П’ятниця, 29 Березня

Львів святкує ювілей Станіслава Лема

Місто відзначає 100-ліття від дня народження визначного львів’янина, відомого на весь світ письменника-фантаста Станіслава Лема. Зокрема, урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему на фасаді будинку, де мешкала родина Лемів, на вул. Б. Лепкого, 4.

    «Ми, історики, іноді б’ємось об віртуальну стіну, тому що будинки і мури не можуть говорити, а насправді могли б розповісти дуже багато цікавого. Зокрема, цей будинок — на вулиці Лепкого, 4 — міг би багато розказати про Станіслава Лема. На початку XX століття, коли вулиця тільки будувалася, Леми придбали собі тут помешкання, а потім поступово викупили увесь будинок і використовували його як чиншову кам’яницю. Батько Станіслава був відомим лікарем-отоларингологом, мав тут на другому поверсі свій кабінет, приймальню. А на третьому — вони жили. В інших приміщеннях мешкали ті, хто винаймав у них квартиру, і це було додатком до родинного бюджету», — розповів перекладач текстів і біографії Станіслава Лема українською, активний популяризатор його творчості Андрій Павлишин, повідомляє пресслужба Львівської міськради.

Львів — рідне місто Лема, де він сформувався як особистість, навчався в гімназії та університеті, написав перший фантастичний роман, прожив першу третину свого життя. 17 липня 1945 року Лем покинув місто у потязі вигнанців і вже ніколи сюди не приїжджав. Станіслав Лем казав: «Я львів’янин і львів’янином залишуся до смерті». Саме ці слова розміщені на пам’ятній таблиці трьома мовами — українською, польською та англійською.

До ювілею відомого  фантаста на стіні компресорної станції Lem Station (вул. Д. Вітовського, 57) в рамках міжнародного проєкту «Нам не потрібні інші світи. Нам потрібні дзеркала» відкрили мурал. Його автори — Віталій та Сергій Грехи.

У програмі святкувань також відбулася дискусія на тему «Місце Лема в українській сучасній культурі» за участі Юрія Андруховича, Ірини Старовойт, Андрія Лініка та Андрія Павлишина, Богдана Шумиловича та триває фестиваль аудіовізуального мистецтва «Тетраматика».

Фото пресслужби ЛМР

Share.

Leave A Reply