Понеділок, 20 Березня

«Гра в дорослішання» в культурі

Про що говоритимуть на 28-му Букфорумі

Проблеми освіти, ідентичності, війни, історії, фантастики, медіа, жінок та інші найгостріші питання сьогодення — 28 міжнародний BookForum оголошує тематичні кластери та спецпроєкти цього року. Про це повідомляє пресслужба Букфоруму. Фестиваль відбудеться 15 — 19 вересня у Львові — вперше за всю історію в гібридному форматі: офлайн та онлайн, тож приєднатися до події можна зі всього світу. Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема 25 іноземних авторів з 21 країни світу. Торік Букфорум відбувся онлайн, записи зустрічей досі доступні на сайті https://bookforum.ua/.

Виставкову експозицію заплановано розмістити в Палаці мистецтв. Книжки та іншу друковану продукцію українських видавництв можна буде придбати також у торговельних ятках перед Палацом мистецтв, Палацом Потоцьких та на проспекті Свободи.

Кластери та спецпроєкти детально розкривають фокусну тему 28 BookForum — «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними». Куратор фокусної теми — літературознавець, перекладач та психоаналітик Юрко Прохасько — розклав її на 6 складових категорій «свого»: Свій дім, Свій край, Своя справа, Свій світ, Свій смак та Свій погляд.

«Дорослішання пов’язане зі становленням, дозріванням, розвитком, відповідальністю, визнанням меж, обмежень і обмеженості. Переоцінки зазнають виміри «свого», «власного», «свого, рідного»», — підкреслює Юрко Прохасько.

У межах заходів кластера «Освіта» йтиметься про ознаки дорослого освіченого суспільства, про книжки, ігри та інструменти для осмисленого батьківства. Кураторка кластеру — Наталя Каташинська — освітянка, консультантка ЮНІСЕФ Україна (Дитячий фонд ООН) з освітніх та комунікаційних проєктів.

Філософський контекст дорослішання обговорять у межах кластера «Філософія», який курує засновник Club of Creative Philosophy Олександр Комаров. Відбудуться презентації книжок Тараса Лютого та Ярослава Грицака, а також дискусія на тему: «Шлях становлення української ідентичності».

30 років незалежності — достатньо часу, аби дорости до «дорослих» тем. Цьогорічний кластер «Війна» порушить питання, яких зазвичай уникають. Зокрема, хто він — український Герой? Як боротися з упередженнями з обох боків лінії розмежування. В рамках кластера відбудуться три панельні дискусії: «В пошуках українського Героя», «Деокупація мізків», «Ми є». Куруватиме кластер медіатренерка, воєнна кореспондентка, журналістка Євгенія Подобна.

Чиї діди воювали, за кого був Мазепа, та хто є прямим нащадком Київської Русі — такі питання обговорюватимуть на панельних дискусіях кластера «Історія». Куруватиме блок Олександр Алфьоров, український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч.

Кластер «Жінка в темі» куруватимуть правозахисниця й письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» й письменниця Ірина Славінська. Вони піднімуть гострі питання ґендерних стереотипів, поговорять про коло жіночої підтримки та де віднайти «своїх». На гостей очікують три панельні дискусії: про жінок-бунтарок, нетипові жіночі професії та стосунки «матір-дочка».

У медіакластері 28 Букфоруму дискутуватимуть про журналістику незалежної України та розкриють медійну ретроспективу за 30 років. Кураторка кластеру Єлизавета Кузьменко — національна консультантка медійних та гендерних проєктів Ради Європи в Україні, координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Про дорослішання фантастики та про вічного львів’янина Станіслава Лема говоритимуть у блоці «Фантастичне століття, або Старість аксолотлів», який куруватиме Володимир Арєнєв — український письменник-фантаст, літературний критик, перекладач, сценарист. Лему присвячено і спецпроєкт «Місто Лема», адже саме у Львові визначний фантаст провів своє дитинство та роки юності.

Окрім літератури, на гостей чекає театр. Спецпроєкт «Драма» (курує драматург Андрій Бондаренко) запропонує вечір сценічних читань та дискусії за участі відомих українських режисерів: Наталки Ворожбит, Максима Курочкіна та Павла Ар’є.

У відеопроєкті «10 про 10: спроба канону» свої рецензії на 10 українських романів  оприлюднять 10 українських інтелектуалів. Письменники та критики розкажуть, як вплинуло те чи інше видання на незалежність.

Спецпроєкт «30 років вільного книжкового ринку» розкаже про становлення книговидання в Україні. Нову мапу України, книжку про національні спільноти та віртуальні подорожі Кримом презентуватимуть у рамках спецпроєкту «Ukraїner».

Про міжкультурні теми говоритимуть у кількох кластерах і спецпроєктах форуму. Зокрема, «Транслаторіум» (куруватиме перекладачка Марина Дубина), «Латиноамериканська література» (Ірена Карпа та Олександр Пронкевич).

Цикл заходів з українськими та іноземними авторами в рамках літературної програми відбуватиметься онлайн та офлайн. Кураторка — програмна директорка фестивалю Софія Челяк. Почесна гостя — лауреатка Нобелівської премії з літератури польська романістка Ольга Токарчук, західноєвропейські поети й поетки. Почесний гість — володар нагороди за найкращий сценарій на 58-му Каннському кінофестивалі Ґільєрмо Арр’яга — завітає до Львова вперше та представлятиме сучасних авторів Південноамериканської літератури.

Спеціальні гості — 93-річна психотерапевтка, що пережила Голокост, письменниця Едіт Еґер, іспанська письменниця та художниця Ірен Сола ділитимуться своїм досвідом. Ірен Сола також — лауреатка Літературної премії Європейського Союзу 2020-го за «Мої пісні та гірські танці» (Іспанія). На фестиваль приїдуть ще три лауреатки цієї нагороди: Ґерда Бліс — 2021 року за роман «Ми світло» (Нідерланди), Каллія Пападакі — 2017-го за роман «Дендрити» (Греція), Ізабель Вері — 2013-го за роботу «Мерилін без кісток» (Бельгія). У 2019 році лауреаткою премії стала українська письменниця й перекладачка Гаська Шиян за роман «За спиною».

Гаська Шиян куруватиме на Букфорумі кластер «Письменницькі інсайти» розпитуватиме про дорослішання лауреаток Літературної премії Євросоюзу (EUPL) – Ґерду Бліс (Нідерланди), Ірен Соло (Іспанія), Каллію Пападакі (Греція) та Ізабель Вері (Бельгія).

Ніч поезії прийматиме РадіоГараж, куруватиме музику та поезію нонстоп Юрій Андрухович.

Підготувала Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply