П’ятниця, 31 Березня

Пам’ятник Лесі Українці: встановлення і демонтаж

У Львові з’явився і зник пам’ятник Лесі Українці. У Ліцеї № 75 імені Лесі Українки на подвір’ї встановили монумент з портретом і рядками з вірша поетеси.

Що ж відбулося?

«Як відомо, 25 лютого цього року вся Україна вшановувала 150-ту річницю від дня народження чи не найвідомішої українки в історії нашої держави.  Саме в ці дні на подвір’ї ліцею заклали наріжний камінь під будівництво пам’ятника з такої нагоди. Під час закладання цього каменю були присутні чиновники управління освіти Львівської міської ради, тому ЛМР не могла не бути в курсі встановлення цього пам’ятника, — розповідає у своєму дописі у фейсбуку Роман Тузяк. — Пам’ятник будували цілу весну і літо спільними зусиллями викладачів і колективу школи, батьків учнів, залучали також кошти меценатів. Всі трудились, щоб пам’ятник з нагоди такого ювілею відкрили до нового навчального року. І його встановили. 1 вересня об 11:00 мало відбутися урочисте відкриття. Готували програму, діточки вчили вірші, всі чекали свята. Але його не відбулося. Натомість трапилось дещо інше. 31 серпня, близько дев’ятої години ранку, приїхало двоє людей з кувалдами і розтрощили постамент, а пам’ятник демонтували. Тепер він в одному з приміщень ліцею і, за словами працівників, значно пошкоджений. Всі шоковані, бо це трапилось серед білого дня на очах людей, які над цим старались, а також дітей, які допомагали в той час. Як стверджують працівники ліцею, ініціатором знесення була саме Львівська міська рада».

У міській раді помітили розбіжності з ескізом пам’ятного знаку з уже встановленим, а також його монтаж не погодили на львівському виконкомі. Про це Тvoemisto.tv розповіла директорка львівського ліцею №75 ім. Лесі Українки Світлана Кушнір. «На території ліцею є пам’ятник Лесі Українки. Його встановили у 1971 році до 100-річчя з дня народження Лесі Українки. Автором пам’ятника є Лука Біганич і його ніхто не зносив. Ми демонтували пам’ятний знак, який шкільній громаді подарувала скульпторка та мисткиня Світлана Лелях-Бегутова до 150-річчя Лесі Українки», – каже Світлана Кушнір.

За словами директорки, пам’ятний знак стояв на подвір’ї ліцею, проте його довелося демонтувати через певні порушення.

«У встановленому пам’ятному знаку помітили порушення та розбіжності із ескізом. Також у нас було рішення комісії з архітектури і містобудування на встановлення знаку, але не було рішення виконавчого комітету. Тобто кінцевого документу не було, вирішили пам’ятний знак демонтувати. Зробили ми це власними силами», – пояснює директорка. Яка доля пам’ятного знаку, який демонтували, Світлана Кушнір не називає. «В управлінні освіти нам порадили нам його переробити. Але ще не знаємо, чи авторка на це погодиться», – зазначила Світлана Кушнір.

Як оцінюють?

Зовнішній вигляд пам’ятника багатьом учасникам дискусії категорично не сподобався, навіть нагадував надгробок. «Люди, я не є прихильником Садового і компанії, але навіщо ви поставили могильний пам’ятник? Це ж очевидно», — зазначила Світлана Хитрова.

Роман Шмідт: «О богі, це точно «допоможе» естетичному вихованню учнів».

Володимир Чорновус: «От без цвинтарного габро — ну ніяк».

Денис Мандзюк: «І де протести? Де погрози виїхати зі Львова?».

Olga Bileychuk: «Ото дивлюся на таке… Краще вже Моцарт…».

Hrystynka Vasylenko: «Люди, перестаньте ганьбити! До встановлення цього пам’ятника долучились і школярі, і батьки! І вчителі! Не подобається, то нехай… Це виключно суб’єктивні думки. Більше скажу — мені теж не подобається. Бо навпроти є чудовий давній монумент Лесі… Та керівництво вважало потрібним ще це… Тому — маємо, що маємо».

Матвій Шкотняр: «Мова про то, що воно працює в протилежну сторону до задуманого. Відразу напрошується аналогія з пластиковим януковичом біля переходу школи, який теж, очевидно, поставили з добрими намірами. Взагалі дивно, що серед такої купи людей не знайшлося нікого, хто би вказав на, м’яко кажучи, не дуже веселий зовнішній вигляд. Чи такі були, просто їх ніхто не слухав?».

Підготувала Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply