Четвер, 28 Березня

Грошей нема, а ви тримайтеся

Виплату лікарняних затримують. А з літа, можливо, взагалі скасують

Фонд соціального страхування України попереджає про затримки виплат лікарняних та декретних. “Через пандемію суттєво зросли витрати по лікарняних, також на нас було покладено фінансування самоізоляції українських працівників, страхові виплати медикам тощо”, — пояснюють у повідомленні пресслужби Фонду, інформує ”Цензор.НЕТ”. Однак запевняють, що виплати будуть проведені в повному обсязі.

За інформацією фонду, нині затримка становить 21 робочий день, або 1,8 млрд грн. Крім того, не профінансовано заяви-розрахунки на суму 800 млн грн, їх термін оплати становить 10 робочих днів відповідно до законодавства.

У Фонді соцстрахування уточнюють, що наявна заборгованість була накопичена в грудні через різке зростання витрат. За інформацією Фонду, в грудні 2020 року фонд прийняв на оплату лікарняні на суму 2,4 млрд грн, що на 1,5 млрд грн більше, ніж у грудні 2019 року.

Але це ще не все. 30 червня набуде чинності оновлений закон, який не передбачає оплати лікарняних українцям за період самої хвороби! Такий казус стався після того, як деякі народні депутати внесли правку до закону “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”, а інші, не замислюючись про її зміст, проголосували за цю правку. У результаті, профільний комітет врахував правку, і Верховна Рада успішно ухвалила закон в цілому. 30 червня 2021 року новий закон набуде чинності, а разом з ним і правка до статті № 22 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соцстрахування”. Згідно з документом, допомога з тимчасової непрацездатності (тобто лікарняні) надаватиметься тільки на період “реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві”. Тобто фінансову допомогу за період самої хвороби закон більше не передбачає. Крім пункту 5.1, що стосується тільки “ковідників”. Ні грип, ні запалення легень, ні інфаркт тощо не входять до “страхового випадку”.

Так, у Законі про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, стаття 22 (“Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати) — читаємо, що на допомогу можна розраховувати (пропускаємо пункти про догляд за дитиною чи хворим членом сім’ї) у випадках:

1) тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;

5.1) на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.

Простішою мовою — якщо нічого не зміниться і народні обранці не спохватяться робити нові поправки, то в майбутньому на “лікарняний” під час “нековідної” хвороби розраховувати зась.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply