доброзичливі, часом вони кумедно поводяться під час спілкування, торкаючись одне одного мордами. На відміну від левів, самці тигрів до їжі першими підпускають самок і тигренят, самі за здобич не сперечаються, а чекають своєї черги до трапези.
Три види тигрів зникли з лиця землі
У дикій природі в тигра практично нема ворогів, адже він стоїть на вершині «харчового ланцюжка». Найбільший ворог смугастого велетня — людина. Винищення тигрів мисливцями призвело до того, що багато видів цих хижаків опинилися на межі зникнення, а три різновиди — балійський, каспійський (туранський) та яванський тигри, на жаль, назавжди зникли з лиця Землі. Наприклад, каспійські тигри в тридцяті роки ХХ ст. ще траплялись на березі Амудар’ї в заповіднику «Тигрова балка» в Таджикистані (район кордону з Афганістаном). Востаннє цього тигра бачили у 1968 році.
Залишилось шість видів тигрів
Амурські (уссурійські) тигри мешкають в Амурській області Росії, Хабаровському і Приморському краях, близько 10 % популяції — в Північній Кореї і на північному сході Китаю. Через нещадне винищення, популяція амурського тигра в 1930 році налічувала всього 30 тварин! Легальне полювання на тигра в Радянському Союзі тривало до 1947 року, а відтоді воно офіційно заборонене. Завдяки старанням природозахисників, захисту від браконьєрів нині тигряча популяція зросла приблизно до 500 особин.
Бенгальські тигри живуть у Пакистані, Індії, Непалі, Бутані, Бангладеші тощо. Це найпоширеніший підвид, який становить приблизно 80 % всієї популяції тигрів (за різними відомостями, популяція цього виду налічує від 2,5 до 5 тисяч особин). Цікаво, що сто років тому, скажімо, в Індії було близько 100 тисяч тигрів, сьогодні ж у дикій природі залишилося лише 1500.
Район проживання індокитайських тигрів — Малайзія, В’єтнам, Камбоджа, Лаос, Бірма, Таїланд, Південний Китай. Малайський тигр мешкає в південній частині півострова Малакка. Цей тигр перебуває на межі зникнення, всього в природі існує тільки приблизно 600-800 особин цього виду.
Суматранські тигри водяться в заповідниках острова Суматра в Індонезії (їх є лише близько 500 особин). Китайські тигри живуть у південно-центральній частині Китаю, але цей вид зберігся тільки в неволі, в зоопарках живуть не більш як 20 таких тварин.
Браконьєрство для китайської народної медицини
Кістки тигра та майже всі частини тіла використовуються в традиційній китайській медицині для низки «ліків». Численні прихильники цієї медицини вважають, що частини тигра мають багато лікувальних властивостей. Наприклад, хвіст тигра іноді подрібнюють і змішують із милом, щоб створити мазь для лікування раку шкіри. Ноги тигра, занурені в пальмову олію та підвішені перед дверима, зменшують ймовірність потрапляння злих духів. Вуса використовують для лікування зубного болю, а пеніс тигра прибічники цих «вчень» вважають афродизіаком. Браконьєрство для таких потреб значно зменшило популяції тигрів у дикій природі.
Тигри-людожери
Зазвичай тигри не полюють на людину, але можуть напасти, якщо їх спровокувати. Більшість випадків убивства людини трапляється через брак звичайної їжі тигрів на території їх проживання. Невелике число тигрів може полювати тільки на людину. Одна тигриця захищала своє потомство від людей і потім стала сама чатувати тільки на них. Вважається, що через неї загинуло 430 осіб.
Через свій інстинкт полювання із засідки навіть ті тигри, які не проти поласувати людиною, не стануть заходити в поселення, а залишаться на безлюдді і будуть атакувати одиноких жертв. Тигри здебільшого полюють уночі, коли люди не можуть їх помітити.
Людожерство тигрів — одна з причин, чому браконьєрство на них, хоч і жорстко переслідуване владою, все-таки процвітає в деяких куточках Азії. Наприклад, кілька років тому в Бангладеш спіймали знаменитого браконьєра Хабіба Талукдера на прізвисько Тигр Хабіб. За його власним зізнанням, за свою кар’єру він убив не менше як 70 тигрів, які жили в Сундарбані — величезному мангровому лісі в дельті Гангу, розташованому на кордоні Індії і Бангладеш. Місцеве населення здебільшого не сприймає Хабіба як злочинця, адже в Сундарбані тигри щороку вбивають десятки людей, що відважились піти до лісу. А відважується багато хто: землеробством вижити важко, а джунглі дають якусь можливість прогодуватися.
Лігр, тигролев та інші гібриди
Гібридами тигра називають тварин, народжених від схрещування власне тигрів з іншими представниками роду пантер. Ці гібриди народжуються лише в неволі, в зоопарках, в природних умовах їх, зрозуміло, не зустрінете.
Ось їхні назви: лігр — гібрид лева і самиці тигра; тигролев — тато тигр, а мама — левиця; догла — гібрид між самцем леопарда і самицею тигра; тигард — гібрид між самцем тигра і самицею леопарда; тигуар — у Мексиканському зоопарку було проведене схрещування між самцем амурського тигра і самицею ягуара.
Підготувала Світлана ПАВЛИШИН